UTRIKES: Hade känguru som husdjur – slutade i fullständig tragedi

2022 09 19

En australisk man har dött efter att han blivit attackerad av en känguru han förvarade i sitt hem som husdjur. 

Det meddelar polisen i Australien, rapporterar BBC. 

Mannen var 77 år och hittades av en släkting i sitt hem i Redmond, drygt 40 mil söder om Perth.

Han var då mycket allvarligt skadad, men vid liv.  

Hindrade ambulanspersonalen 

Släktingen larmade ambulans, men väl där stötte sjukvårdarna på patrull. 

Kängurun vägrade nämligen låta personalen nå fram till sin husse för att kunna behandla honom.

Polis fick slutligen tillkallas som sköt ihjäl djuret.  

Kort därefter avled mannen i sitt hem. 

– Kängurun utgjorde ett pågående hot mot räddningspersonal, uppger polisen i ett uttalande enligt ABC News.

Första fallet på 84 år 

Polisens teori är att kängurun attackerat 77-åringen.  

Det är dock ett mycket ovanligt fenomen – i Australien har det inte rapporterats om något motsvarande dödsfall kopplat till känguruattacker sedan 1936.

Upprättstående hot

Förutom sina kraftfulla och muskulösa ben har kängurur även vassa tänder och klor. 

– De kan verkligen vara ganska farliga om de trängs in i ett hörn eller i någon annan form av nöd, säger kängurubeteendeexpeerten Graeme Coulson till Australian Broadcasting Corporation. 

– Problemet med kängurur och människor är att vi båda är upprättstående djur, vi står på våra fötter, och en sådan upprätt ställning är en utmaning för känguruhanen. 

Fick skydda sig med käppar 

Stadsutvecklingen i Australien har inkräktat mer och mer på vilda kängurumiljöer. 

Drygt 50 miljoner kängurur bor i landet, och djuret kan bli uppemot 90 kilo tunga och två meter höga.  

I augusti i år tvingades de 219 invånarna i Maarom, söder om Hervey Bay, gå runt med käppar för att avvärja den stora populationen kängurur i byn. 

– De hoppar ständigt runt i parken mellan husvagnar. Folk går runt med stora pinnar nu. Jag har velat åka och fiska en eftermiddag men jag kommer inte att göra det, om en en kängurur skulle ta mig, sade Karen Sutcliffe, chef i Caravan Park, till ABC i augusti.  

Foto: O. Machart 

Text: Redaktionen 


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen