UTRIKES: Kraftig jordbävning – Tsunamivarning utfärdas

2023 01 09

En mycket kraftig jordbävning av magnituden 7,9 har ägt rum i Asien.

Skalvet har närmare bestämt skett på gränsen mellan sydöstra Asien och Oceanien.

Ända till Australien

– Jordbävningen har inträffat i Banda Sea-havet vid Indonesien och Östtimor, rapporterar BNO News.

Skalvet var så kraftigt att det har känts i en mycket stor region.

– Skakningarna har känts så långt bort som till Australien, uppger nyhetskanalen.

En tsunamivarning har utfärdats för området.

Invånare i Darwin

Jordbävningen ägde rum tidigt på tisdagsmorgonen indonesisk och australisk tid.

Epicentrum var i Banda Sea 37 mil nordöst om Östtimor.

Invånare i staden Darwin i Australien har bekräftat att de känt av skalvet.

– Indonesiens seismologiska institut registrerar att magnituden är 7,9.

– Samtidigt uppger USA:s Geologiska Institut USGF att det är 7,6, uppger kanalen.

Epicentrum bedöms vara 95 kilometer under havsbotten.

Måste evakuera

Indonesiens seismologiska institut har utfärdat en tsunamivarning för närliggande kustområden.

– Samhällen i flera distrikt uppmanas att evakueras till högre terräng, rapporterar BNO News.

I nuläget har ingen tsunamivarning utfärdats för Australien.

– Det är inget tsunamihot för Australiens fastland, öar eller territorier.

Det rapporterar The Joint Australian Tsunami Warning Centre.

Annandag jul 2004

Uppmärksamheten kring risken för tsunami – gigantiska och livsfarliga flodvågor till följd av jordskalv – har ökat kraftigt sedan den förödande tsunamin i Sydostasien annandag jul 2004.

– Efter ett jordskalv, som mätte 9,0 på richterskalan, i havet utanför Sumatra spreds en flodvåg över Indiska Oceanen, konstaterar Krisinformation.se som drivs av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap.

– Flodvågen tog hundratusentals människors liv, 543 var svenskar.

– På den thailändska kusten, där semesterfirare överrumplades av flodvågens raseri, förvandlades idyllen till ett inferno.

228 000 dödsoffer

Epicentrum var väster om norra Sumatra i Indonesien.

Omkring 228 000 personer bedöms ha förlorat livet i katastrofen.

Arkivfoto: Nasa

Text: Redaktionen


20 maj 2026

S har vänt – grundlagen ska ändras

2026 05 21

En av Sveriges fyra grundlagar har idag fått ett första klartecken att ändras.

Det står klart efter en omröstning i Sveriges riksdag på onsdagen.

Sakfrågan det gäller är det förslag som Tidöpartierna tidigare lagt fram, nämligen möjligheten att dra in svenska medborgarskap för personer som döms för brott som allvarligt skadar Sveriges “vitala intressen”. 

Så som grundlagen idag är formulerad är det inte möjligt.

– Ingen svensk medborgare får fråntas sitt medborgarskap, står det i den sjunde paragrafen i andra kapitlet av Regeringsformen, en av Sveriges fyra grundlagar.

S har svängt i frågan

På onsdagen togs alltså det första steget till att ändra lagen. Eftersom det är en grundlag som ska ändras krävs dock att förslaget klarar sig igenom en ny omröstning även efter höstens riksdagsval.

– Det här är det första beslutet om förslaget. Riksdagen sa ja till att anta förslaget som vilande, framhålls i ett uttalande från Sveriges riksdag.

Klubbandet idag sker fyra månader efter att Socialdemokraterna svängt i frågan. Tidigare var partiet emot ändringen, men valde att byta sida i januari.

– Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier och annat, och då behöver vi få till en lagstiftning. Där tror vi att “vitala intressen” kan fungera väldigt bra. sade Amalia Rud Stenlöf (S), ledamot i riksdagens konstitutionsutskott, till SR då.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Ska användas mot gängledare

Anledningen till att S tidigare sade nej till Tidöpartiernas förslag var att “vitala intressen” inte var tillräckligt definierade.

I motsats till flera andra länder finns det ingen möjlighet att återkalla ett svenskt medborgarskap från den som har förvärvat medborgarskapet på felaktiga grunder eller som har dömts för allvarlig brottslighet. Att införa en sådan möjlighet handlar om att markera medborgarskapet betydelse och vår nolltolerans mot missbruk och allvarlig brottslighet, sade migrationsminister Johan Forssell (M) när utredningen lades fram förra året. 

Det svenska medborgarskapet ska också kunna dras in om man fuskat eller hotat sig till beslutet. Indragningen kan bara gälla för den som har dubbelt medborgarskap och väntas framför allt kunna användas mot kriminella gängledare.

LÄS MER: Plötsligt stopp i Moskva

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 maj 2026

UPPGIFTER: Ryssland på väg att förlora kriget

2026 05 21

Ryssland uppges gå mot förlust på slagfältet i Ukraina.

Tidigare i veckan gav Kinas ledare Xi Jinping beskedet till Donald Trump att Vladimir Putin kan ångra den fullskaliga invasionen av Ukraina, uppgav Financial Times.

Mycket talar för att den kinesiska diktatorn har rätt.

Det framhåller Brett H. McGurk, global analytiker på CNN och tidigare säkerhetsrådgivare åt de tidigare presidenterna George W. Bush, Barack Obama, Joe Biden och Donald Trump under den sistnämndas förra mandatperiod.

Putin hade hoppats att 2026 skulle bli året då hans styrkor – möjliggjorda av hans fördelar i fråga om massa och manskap – skulle bryta igenom frontlinjerna och erövra de omstridda regionerna i östra Ukraina. Det har inte hänt, framhäver analytikern till den egna kanalen och tillägger:

– Hittills är det Ukraina – inte Ryssland – som har uppnått nettoterritoriella vinster i år, tillsammans med att ha tillfogat Rysslands invasionsstyrkor massiva förluster. 

"Extraordinära" förluster

Donald Trump har tidigare utgått från att Ukraina, i egenskap av en mindre makt, kommer att behöva göra eftergifter för att nå en fredsuppgörelse med Ryssland.

– Det antagandet, som, en gång var tveksamt, är nu falskt, menar Brett H. McGurk.

Analytikern pekar på västs uppskattningar om att ryska soldatförluster närmar sig eller överstiger 30 000-40 000 soldater i månaden. 

Det anses vara en extraordinär siffra med tanke på att Ryssland inte gör några territoriella vinster.

– Trots enorma och växande förluster för Ryssland har Putin alltså föga att visa upp från sitt krig i Ukraina och trenderna verkar bara förvärras månad för månad, skriver McGurk.

LÄS MER: Ryska stridsflyg i luften – britterna fruktar katastrof

Uppmanar Trump att passa på

Två andra faktorer som talar för ett ryskt nederlag är den usla ekonomin och Ukrainas utökade förmåga att genomföra motattacker långt in i Ryssland.

Bett H. McGurk uppmanar Vita huset att ta vara på det förändrade läget.

– För Trump ligger den bästa chansen att avsluta kriget nu inte i att anta ukrainsk svaghet, som Trump har gjort hittills, utan i att erkänna Rysslands ökande sårbarhet. Det finns nu möjligheter att tvinga fram en uppgörelse på villkor som är acceptabla för Ukraina – och Washington bör använda den.

LÄS MER: 83 000 döda – chockbesked för Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen