UTRIKES: Flera döda vid skolavslutning

2023 06 07

En stor tragedi har inträffat vid en skolavslutning i Richmond i den amerikanska delstaten Virginia.  

Sju personer har skjutits i samband med en examensceremoni.  

Kalabalik utbröt när skott avlossade.

– Alla sprang för sitt liv, säger ett vittne till sajten 8News.

Flera döda

Två personer, en 18-årig student och en 36-årig man har dödats, rapporterar NBC News med hänvisning till polisen.

Den döda 18-åringen hade precis tagit sin examen när han sköts ihjäl.

36-åringen var på plats för att följa ceremonin.

Utöver dödsfallen har minst fem personer skadats i samband med masskjutningen.

Misstänkt gärningsman

Polisen har gripit en misstänkt gärningsmannen.

Den misstänkte skytten är i en liknande ålder som studenterna.  

– En 19-årig man misstänks för skottlossningen, säger Richmonds polischef Rick Edwards på en pressträff, enligt NBC.

– En andra person greps, men han var inte inblandad, tillägger polischefen.

Fyra vapen

Skjutningen ägde rum i Monroe Park, en öppen plats på skolan, klockan 17.13 lokal tid.

Fyra vapen har hittats på platsen, enligt polischef Rick Edwards.

Teorin: Kände offer 

Polisens teori är att den misstänkte gärningsmannen har anknytning till minst en av personerna som han sköt ihjäl.

Det bekräftar även polischef Rick Edwards.

– Vi misstänker att den misstänkte kände åtminstone en av offren, säger han.

Varierande åldrar

De fem personerna som har skadats är i varierande åldrar – från 14 till 58 år, uppger NBC.

Samtliga som skjutits är män.

– Ett av offren, en 31-åring, behandlas för livshotande skador. Övriga fyra har skador som inte anses vara livshotande, uppger Richmondpolisen.

”Våra hjärtan har krossats”

Virginias guvernör Glenn Youngkin är bestört efter skolskjutningen.

– Medan vi kämpar för att kunna förstå den här tragedin, så har våra hjärtan krossats för dem vars liv gick förlorade i dag. I kväll sörjer vi tillsammans med deras klasskamrater, våra grannar och hela Richmond, skriver guvernören på Twitter.  

Stadens borgmästare Levar Stoney har även kommenterat händelsen.

– Barn var inblandade. Det är tragiskt men också traumatiskt. För det här var deras examensdag, säger han enligt NBC.

Arkivfoto: N. Yoosuf

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Massflykt vid finska gränsen” – tiotusentals har lämnat

2025 11 26

Mängder av människor lämnar området vid den finska gränsen.

I februari 2022 inledde Ryssland sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Sedan dess har den ryska befolkningen drabbats av flera hårda slag, som ett resultat av kriget.

Också i Rysslands norra delar märks stor påverkan.

Befolkningen lämnar

I den ryska Murmanskregionen, som ligger nära den finska gränsen, har den totala befolkningen minskat med omkring tio procent sedan början av kriget.

Men på vissa platser är det betydligt mer.

– Det råder massflykt vid den finska gränsen. På vissa platser har upp till 30 procent av befolkningen försvunnit i Murmanskregionen, rapporterar Iltalehti, med hänvisning till uppgifter från Rysslands statliga statistikmyndighet Rosstat.

73 000 personer har lämnat

Omkring 73 000 personer är den totala befolkningsminskningen i Murmanskregionen sedan krigets start.

– Den 1 januari 2022 bodde 724 500 personer i regionen. Således har Murmanskregionen, om man ska tro statistiken, förlorat tio procent av sin befolkning, rapporterar den norska nyhetstidningen The Barent Observer.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Orsaken är inte helt säker

Anledningen bakom den stora befolkningsminskningen i regionen är inte helt säker, men experter tror att det kan bero på flera saker.

– De militära experter vi intervjuade höll inte med varandra. Vissa menar att förändringarna kan vara relaterade till fientligheterna i Ukraina, uppger tidningen.

– Andra tror att invånarna kan ha lämnat i massor, men experter känner inte till några storskaliga truppförflyttningar eller stora nedläggningar av infrastruktur.

Ukrainska attacker

Ukrainakriget har märkts av också i regionen runt Murmansk, eftersom ukrainska drönarattacker ibland har slagit ner i området.

– Kolahalvön, där Murmansk ligger, är en av Rysslands mest militariserade regioner och målet för flera ukrainska attacker, uppger Iltalehti.

Flera små byar i Rysslands norra delar riskerar nu att dö ut.

– Avfolkningen orsakas av brist på jobb och en allmän försämring av infrastruktur och levnadsstandard, framhåller tidningen.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 970 kilometer från Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26nov2025

JUST NU: Regeringen sågar sin egen miljardsatsning – ”pinsamt”

2025 11 26

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) går ut och sågar resultatet av regeringens storsatsning på arbetsmarknaden.

Regeringen har ofta basunerat ut sina stora satsningar på att få fler människor i arbete.

Färre ska gå på bidrag och fler ska jobba, har varit budskapet.

– För många människor lönar det sig inte att arbeta samtidigt som det finns ett omfattande utanförskap som måste brytas. Alla som kan jobba ska göra det, framhåller regeringen i ett uttalande.

I september meddelade regeringen ytterligare satsningar på att få fler i arbete under nästa år.

– Regeringen och Sverigedemokraterna avser därför att genomföra en omfattande bidragsreform för att fler barn ska se sina föräldrar gå till jobbet. I budgetpropositionen för 2026 avser regeringen att skjuta till cirka 1,5 miljarder kronor för att genomföra bidragsreformen, uppger regeringen.

Tidigare satsning

Samtidigt som man miljardsatsar framåt så kommer nu rapporter om att tidigare satsningar inte har gett önskat resultat.

I januari 2024, alltså för nästa två år sedan, inleddes en satsning på etableringsjobb.

Regeringen avsatte runt en miljard, i ett upplägg där staten står för en tredjedel av lönen de första två åren av en anställning.

LÄS OCKSÅ: Över 40 miljoner kronor har betalats ut felaktigt - "välfärdspengar"

”Pinsamt”

Satsningen har resulterat i att 84 personer fått nya jobb under de två gångna åren.

Ett resultat som finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver som ”uselt”, rapporterar Aftonbladet.

Hon hade betydligt högre förväntningar på regeringens satsning.

– Definitivt mer än de som har blivit. Det är ju på gränsen till pinsamt att parterna inte lyckas med det de själva vill göra, säger Elisabeth Svantesson, till tidningen.

Kallar upp fack och arbetsgivare

Finansministern anser att regeringen har gjort vad de har kunnat, genom att skjuta till pengar.

Nu agerar Elisabeth Svantesson mot de som hon anser ansvariga för det misslyckade resultatet, nämligen facken och arbetsgivarna.

– Det har jag tröttnat på. Och jag vill att de förklarar sig om varför vi har ett så bedrövligt resultat, säger hon till tidningen.

Fackförbundet Unionen har tidigare uppgett att matchningen mellan arbetsgivare och arbetssökande är den stora utmaningen när det gäller satsningen på etableringsjobb.

LÄS OCKSÅ: Trump ändrar sig - pressen släpper för Zelenskyj

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen