UTRIKES: Full panik i Ryssland – planerar att bryta armen

2022 09 22

Desperationen växer i Ryssland efter Vladimir Putins order om en delvis mobilisering.

Tillsammans med sin militärledning meddelade diktatorn att Ryssland planerar att skicka 300 000 reservister till slagfältet i Ukraina.

Efter Putins order utbröt panik hos tusentals ryska män i värnpliktsåldern, som fruktar att bli inkallade till  diktatorns krig i Ukraina, rapporterar oberoende Moscow Times.

”Hur lämnar man Ryssland 2022” har varit den vanligaste sökningen på Google efter Putins nya order. 

Andra vanliga sökningar var: ”mobilisering i Ryssland”, ”hur lämna Ryssland under mobilisering” och ”vart kan man åka från Ryssland”.

Direktflyg från Ryssland till Armenien, Turkiet och Azerbajdzjan – närliggande länder som tillåter ryssar att resa in utan visum – blev snabbt slutsålda.

Biljettpriser för  enkelflyg till populära destinationer steg senare med minst åtta gånger. De billigaste biljetterna mellan Moskva och Dubai kostade på onsdagen fem gånger mer än en genomsnittlig rysk månadslön, uppger The Guardian.  

– Det var möjligt att köpa en enkelbiljett på morgonen för 200 000 rubel till 300 000 rubel, men inte längre, säger en rysk källa till New York Post.

Beredd att bryta armen

Många ryssar är beredda att ta till drastiska åtgärder för att slippa resan till Ukraina.  

Två timmar efter Vladimir Putins tal till nationen hade sökningar på Google efter "hur man bryter en arm hemma" skjutit i höjden, rapporterar New York Post.

– Jag vill inte bli kanonmat. Människor kommer att använda alla tillfällen för att undvika militärtjänstgöring - en del kan gå tillbaka till universitetet eller hitta ett deltidsjobb inom försvarssektorn, säger en 30-årig Moskvabo till Moscow Times.

Mannen tillägger:

– Jag funderade till och med på att bryta min egen arm för att få ett medicinskt undantag.

Kreml har än så länge inte stängt gränserna. Ryska invånare kan fortfarande lämna landet. Men dyra biljettpriserna stoppar många.

– Självklart är jag rädd. Jag vill verkligen slippa att bli inkallad och jag skulle definitivt lämna landet om min ekonomi tillät mig och om jag hade vänner utomlands, säger Oleg, 29, till Moscow Times.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


11 jun 26

Midsommarmaten hotad – kan saknas på mångas bord

2026 06 11

En midsommarfavorit kan saknas vid den uppdukade lunchen.

Midsommar är högtiden där maten står i centrum, där traditionella rätter och klassiska smaker spelar en avgörande roll för firandet.

Men nu är en av de viktigaste råvarorna hotad, rapporterar DN.

Midsommarmat hotad

Det finns några stapelvaror som nästan är självklara inslag och som många betraktar som ett måste för ett lyckat midsommarbord.

Nu kan dock en av de viktigaste råvarorna till midsommarbordet vara på väg att bli svår att få tag på.

Det är färskpotatisen som pekas ut.

Potatisen har i år nått butikerna något senare än förra säsongen.

Enligt Roger Nolsa, ordförande i Potatisodlarna, är tillgången dessutom något mer begränsad än vanligt, då skördarna är förhållandevis låga jämfört med hur prisbilden ser ut just nu.

Han förklarar att den tidigaste potatisen odlas under väv för att bevara värmen i marken, medan den som normalt äts till midsommar odlas utan skydd.

– Det gör att det uppstår ett glapp i leveranserna. Förra veckan fanns det relativt gott om färskpotatis, men nu har tillgången blivit mer begränsad, säger han, till DN.

LÄS MER: Norge förlorar miljarder – pekar ut Sverige

Risk för brist

Han förklarar även att väderförhållanden kan slå direkt mot möjligheten att skörda.

Om det blir kraftigt regn de kommande dagarna kan stora delar av den potatis som skulle ha nått midsommarborden i stället bli kvar i jorden.

– Det går inte att plocka potatis när det regnar, och kommer det mycket regn fastnar maskinerna, säger Roger Nolsa.

Han menar att även om vädret skulle förbättras i efterhand så är det svårt att ta igen tappet i tid.

Svårt för jordgubbar

Även svenska jordgubbar får det svårt i år.

Kalla nätter under april och maj har försenat utvecklingen i odlingarna, samtidigt som midsommar infaller tidigare än vanligt i kalendern.

Jordgubbsodlaren Herman Hagberg, som driver odling utanför Karlstad, har försökt skydda skörden genom att använda tunnlar och väv för att hålla värmen.

– Vi får bär till midsommar, men den totala marknaden kommer att vara en lägre skörd än normalt, sade han nyligen till SR.

LÄS MER: Flamingo-missiler har slagit ner

Foto: Mammela

Text: Redaktionen


12 jun 26

”Det är kört” – chockbesked för Donald Trump

2026 06 12

Väljarstödet för Donald Trump har sjunkit i en stadig takt under hans andra mandatperiod, enligt flera opinionsmätningar.

Nu kommer nya mardrömssiffror för presidenten.

Enligt en färsk undersökning från Reuters är endast 22 procent nöjda med hur Trump hanterar levnadskostnaderna, medan 70 procent säger sig vara missnöjda.

Siffran innebär att missnöjet Trumps hantering av levnadskostnaderna är större än under hans föregångare Joe Bidens, som kritiserades kraftigt för sin ekonomiska politik. 

Under slutet av Bidens mandatperiod uppgav 29 procent av väljarna att det var nöjda med hans hantering av levnadskostnaderna, medan 63 procent var missnöjda.

”Det är kört”

Inflationen i USA har stigit till den högsta nivån på tre år i svallvågorna av landets krig mot Iran.

I maj landade inflationstakten på 4,2 procent. Stigande mat- och elpriser pekas ut som drivande faktorer, rapporterar Politico.

En tidigare tjänsteman inom Trumpadministrationen bedömer att Trump har förlorat kontrollen över ekonomin.

– Det spelar ingen roll om det här är inflationens topp eller inte. Det är kört när det gäller hur folk ser på ekonomin, säger personen enligt Politico.

ANDRA LÄSER: Kollaps för Putin – sjätte månaden i rad |

Värsta sedan pandemin

Irankriget slår hårt mot ekonomier världen över.

Kriget väntas bromsa den globala ekonomiska tillväxten till den lägsta takten sedan covid-19-pandemin, enligt ny rapport från Världsbanken.

Den globala ekonomiska tillväxten väntas bli 2,5 procent i år – en minskning från 2,9 procent 2025.

– En förnyad upptrappning av fientligheterna eller mer långvariga störningar i råvaruflödena skulle kunna höja råvarupriserna ytterligare, intensifiera inflationstrycket och osäker livsmedelsförsörjning, utlösa finansiell stress och långsam tillväxt, står det i rapporten.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder – pekar ut Sverige

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen