UTRIKES: Full panik i Ryssland – planerar att bryta armen

2022 09 22

Desperationen växer i Ryssland efter Vladimir Putins order om en delvis mobilisering.

Tillsammans med sin militärledning meddelade diktatorn att Ryssland planerar att skicka 300 000 reservister till slagfältet i Ukraina.

Efter Putins order utbröt panik hos tusentals ryska män i värnpliktsåldern, som fruktar att bli inkallade till  diktatorns krig i Ukraina, rapporterar oberoende Moscow Times.

”Hur lämnar man Ryssland 2022” har varit den vanligaste sökningen på Google efter Putins nya order. 

Andra vanliga sökningar var: ”mobilisering i Ryssland”, ”hur lämna Ryssland under mobilisering” och ”vart kan man åka från Ryssland”.

Direktflyg från Ryssland till Armenien, Turkiet och Azerbajdzjan – närliggande länder som tillåter ryssar att resa in utan visum – blev snabbt slutsålda.

Biljettpriser för  enkelflyg till populära destinationer steg senare med minst åtta gånger. De billigaste biljetterna mellan Moskva och Dubai kostade på onsdagen fem gånger mer än en genomsnittlig rysk månadslön, uppger The Guardian.  

– Det var möjligt att köpa en enkelbiljett på morgonen för 200 000 rubel till 300 000 rubel, men inte längre, säger en rysk källa till New York Post.

Beredd att bryta armen

Många ryssar är beredda att ta till drastiska åtgärder för att slippa resan till Ukraina.  

Två timmar efter Vladimir Putins tal till nationen hade sökningar på Google efter "hur man bryter en arm hemma" skjutit i höjden, rapporterar New York Post.

– Jag vill inte bli kanonmat. Människor kommer att använda alla tillfällen för att undvika militärtjänstgöring - en del kan gå tillbaka till universitetet eller hitta ett deltidsjobb inom försvarssektorn, säger en 30-årig Moskvabo till Moscow Times.

Mannen tillägger:

– Jag funderade till och med på att bryta min egen arm för att få ett medicinskt undantag.

Kreml har än så länge inte stängt gränserna. Ryska invånare kan fortfarande lämna landet. Men dyra biljettpriserna stoppar många.

– Självklart är jag rädd. Jag vill verkligen slippa att bli inkallad och jag skulle definitivt lämna landet om min ekonomi tillät mig och om jag hade vänner utomlands, säger Oleg, 29, till Moscow Times.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Orban tvingas vika ner sig

2025 10 27

USA sätter nu ytterligare press på Ungerns premiärminister.

Det har varit ett par tuffa veckor för Viktor Orban.

Först ställdes toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin som skulle hållas i Budapest in.

Nu sätter USA ytterligare press på Ungern för att landet ska sluta köpa rysk olja, rapporterar Kyiv Independent.

Tvingas vika ner sig

Ungern har länge motsatt sig idén om att sluta köpa den ryska oljan.

Washington förväntar sig dock att Ungern ska ta fram en plan för hur de ska göra sig oberoende av rysk energiimport.

Det säger USA:s Nato-ambassadör Matt Whitaker.

– Ungern har, till skillnad från många av sina grannar, inte gjort upp några planer eller vidtagit några aktiva åtgärder, säger han.

Blivit ett problem

Viktor Orban och Donald Trump har i grunden en bra relation – men frågan om rysk olja har ställt till det.

USA har som bekant infört sanktioner mot de ryska oljejättarna Rosneft och Lukoil – och uppmanar Europa att hitta andra källor till olja än Ryssland.

Enligt Whitaker kommer USA nu att arbeta för att hitta alternativa lösningar för Ungern.

Läs mer: Amerikanskt stridsflygplan och helikopter har kraschat

Ska till USA

Ungerns utrikesminister Péter Szijjártó framhåller att Orban och USA:s president Donald Trump kommer att träffas nästa vecka för att diskutera USA:s sanktioner mot rysk olja.

Budapest kommer inför det undersöka de "exakta juridiska och fysiska konsekvenser" av sanktionerna som Trump införde, rapporterar Ukrainska Pravda.

Långtgående motstånd

Sedan det fullskaliga kriget bröt ut i februari 2022 har Ungern vägrat ge upp den ryska oljan.

Viktor Orban har även varit emot flera åtgärder som EU har försökt rikta mot Ryssland för att sätta press på Kreml, däribland sanktioner.

Även Slovakien har kritiserats av liknande anledningar.

Läs mer: Putins nya taktik i kriget

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Här är Sveriges ”sämsta” mobiloperatör – 2,8 miljoner kunder

2025 10 27

Missnöjet mot landets mobiloperatörer ökar bland svenska kunder.

Det visar den senaste kundnöjdhetsundersökningen från Svenskt Kvalitetsindex (SKI), som fastslår att kundnöjdheten bland privatkunder har minskat kraftigt – från ett kundhetsnöjdhetsbetyg på 68,7 till 66,5.  

Sämst av alla

Störst kundmissnöje orsakar Tre, som har omkring 2,8 miljoner kunder. Mobiloperatören får värdet 61,5 på indexet som mäts mellan 0 och 100 – där betyg över 75 visar på en stark relation mellan företag och kund, medan 60 eller lägre innebär att företaget har stora svårigheter att motivera kunder att stanna kvar.

Högst upp på listan hamnar de små aktörerna Vimla (82,5) och Fello (81,7).

Enligt Johan Parmler, vd på Svenskt Kvalitetsindex, finns det en tydlig förklaring till de små företagens topplaceringar.

Kunderna har skiftat fokus, uppger Parmler – från att endast bry sig om teknisk kvalitet och mobiltäckning till att värdera en helhetsupplevelse som inkluderar allt från priser och abonnemang till personlig kontakt.

– Vi ser att kunderna idag har ett annat beteende än tidigare. Kunderna ser bortom det grundläggande och värdesätter operatörer som är transparenta, flexibla och enkla att ha att göra med. De vill inte känna sig låsta av långa avtal eller betala för tjänster de inte använder, säger Parmler.

LÄS MER: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Hela listan

Här är hela listan på SKI:s uppmätta kundnöjdhet av mobiloperatörer bland privatkunder. Över 75 innebär stark relation mellan företag och kund. Under 60 innebär att företaget inte kan räkna med att kunderna stannar kvar.

  1. Vimla (82,5)
  2. Fello (81,7)
  3. Comviq (75,5)
  4. Halebop (74,1)
  5. Hallon (72,3)
  6. Övriga (67,1)
  7. Telia (66,6)
  8. Branschen (65,8)
  9. Telenor (63,9)
  10. Tele2 (63,3)
  11. Tre (61,5)

Källa: Svenskt Kvalitetsindex

LÄS OCKSÅ: Tung rapportvecka: Techjättarna i fokus 

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen