UTRIKES: Här är världens bästa och sämsta pass

2022 07 20

Det råder stora skillnader gällande hur många länder du kan åka till beroende på vilket pass du har.

Att människor är ressugna efter pandemin då större delen av världen stängde ned har blivit uppenbart under sommaren 2022.

När gränserna öppnas igen och flygbolagen åter börjar flyga är det många som vill ta igen för förlorade resor.

Stora skillnader i möjliga destinationer

Beroende på var man kommer från, eller rättare sagt vilken nationalitet ditt pass hävdar att du har, är skillnaderna dock stora hur många platser man får lov att resa till.

Det blir om inte annat uppenbart när man ser listan över världens “bästa” och “sämsta” pass som presenterats av det Londonbaserade globala medborgarskaps- och bostadsrådgivnignsföretaget Henley & Partners, rapporterar CNN.

Tre asiatiska länder i topp

De allra bästa passen finns i Asien – det är nämligen Japan, Singapore och Sydkorea som kan åka till flest länder utan att behöv ansöka om visum.

Just Japan seglade om de två sistnämnda länderna, och japanerna kan med det resa villkorslöst till 193 destinationer med ett giltigt pass.

Färre som utnyttjar möjligheterna

Däremot är det färre som utnyttjar rörelsefriheten i de asiatiska länderna, sannolikt på grund av covid-19.

Enligt statistik från International Air Transport Association är efterfrågan på flygresor i Stilla havsregionerna i Asien mindre än en femtedel av nivåerna före pandemin.

Sverige på femte plats

I Europa och Nordamerika är det dock annorlunda.

Här har marknaden återhämtat sig drygt 60 procent jämfört med flygsuget före 2020, skriver CNN.

Det är också de europeiska länderna som dominerar resterande del av topp 10-listan.

Sverige återfinns på en femteplats tillsammans med Österrike, Danmark och Nederländerna – länder som kan åka till 188 destinationer utan att ansöka om visum.

Ryska passet "dopat" i listan

Anmärkningsvärt är att det ryska passet parkerar så högt som en 50:e plats, med fri tillgång till 119 destinationer.

Det beror dock på att indexet inte tar hänsyn till tillfälliga restriktioner eller stängda gränser och luftrum. 

Faktum är därför att ryska medborgare har oerhört svårt att få tillträde till många av de destinationer som passindexet påstår att de har tillgång till.

Hela listan

De bästa passen att inneha i juli 2022:

  1. Japan (193 destinationer)
  2. Singapore, Sydkorea (192 destinationer)
  3. Tyskland, Spanien (190 destinationer)
  4. Finland, Italien, Luxemburg (189 destinationer)
  5. Österrike, Danmark, Nederländerna, Sverige (188 destinationer)
  6. Frankrike, Irland, Portugal, Storbritannien (187 destinationer)
  7. Belgien, Nya Zeeland, Norge, Schweiz, USA (186 destinationer)
  8. Australien, Kanada, Tjeckien, Grekland, Malta (185 destinationer)
  9. Ungern (183 destinationer)
  10. Litauen, Polen, Slovakien (182 destinationer)

De sämsta passen att inneha i juli 2022

  • Nordkorea (40 destinationer)
  • Nepal, palestinskt territorium (38 destinationer)
  • Somalia (35 destinationer)
  • Jemen (34 destinationer)
  • Pakistan (32 destinationer)
  • Syrien (30 destinationer)
  • Irak (29 destinationer)
  • Afghanistan (27 destinationer)

Källa: Henly & Partners

Foto: S. Rios

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 25

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


”Det är slutdaltat” – stenhård lag införs i Sverige

2026 02 25

Tidöpartierna föreslår nu ännu hårdare regler.

Beskedet kommer på onsdagseftermiddagen.

Regeringen och Sverigedemokraterna föreslår nu att ännu hårdare regler ska införas i Sverige.

Fler utländska medborgare som begår brott i landet ska dömas till utvisning, rapporterar Aftonbladet.

Stenhårda regler

I dagsläget kan utvisning dömas ut vid minst sex månaders fängelse.

Men regeringen och SD vill nu att en utländsk medborgare ska kunna dömas till utvisning vid brott som ger minst en månads fängelse.

– Sverige har hittills hanterat kriminella med silkesvantar men de silkesvantarna ska nu plockas av, säger Sverigedemokraternas migrationspolitiska talesperson Ludvig Aspling enligt tidningen.

“Det är slutdaltat”

Migrationsminister Johan Forssell (M) menar att de nya reglerna i praktiken kommer att innebära en “avsevärd ökning” av utvisningar av utländska medborgare som begår brott i Sverige.

Uppskattningsvis kommer det att leda till 3 000 utvisningar till år, från 500.

I och med skärpningen ska det bli svårare för kriminella i Sverige att begå upprepade brott, menar migrationsministern.

– Det är helt enkelt slutdaltat. Jag bedömer att Sverige med det här regelverket kommer att få de tuffaste reglerna i Norden, säger han.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

“Ska bli en självklarhet”

Tidöpartiernas nya förslag utgör en fortsättning av den tuffare migrationspolitiken.

– Sverigedemokraterna och regeringen lägger nu fram lagförslag som tydligt markerar att utvisning inte längre ska vara ett undantag utan en självklarhet, kommenterar Sverigedemokraterna på X.

– Åklagare blir skyldiga att yrka på utvisning och alla brott med högre straff än böter blir utvisningsgrundande.

Ingen kommentar ännu

Det ska enligt Tidöpartierna även rensas upp bland de undantag som görs enligt dagens lagstiftning.

Oppositionen har ännu inte kommenterat det nya lagförslaget.

Advokatsamfundet har dock tidigare riktat kritik mot tuffare regler.

– Utvisning kan onekligen innebära ett mycket stort men för den som utvisas. Det är enligt Advokatsamfundet oskäligt att inte ta hänsyn till ett sådant men vid påföljdsbestämningen.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen