23 oktober 2025

UTRIKES: 1,5 miljoner människor evakueras akut

2023 10 24

Miljontals människor ska nu evakueras inför en kommande storm.

Det är i de södra delarna av Asien som en enorm evakuering nu genomförs.

Närmare bestämt rör det sig om det befolkningstäta landet Bangladesh, som ligger mellan Indien och Myanmar.

Den mycket kraftiga tropiska cyklonen Hamoon är på väg att dra in över landet, och det råder stor oro över situationen.

Det rapporterar Bloomberg.

10 distrikt

Ett mycket omfattande arbete pågår för att akut evakuera över 1,5 miljoner människor boende huvudsakligen i landets kustområden.

Stormen kan innebära vindhastigheter uppemot 110 kilometer i timmen, och man arbetar hårt med att se till att människor har de förnödenheter som behövs.

De 10 distrikt som påverkas är Patuakhali, Barisal, Pirojpur, Jhalakati, Barguna, Chittagong, Feni, Noakhali, Lakshmipur och Chandpur.

Tusentals skyddsrum

Det finns tusentals skyddsrum, och cykloner är ett återkommande problem för Bangladesh.

Tiotusentals människor är involverade i det omfattande arbetet och myndigheter delar ut bland annat ris och barnmat.

Stormen väntas dra in under natten.

Det uppger den nationella tidningen Dhaka Tribune.

Ett år sedan

För ganska exakt ett år sedan drog cyklonen Sitrang in över Bangladesh, och även då genomfördes omfattande evakueringar.

Ett tiotal människor förlorade livet då, uppger Reuters.

– Det var hemskt. Det såg ut som att havet hade kommit för att hämta oss, sade Mizanur Rahman, en boende i ett påverkat område då.

Tidigare i år

Även i maj tidigare i år orsakade en cyklon stor skada i Myanmar och Bangladesh.

Då evakuerades ungefär 750 000 människor, och flera dog i samband med den storm som innebar mycket stor skada på ländernas infrastruktur.

– Jag önskar att husen vi bor i skulle vara bättre byggda, sade en invånare till BBC.

– Hur kan jag leva om detta fortsätter hända? Jag har inte råd att bygga nytt, vi är mycket fattiga, sade en annan.

Arkivfoto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


16mars26

Androidanvändare uppmanas: Ladda ner funktionen nu

2026 03 16

Användare av Androidmobiler uppmanas att agera för att skydda sig.

Alla som använder Androidmobiler uppmanas nu att ladda ner en ny funktion.

Det handlar om ett verktyg som skyddar användaren mot brott.

Får en varning

Företaget NordVPN uppmanar användare att ladda ner den nya funktionen Samtalsskydd.

Det handlar om ett verktyg som varnar i realtid för bedrägliga telefonsamtal.

Varningen kommer innan man svarar, och syftet är att förebygga bedrägerier, nätfiske och identitetsstöld.

– Vår prioritering har alltid varit skydda människors digitala liv och telefonbedrägerier är i dag en stor del av hotbilden, säger Domininkas Virbickas, produktchef på NordVPN, i ett uttalande.

Bedrägerisamtal har blivit allt vanligare både i Sverige och globalt de senaste åren. Hälften av världens vuxna befolkning har blivit utsatta för bedrägeriförsök, och 23 procent uppger att de har förlorat pengar i ett bedrägeri, enligt siffror från Global Anti-Scam Alliance.

Analyserar samtalsmönster

Den nya funktionen Samtalsskydd informerar mottagaren om ett potentiellt bedrägeriförsök innan samtalet besvaras, enligt NordVPN.

Detta görs möjligt genom att samtalsmönster och metadata analyseras för att identifiera potentiella bedrägerier.

Det sker utan att Samtalsskydd får tillgång till själva samtalsinnehållet, uppger företaget, som understryker att samtalen förblir privata.

– Samtalsskydd är vårt sätt att utöka skyddet bortom enbart webbsurfning, eftersom telefonen inte ska kunna användas som en inkörsport för bedragare, säger produktchefen Domininkas Virbickas.

LÄS OCKSÅ: NÖDLARM UTFÄRDAT: Putin slår till mot Moldavien

Aktivera Samtalsskydd

Samtalsskyddet aktiveras genom NordVPN:s app.

Man öppnar appen på Androidmobilen, och går sedan till fliken ”Threat Protection”, där man kan slå på funktionen.

Därefter guidas man av appen för att göra de rätta inställningarna i telefonen.

När man har installerat funktionen så körs den i bakgrunden, även när VPN-anslutningen inte är aktiv.

LÄS OCKSÅ: Massivt ryskt misslyckande

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


16mars26

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja

2026 03 16

En matkedja är billigare än de andra.

Att hitta billig mat har blivit allt viktigare för svenskar de senaste åren, till följd av inflationen.

Men vilken matkedja är egentligen billigast?

Ett nytt test visar att en av kedjorna sticker ut.

”Har en helt annan service”

Matkassen har blivit allt dyrare de senaste åren, rapporterar Sydsvenskan.

Nu har tidningen besökt sju olika butiker för att ta reda på var man egentligen hittar den billigaste matkassen.

Resultatet bekräftar att Lidl är billigast.

Den matkasse som tidningen köper kostar 820 kronor på Lidl medan den exempelvis kostar 920 kronor på Ica.

2022 gjordes samma test med exakt samma matkasse. Resultatet blev detsamma – Lidl var billigast.

Enligt Ica beror skillnaden på att de har ett bredare sortiment och erbjuder andra tjänster än Lidl.

– Vi har en helt annan service. Vi har delikatessdisk, fisk, post och manuellt styckat svenskt kött, säger Per Tengberg, Icahandlare på Ica Kvantum Malmborgs Caroli, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå tillbaka mot Ryssland - Trump avslöjar

Bekräftas i annan undersökning

Matkassen har blivit i snitt 20 procent dyrare sedan samma test gjordes 2022, enligt tidningen.

Lågpriskedjor har därför blivit allt viktigare för svenskar de senaste åren.

Att Lidl är billigast har även tidigare bekräftats i en undersökning av PRO, som MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

I PRO:s undersökning kostade en matkasse på Lidl 1 082 kronor. Samma matkasse på Willys låg på 1 088 kronor. På Ica Maxi Stormarknad kostade den 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, sade Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

I samband med PRO-undersökningen förra året anklagades Willys och Ica för att tillfälligt sänka sina priser inför granskningen.

I årets undersökning plockade man därför bort butiker som uppvisade stora prisvariationer.

– Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Foto: Maria Lin Kim

Text: Redaktionen