UTRIKES: Fick ett fall av covid-19 – införde lockdown för över 300 000 invånare

2022 07 12

Hundratusentals människor i Wugang får inte lämna sina hem.

Allt på grund av ett enda upptäckt fall av covid-19 i den kinesiska staden Wugang i Henan-provinsen.

Det rapporterar nyhetsbyrån AFP via bland annat France 24.

Strikt nolltolernas

Den oerhört hårda åtgärden som införs i staden är en del av Beijings mycket strikta nolltolerans i landets strategi att bekämpa viruset.

På måndagen meddelades därför att staden stänger på grund av “sjukdomsförebyggande behov", motiverade ett officiellt uttalande.

320 000 förbjuds att gå hemifrån

Under tre dagar kommer ingen av stadens 320 000 invånare att få lov att sätta foten utanför ytterdörren.

Människorna i staden får inte heller köra någonstans i sina bilar utan att ha fått ett godkänt tillstånd. Samma sak gäller för resor i nödsituationer, rapporterar AFP.

250 miljoner upplever restriktioner

Beskedet ska förstås i ett sammanhang där Kina upplever en markant ökning av smittspridning i landet. 

Nästan 250 miljoner kineser lyder för närvarande under någon form av påtvingade virusrestriktioner, vilket är dubbel så många som förra veckan.

Oro i Shanghai

Oron över att fler mycket tuffa restriktioner ska införas växer nu i de kinesiska provinserna. Igår stängdes 42 casino ned i Macao och människor uppmanades att hålla sig hemma.

I Shanghai, där man officiellt förklarade seger över covid-19 för blott en månad sedan, är man särskilt orolig över hur nya regler sätts in i resten av Kina, skriver Bloomberg.

Drabbades hårt av lockdown

Invånarna i Shanghai satt instängda i sina hem i större delen av april och maj och hade svårt att få tillgång till mat och mediciner. 

Storstaden led kraftigt ekonomiskt och orsakade ett av de kraftigaste motstånden mot den kinesiska regeringen på flera år, enligt tidningen.

Arkivfoto: M. Majnun

Text: Redaktionen


18 dec 2025

Nya siffran inifrån Ryssland skakar om – en halv miljon drabbade

2026 01 31

Antalet personliga konkurser når rekordnivåer i Ryssland.

Kreml fortsätter att pumpa in pengar i krigsmaskinen.

Samtidigt blir de ekonomiska förutsättningarna i landet allt tuffare.

Nu kommer besked om att över 500 000 ryssar har gått i personlig konkurs – en ökning med 31 procent från året innan, rapporterar RBC Ukraine.

500 000 ryssar

Vid utgången av 2025 rankades Sverdlovsk-regionen som en av de fem ryska regioner med högst antal konkurser bland privatpersoner och enskilda näringsidkare. 

Under året ökade antalet domstolsbeslut om likvidation av tillgångar i regionen med nästan 28 procent.

Nationellt sett är situationen ännu värre. 

Under 2025 ökade antalet domstolsbeslutade personliga konkurser i Ryssland med mer än 31 procent, vilket innebär totalt nästan 568 000 fall.

Det är orsaken

De främsta drivkrafterna bakom ökningen är sjunkande realinkomster, stigande levnadskostnader och en extrem skuldsättning bland hushållen.

– Den formella “ekonomiska stabiliteten” som de ryska myndigheterna proklamerar återspeglas inte i medborgarnas verkliga finansiella situation, framhåller Ukrainas underrättelsetjänst.

Läs mer: Zelenskyjs uppmaning till Putin – ”Om du vågar”

“Är inte tillräckligt”

Strax innan årsskiftet konstaterade CNN:s analytiker att den ryska ekonomin är på en dålig plats – men att det inte kommer att vara tillräckligt för att på riktigt få Putin till förhandlingsbordet.

De har pratat med Maria Snegovaya, senior forskare inom Ryssland och Eurasien vid Center for Strategic and International Studies.

Tre till fem år

– Ser man på de kommande tre till fem åren kan Ryssland fortsätta strida, sade hon, och noterade samtidigt att det är svårt att göra en tillförlitlig bedömning bortom det tidsperspektivet, menas det.

Inflationsproblem, minskade intäkter från gas-och oljeförsäljning och en budget som är svår att hålla sig inom bidrar till de ekonomiska problemen i landet.

Läs mer: Bekräftat: Stort besked för Swish – ”Tydligt kvitto”

Foto: President of Russia Office resp K. Wright

Text: Redaktionen


9 jan 2026

Bekräftat: Summan pensionärer behöver få in varje månad 2026

2026 01 31

Nu framgår hur mycket en svensk pensionär behöver få in varje månad under 2026.

Det är tjänsten Min pension – ett samarbete mellan staten och pensionsbolagen – som har undersökt saken.

De konstaterar att de flesta får mindre att röra sig med som pensionärer – och att det kan vara bra att veta hur mycket man behöver få in varje månad under året.

Det har tjänsten nu tagit reda på.

Så mycket behövs

Min pension framhåller att en “ganska normal pension” ligger på 26 500 kronor före skatt.

Men i kategorin “baspensionären” behövs mindre än så för att ha tillräckligt med pengar att leva på.

Då är det 19 500 kronor som pensionärer behöver få in före skatt.

– En bas-budget är Konsumentverkets nivå för nödvändiga utgifter utan några tillägg. Matkostnaderna gäller om du äter alla dina måltider hemma och ska klara ditt näringsbehov, framhåller tjänsten.

Så kan du öka

Tjänsten ger samtidigt några tips på hur man kan få in mer pengar:

- Söka bostadstillägg/ äldreförsörjningsstöd

- Kolla återbetalningsskydd

- Jobba lite extra när du blivit pensionär

- Dela ekonomin med andra, till exempel matlag, bilpool, byta bostäder med varandra

Läs mer: Bekräftat: Stort besked för Swish – ”Tydligt kvitto”

Året 2026

De flesta pensionärer får mellan 110 kronor och 900 kronor högre pension efter skatt nästa år, visar Pensionsmyndighetens beräkningar. 

För de flesta innebär det en ökning som är högre än årets inflation.

Så funkar det

Alma Masic, analytiker på Pensionsmyndigheten, kommenterar.

– Tittar man isolerat på garantipensionen så blir det en liten sänkning för de flesta pensionärer. Det beror på att nästan alla med garantipension också har inkomst- och tilläggspension, säger Masic.

– När dessa delar höjs så sänks samtidigt garantipensionen som är ett komplement. Så i praktiken får man som pensionär en ökning av den totala pensionen när vi summerar inkomstpension, tilläggspension och garantipension eftersom garantipensionen är en mindre del av den totala allmänna pensionen för de allra flesta.

Läs mer: Skatt slopas – redan första februari

Foto: B. Macdonald

Text: Redkationen