UTRIKES: Kastade pengar genom bilrutan – 14 personer dödades

2022 12 28

Musik, dans, god mat och en motorcykelparad förbyttes plötsligt till ond bråd död.

Tragedin slog i dag till med full kraft på vad som beskrivs som Afrikas största kultur- och nöjesfestival.

Stor motorcykelparad

Nigerias Calabar Carneval lockar turister och besökare från hela världen och är ett mycket populärt event i Afrikas folkrikaste land med närmare 220 miljoner invånare.

Årets festival pågår just nu och lockar många deltagare då det är den första karnevalen efter pandemin.

I dag var det bland annat dags för den stora motorcykelparaden.

Kastade pengar på gatan

– Det inträffade under mc-paraden som är en av karnevalens största begivenheter, rapporterar BBC News Afrikakorrespondent.

Paradgatan är avstängd för ordinarie motortrafik men plötsligt kom en bilist som wobblade med sin bil från ena sidan av gatan till den andra.

– Han började kasta ut pengar på gatan, berättar vittnet Musa Katama.

– Folk rusade dit för att plocka upp pengarna. Och det var då den otäcka olyckan ägde rum.

In i folkmassan

Mannen tappade totalt kontroll över fordonet och plöjde rakt in bland folkmassan.

– Minst 14 personer dödades och ytterligare 24 skadades, rapporterar BBC News.

Bilder från olycksplatsen visar hur flera kroppar ligger spridda längs vägavsnittet.

Mannen greps av polisen efter händelsen och han var berusad enligt polismyndigheten.

Karnevalen stoppas inte

Delstatsguvernören Ben Ayde har nu uttalat sig.

– Regeringen undersöker nu hur bilen kunde passera säkerhetsavspärrningarna som skiljer vägtrafiken från karnevalen, uppger BBC.

Den återstående delen av motorcykelparaden ställdes in men festivalen i övrigt pågår som planerat.

Finalen äger rum på nyårsafton med ett stort fyrverkeri.

Fakta Nigeria:

Invånarantal: 220 miljoner

Huvudstad: Abuja med ca 6 miljoner

Största stad: Lagos med ca 20 miljoner

President: Muhammadu Buhari

Officiellt språk: Engelska

Grannländer: Tchad, Niger, Kamerun och Benin

Foto: Calabar Carnival FB

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen