UTRIKES: Hade känguru som husdjur – slutade i fullständig tragedi

2022 09 19

En australisk man har dött efter att han blivit attackerad av en känguru han förvarade i sitt hem som husdjur. 

Det meddelar polisen i Australien, rapporterar BBC. 

Mannen var 77 år och hittades av en släkting i sitt hem i Redmond, drygt 40 mil söder om Perth.

Han var då mycket allvarligt skadad, men vid liv.  

Hindrade ambulanspersonalen 

Släktingen larmade ambulans, men väl där stötte sjukvårdarna på patrull. 

Kängurun vägrade nämligen låta personalen nå fram till sin husse för att kunna behandla honom.

Polis fick slutligen tillkallas som sköt ihjäl djuret.  

Kort därefter avled mannen i sitt hem. 

– Kängurun utgjorde ett pågående hot mot räddningspersonal, uppger polisen i ett uttalande enligt ABC News.

Första fallet på 84 år 

Polisens teori är att kängurun attackerat 77-åringen.  

Det är dock ett mycket ovanligt fenomen – i Australien har det inte rapporterats om något motsvarande dödsfall kopplat till känguruattacker sedan 1936.

Upprättstående hot

Förutom sina kraftfulla och muskulösa ben har kängurur även vassa tänder och klor. 

– De kan verkligen vara ganska farliga om de trängs in i ett hörn eller i någon annan form av nöd, säger kängurubeteendeexpeerten Graeme Coulson till Australian Broadcasting Corporation. 

– Problemet med kängurur och människor är att vi båda är upprättstående djur, vi står på våra fötter, och en sådan upprätt ställning är en utmaning för känguruhanen. 

Fick skydda sig med käppar 

Stadsutvecklingen i Australien har inkräktat mer och mer på vilda kängurumiljöer. 

Drygt 50 miljoner kängurur bor i landet, och djuret kan bli uppemot 90 kilo tunga och två meter höga.  

I augusti i år tvingades de 219 invånarna i Maarom, söder om Hervey Bay, gå runt med käppar för att avvärja den stora populationen kängurur i byn. 

– De hoppar ständigt runt i parken mellan husvagnar. Folk går runt med stora pinnar nu. Jag har velat åka och fiska en eftermiddag men jag kommer inte att göra det, om en en kängurur skulle ta mig, sade Karen Sutcliffe, chef i Caravan Park, till ABC i augusti.  

Foto: O. Machart 

Text: Redaktionen 


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 17

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen