UTRIKES: Attack mot militäranläggning

2023 01 29

En militäranläggning i Iran har blivit utsatt för en drönarattack.

I staden Isfahan i Iran skedde en kraftig explosion under natten till söndag.

Tre drönare avfyrades mot anläggningen som är belägen omkring 35 mil söder om huvudstaden Teheran.

Två av drönarna ska ha skjutits ner och attacken uppges ha orsakat mindre skador, rapporterar Reuters med hänvisning till statliga medier.

Inga dödsfall

Det står ännu inte klart vilka som ligger bakom explosionen.

Det iranska försvarsdepartementet är sparsamma med information kring händelsen, men rapporterar att ingen ska ha dött i attacken.

– En av dem träffades av luftvärnet och de två andra fångades i försvarsfällor och exploderade. Lyckligtvis orsakade den här misslyckade attacken inga förluster av människoliv och orsakade bara mindre skador på taket, uppger det iranska försvarsdepartementet i ett uttalande via nyhetsbyrån Irna.

“Kommer inte ha någon inverkan”

I juli förra året uppgav Iran att de gripit kurdiska militanter som arbetade för Israel.

Militanterna ska ha haft för avsikt att spränga ett viktigt center för försvarsindustrin i Isfahan.

– Attacken har inte påverkat våra faciliteter eller vårt uppdrag. Sådana blinda aktioner kommer inte ha någon inverkan på landets fortsatta utveckling, förklarar försvarsdepartementet.

Flera tidigare händelser

Attacken är den senaste i en rad dåd mot iranska anläggningar de senaste åren.

År 2021 anklagade Iran Israel för att ha saboterat en kärnkraftsanläggning i staden Natanz.

Spänningarna är alltjämt mycket höga mellan Iran och Israel.

Kraftig jordbävning

I Iran skedde under natten även en kraftig jordbävning som uppges ha dödat åtminstone två personer och skadat nästan 600.

Händelsen skedde i staden Khoy i nordvästra Iran och 70 byar tog skada, rapporterar CNN.

Jordbävningen var av magnituden 5,9 och räddningstjänst tillkallades snabbt till området.

– Skakningarna var så starka att de kändes i flera regioner av provinsen Västazarbaijan, och orsakade oro bland de boende. De kändes även av i flera städer, bland annat provinshuvudstaden Tabriz i grannprovinsen Östazarbaijan, förklarar nyhetsbyrån IRNA.

Foto: L. Gnos

Text: Redaktionen


Jättebesked för Sveriges ekonomi

2026 09 10

Svensk ekonomi går starkt.

Det visar nya siffror från EY, ett av världens största revisons och rådgivningsföretag.

I den nya rapporten European Economic Outlook fastlår EY:s europeiska chefsekonom och ekonomianalytiker att Sveriges ekonomi växer dubbelt så snabbt som euroområdet.

– Under andra kvartalet växte svensk ekonomi med 3,2 procent i årstakt, vilket var en av de högsta tillväxttakterna i EU. Under första kvartalet ökade samtidigt investeringarna med 5,7 procent i årstakt, en av de högsta nivåerna i Europa, framhåller analytikerna.

”Påverkas minst”

Enligt rapporten väntas svensk ekonomi växa med 2,5 procent i år. Detta i ett läge där konflikten i Mellanöstern slår hårt mot flera europeiska ekonomier.

– Konflikten i Mellanöstern är Europas största ekonomiska risk just nu, men Sverige hör till de ekonomier som påverkas minst visar vår senaste makroekonomiska rapport. Fallande energipriser, ökad inhemsk efterfrågan och försvarsinvesteringar driver tillväxten, säger Magnus Kuchler, Sverigechef på EY.

LÄS MER: Handelsbanken: Ekonomin växlar upp

Ökar i Sverige – bromsar i Europa

Investeringarna ökar i Sverige, samtidigt som utvecklingen går åt motsatt håll i stora delar av Europa. Inom euroområdet sjönk investeringstillväxten till 1,6 procent i årstakt under andra kvartalet, rapporterar Ey.

Sverige går mot strömmen – investeringarna ökar vilket får stort genomslag i ekonomi.

Ey:s analytiker pekar på att energipriserna har fallit med 13,4 procent sedan februari, vilket markerar den största nedgången i Europa. Samtidigt har Riksbanken, till skillnad från den europeiska centralbanken ECB, lämnat styrräntan oförändrad.

– Europas svaga investeringar har blivit ett tillväxtproblem. Sverige går mot strömmen, drivet av inhemska investeringar, offentliga satsningar och ett kostnadsläge med lägre inflation, räntor och energipriser än i omvärlden. Det ger svenska företag ett försprång, säger Magnus Kuchler.

LÄS OCKSÅ: Ryssland gör jättedeal i Asien

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


10 sep 26

Mer än dubbelt så dyrt – tung faktura på väg till hushållen

2026 09 10

Mer än en fördubbling jämfört med hösten 2025 och över tre gånger högre än 2024 års prisnivå.

Elbolaget Bixia varnar för att elpriserna kommer att skjuta i höjden under hösten.

Hushåll runt om i landet kan räkna med betydligt dyrare elräkningar.

För årets sista kvartal väntas elpriset hamna runt 1,25 kronor per kilowattimme, jämfört med 55 öre samma period i fjol.

Dyrast blir det för hushåll i södra Sverige. I det sydligaste elområdet SE4 väntas elpriset i genomsnitt landa på 1,40 kronor per kilowattimme.

Men stora prisuppgångar väntas även i norr. I SE1 och SE2 beräknas priset till omkring 70 öre per kWh, vilket är dubbelt så dyrt som under hösten 2025.

Lägsta nivån sedan 2013

Bixia pekar ut två faktorer som driver upp elpriserna.

För det första påverkas priserna av den utdragna konflikten i Mellanöstern. Stängningen av Hormuzsundet utanför Iran har bidragit till att Europas gaslager ligger på den lägsta nivån sedan 2013.

Samtidigt har Sverige fortsatt låga vattennivåer, vilket ökar sårbarheten för stigande energipriser på kontinenten.

– I vanliga fall är vattenkraften vår krockkudde mot höga priser på kontinenten men i år räcker den inte till. Vattenmagasinen ligger på mycket låga nivåer och det vatten som finns i magasinen behöver räcka hela vintern, säger Bixias prisanalytiker Johan Sigvardsson.

– Därför sparar producenterna på sina vattenresurser genom att producera minimalt och istället importerar Norge tidvis el från Europa. Då får vi Europas priser upp till oss och därmed en betydligt högre prisbild, fortsätter han.

LÄS MER: Svensk bank storvarslar 

Ny elkris?

Höstens förväntade priser närmar sig nivåerna under elkrisen 2022, då genomsnittspriset låg på 1,50 kronor per kilowattimme.

Johan Sigvardsson tror dock inte att elpriserna kommer att sticka iväg på samma sätt under hösten och vintern. Han hänvisar till årets ovanligt starka El Niño, som enligt experten kommer bidra till mildare temperaturer än normalt.

– När vädret diskuteras i förhållande till elpriser ligger fokus oftast på utbudssidan och på hur vädret påverkar tillgången på till exempel vind- och vattenkraft, men även temperaturen har en inverkan på priset. I Sverige kan elförbrukningen skilja sig med upp mot 15 procent en kall och en mild vinter. Lägre elförbrukning innebär en markant lägre efterfrågan och sjunkande elpriser, säger Sigvardsson.

En regnig höst och snörik vinter kan även pressa ner elpriserna.

– Vid mycket regn och snö tidigt på säsongen kommer vattenkraftsproducenterna släppa lite på kranarna redan i december eller januari för att undvika överfulla magasin och dumpade priser framåt sommaren. Då blir det pyspunka på de höga elpriserna, säger Johan Sigvardsson.

LÄS OCKSÅ: Fondsparandet ökar i Sverige

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen