UTRIKES: Efter kaoset – han blir nästa att avgå

2022 10 26

Storbritanniens regering har genomgått en stor omvandling på kort tid och nu lämnar ännu en minister.

Ministern för internationell handel, James Duddridge, har lämnat den brittiska regeringen, uppger BBC.

Detta efter ett par dramatiska veckor där Liz Truss fått avgå som premiärminister och ersatts av Rishi Sunak.

– Jag är besviken över att ha blivit ombedd att lämna min roll som minister för internationell handel, skriver Duddridge på Twitter.

Tidigare har även finansminister Kwasi Kwarteng och inrikesminister Suella Braverman fått lämna, även om den senare blivit återanställd.

Stöttade Boris Johnson

James Duddridge höll positioner i regeringen under Boris Johnsons ledarskap och stöttade Johnson i den senaste kampen om att bli ledare för det konservativa partiet.

Efter att Johnson drog sig ur ville Duddridge se Rishi Sunak som ledare.

– Jag kommer stötta premiärministern fullt ut, skriver han.

Ny premiärminister

Efter att Liz Truss avgått som premiärminister i Storbritannien stod det klart att Rishi Sunak skulle ersätta henne som ledare för det konservativa partiet.

Bland anledningarna till att Truss fick lämna sin post som premiärminister var hennes ekonomiska politik.

Truss planerade bland annat annat sänka skatterna i landet, någonting som ledande ekonomer kritiserade, rapporterar CNN.

Ekonomisk kris

Den nya premiärministern menar att Storbritannien står inför en ekonomisk kris.

– Det finns ingen tvekan om att vi står inför en djup ekonomisk utmaning. Vi behöver nu stabilitet och enighet, säger Sunak enligt Al Jazeera.

Storbritannien har nu haft tre olika premiärministrar på två månader.

Anställt Braverman på nytt

Förra veckan stod det klart att Suella Braverman lämnade regeringen efter ha skickat ett officiellt dokument till fel mottagare.

Under sin första dag som premiärminister tog Rishi Sunak beslutet att återanställa Braverman som inrikesminister.

– Inrikesministern gjorde ett misstag men insåg det, tog upp det och hon accepterade sitt misstag, säger Sunak om återanställningen enligt BBC.

Foto: A. Marinkovic

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen