UTRIKES: Hade känguru som husdjur – slutade i fullständig tragedi

2022 09 19

En australisk man har dött efter att han blivit attackerad av en känguru han förvarade i sitt hem som husdjur. 

Det meddelar polisen i Australien, rapporterar BBC. 

Mannen var 77 år och hittades av en släkting i sitt hem i Redmond, drygt 40 mil söder om Perth.

Han var då mycket allvarligt skadad, men vid liv.  

Hindrade ambulanspersonalen 

Släktingen larmade ambulans, men väl där stötte sjukvårdarna på patrull. 

Kängurun vägrade nämligen låta personalen nå fram till sin husse för att kunna behandla honom.

Polis fick slutligen tillkallas som sköt ihjäl djuret.  

Kort därefter avled mannen i sitt hem. 

– Kängurun utgjorde ett pågående hot mot räddningspersonal, uppger polisen i ett uttalande enligt ABC News.

Första fallet på 84 år 

Polisens teori är att kängurun attackerat 77-åringen.  

Det är dock ett mycket ovanligt fenomen – i Australien har det inte rapporterats om något motsvarande dödsfall kopplat till känguruattacker sedan 1936.

Upprättstående hot

Förutom sina kraftfulla och muskulösa ben har kängurur även vassa tänder och klor. 

– De kan verkligen vara ganska farliga om de trängs in i ett hörn eller i någon annan form av nöd, säger kängurubeteendeexpeerten Graeme Coulson till Australian Broadcasting Corporation. 

– Problemet med kängurur och människor är att vi båda är upprättstående djur, vi står på våra fötter, och en sådan upprätt ställning är en utmaning för känguruhanen. 

Fick skydda sig med käppar 

Stadsutvecklingen i Australien har inkräktat mer och mer på vilda kängurumiljöer. 

Drygt 50 miljoner kängurur bor i landet, och djuret kan bli uppemot 90 kilo tunga och två meter höga.  

I augusti i år tvingades de 219 invånarna i Maarom, söder om Hervey Bay, gå runt med käppar för att avvärja den stora populationen kängurur i byn. 

– De hoppar ständigt runt i parken mellan husvagnar. Folk går runt med stora pinnar nu. Jag har velat åka och fiska en eftermiddag men jag kommer inte att göra det, om en en kängurur skulle ta mig, sade Karen Sutcliffe, chef i Caravan Park, till ABC i augusti.  

Foto: O. Machart 

Text: Redaktionen 


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen