23 oktober 2025

UTRIKES: Enorm supertyfon på väg – evakuering inleds

2023 07 25

En stor storm ställer till det för många.

Flera länder i Sydostasien håller koll på den supertyfon som är på väg in.

Just nu är den på väg mot Filippinerna, och väntas efter det även nå Taiwan och de östra delarna av Kina.

Tyfonen, som har givits namnet Doksuri, ser ut att kunna orsaka stora problem i de norra delarna av Filippinerna.

Det rapporterar CNN.

Landet evakuerar nu människor som bor i kustsamhällen och fiskare uppmanas dra upp sina båtar.

Mycket regn

Vindbyarna kan nå upp till 50 meter per sekund och 200 mm regn väntas falla på håll.

Filippinernas myndigheter förbereder sig nu på att skador i samhällen kan bli att vänta.

– Under dessa förhållanden är översvämningar och jordskred orsakade av regn mycket sannolikt, förklarar landets vädermyndighet.

Skolor stängda

Filippinernas president Ferdinand Marcos Jr agerar nu för att förhindra katastrof i de områden som ser ut att påverkas.

Såväl skolor som myndighetsbyggnader i regionen har stängts.

Även Hongkongs observatorium uppmanar befolkningen att vara redo på att evakuera om det skulle behövas.

Det är en supertyfon

När det kommer till orkaner finns det 5 olika klassificeringar man utgår från beroende på hur kraftiga orkanerna är.

Vindstyrka över 33 meter per sekund innebär att det rör sig om en tyfon.

En supertyfon beskrivs enligt skalan som bland annat Hong Kong Observatory använder som en orkan där vindhastigheten kan överstiga 50 meter per sekund.

Sommaren och hösten

Supertyfoner är ingen ovanlighet i Filippinerna och landet har behövt evakuera människor förr.

Det råder för närvarande orkansäsong, vilket innebär att många länder är förberedda.

– Dessa tropiska oväder bildas typiskt under sommar och höst då havsvattnet är som varmast. Men man brukar rentav ange specifika datum då orkansäsongen inleds respektive avslutas, förklarar SMHI.

– Tyvärr vet orkanerna inte om detta, så av och till dyker de upp både före och efter den påbjudna perioden.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


26 januari 2026

SWEDBANK: Gräns dras vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 01 26

Relationen mellan pengar och lycka är sedan länge ett omdebatterat ämne.

Studier har visat ett visst samband mellan ökad inkomst och nivå av lycka.

Nu presenterar Swedbank, i samarbete med Sparbankerna och Handelshögskolan i Stockholm, en färsk rapport på ämnet.

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett uttalande.

– En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll.

Gränsen dras vid 50 000 kronor

Det finns flera olika faktorer som påverkar upplevelsen av lycka, men ålder och inkomst är en av dem.

– Lyckan ökar med ålder och inkomst, men högre lön än 50 000 kronor verkar inte göra människor så mycket lyckligare, uppger Swedbank, med hänvisning till rapporten.

– Andelen som är olycklig är däremot betydligt högre bland de med lägst inkomst.

Två av tre väljer lycka

Rapporten innehåller också en studie hur människor värderar pengar i jämförelse med lycka.

Två av tre skulle hellre höja sin känsla av lycka än att höja sin inkomst.

– Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka vid Handelshögskolan i Stockholm.

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Fler slutsatser

Rapporten bekräftar också att de som kan lägga undan pengar i sparande upplever större lycka, och de som spenderar pengar på upplevelser, istället för att köpa grejer, generellt är lyckligare.

– Man kan påverka sin lycka genom att hantera sin ekonomi klokt, säger Madelén Falkenhäll.

– Med ett sparande får man större möjligheter att påverka sitt liv, det ger trygghet och framtidstro. Att göra en budget och att lägga sina pengar på upplevelser och fritidsintressen snarare än shopping skapar också förutsättningar för lycka.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


26jan2026

Kan bli jättekallt i Sverige – forskare varnar för kollaps

2026 01 26

Hårda och isiga vintrar kan återvända till Östersjöområdet i framtiden.

Samtidigt kan temperaturerna sjunka markant.

Varningen kommer från marinforskaren och professorn i geofysik, Petteri Uotila. I en intervju med den finska sjöfartstidningen Merimies-Unioni flaggar forskaren för att de smältande glaciärerna på Grönland kommer leda till att Golfströmmen kollapsar. Det tropiska varmvattnet från strömmen kommer inte längre att nå Nordeuropa.

Som mest kan medeltemperaturen rasa med 10 grader, varnar Uotila.

– Golfströmmen består av två delar. Den delen som har en betydande inverkan på Nordens klimat riskerar att försvagas, säger han till tidningen.

Enligt forskare kan kollapsen inträffa under detta århundrade. 

20 grader kallare

Det inflödande sötvattnet från glaciärerna gör att strömmarnas styrka går förlorad. 

Enligt en studie från nederländska Utrecht University kan temperaturerna sjunka markant i Sverige.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, har René van Westen, en av forskarna bakom studien, sagt till SVT.

Mika Rantanen, forskare vid Meteorologiska institutet i Finland, uppger att modeller visar att den kraftigaste minskningen av medeltemperaturen kan uppgå till 35 grader.

– Jag ser inget sätt för mänskligheten att anpassa sig till en så drastisk temperatursänkning på så kort tid, säger han till Iltalehti.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor 

FAKTA: Golfströmmen

- Golfströmmen är en varm ström vid havsytan som börjar vid Mexikanska golfen (därav namnet), går längs den nordamerikanska ostkusten och som sedan svänger österut in i Nordatlanten. Där delar den sig i två delar: en ström som går norrut och som kallas Nordatlantströmmen, och en ström som går söderut.

- Den norra delen, Nordatlantströmmen, bidrar med varmt vatten till Amoc, som är ett större system av havsströmmar i Atlanten. Amoc för det varma vattnet vidare till norra Europa, vilket har en avgörande betydelse för klimatet i Skandinavien.

Källa: Institutet för språk och folkminnen

LÄS OCKSÅ: “Kreml i chocktillstånd” – krävs på 225 miljarder dollar 

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen