UTRIKES: Flygplan har kraschat – minst 19 personer ombord

2024 07 24

Ett flygplan har kraschat precis efter start.

Det är i Nepal som händelsen har skett tidigt på onsdagsmorgonen svensk tid.

Ett flygplan med 19 personer ombord var på väg att lyfta från Tribhuvan International Airport i Katmandu.

Kort därefter kraschade planet.

Det rapporterar Kathmandu Post.

19 personer ombord

En talesperson vid flygplatsen har uttalat sig om händelsen.

– 19 personer, bland dem personal, var ombord på planet som skulle till Pokhara, säger personen till Kathmandu post.

Bilder visar hur svart rök stiger från olycksplatsen.

Flygplatsen har stängt och räddningspersonal arbetar nu vid planet, som tillhör Saurya Airlines.

Flera döda kroppar

Det råder i nuläget stora oklarheter kring skadeläget för samtliga, men flera döda kroppar ska ha hittats.

– Ögonvittnen berättar att planet lyfte från den södra änden av landningsbanan och plötsligt slog runt med vingspetsen i marken. 

– Flygplanet fattade omedelbart eld. Det störtade sedan ner i en ravin på den östra sidan av landningsbanan mellan Buddha Air-hangaren och radarstationen.

Det är Nepal

Nepal är ett relativt fattigt land som ligger mellan Indien och Kina.

– Det fattiga Nepal är beroende av bistånd och remitteringar för att få landets ekonomi att gå ihop, förklarar Utrikespolitiska institutet.

– De egna inkomsterna från i huvudsak handel, turism och jordbruk räcker inte till för att försörja befolkningen.

Stora tillgångar

Nepal bedöms vara ett av världens allra minst industrialiserade länder.

– En stor majoritet av nepaleserna lever av jordbruk, i huvudsak för självhushållning. Enligt FN:s jordbruksorgan FAO kan det röra sig om över 90 procent av befolkningen. Nepal är ett av världens minst industrialiserade länder, fortsätter UI.

– Nepal har stora tillgångar av skog och färskvatten. Landet har världens största vattenkraftskapacitet räknat per invånare, men bara en bråkdel är utbyggd. Mineraltillgångarna är dåligt utforskade. 

– Nepals känsliga bergslandskap är mycket sårbart för klimatförändringar och miljöförstöring.

Foto: IOETECH

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


18 sep 26

Oväder drar in över Sverige

2026 09 18

Håll i dig och ta fram paraplyet. I helgen blir det rejält blåsigt och regnigt runt om i landet.

Det framgår av SMHI:s prognos för helgvädret.

Enligt myndigheten är ett djupt lågtryck på väg mot Sverige. Lågtrycket kommer in från Norska havet och beräknas dra in över landet under natten mot lördag.

I samband med det flaggar SMHI för regn och blåst i hela landet.

Blåsigast blir det i södra Sverige. Där räknar myndigheten med ”friska eller hårda vindbyar”.

”Mycket hårda vindbyar”

Under söndagen ligger ovädret kvar över landet.

Södra Sverige kan återigen vänta sig riktigt kraftiga vindar.

– Över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen. Det blir fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma, uppger SMHI.

SVT:s meteorologer flaggar också för oväder i södra Sverige.

– Det blir ännu en blåsig dag i söder, med tidvis hårda vindbyar på många håll, lyder prognosen.

LÄS MER: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Solen återvänder

Lågtrycket drar vidare i början av nästa vecka.

Under måndagen väntas betydligt varmare väder när en högtrycksrygg drar in över Sverige.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, rapporterar SMHI.

Det varmare vädret väntas hålla i sig en bra bit in i nästa vecka, även om prognosen fortfarande är osäker.

– Under onsdag och torsdag väntas ryggen förskjutas österut vilket öppnar upp för en varmare sydlig luftström över landet, men eventuellt kan regn också passera upp över delar av landet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Foto: Khamkeo

Text: Redaktionen