UTRIKES: 100 döda i sammandrabbningar – över 10 000 gripna

2024 08 04

De våldsamma sammandrabbningarna fortsätter i Bangladesh.

Situationen i Bangladesh blir allt värre.

Omfattande protester mot den sittande regeringen, relaterade till korruption och demokratiska brister, har lett till att många har skadats eller förlorat livet.

Nästan 100 personer har dött i sammandrabbningarna, rapporterar AP.

10 000 gripna

Våldsamma scener utspelar sig på flera olika håll runt om i landet och över 10 000 personer har gripits.

– Omkring 10 000 personer uppges ha gripits i samband med ett stort tillslag från säkerhetsstyrkorna under de senaste två veckorna. Bland de gripna finns bland annat oppositionella och studenter, rapporterar BBC.

Dhaka brinner

I huvudstaden Dhaka har flera tusen demonstranter tänt eld på bilar och motorcyklar utanför ett sjukhus.

Dödsfall och skador har rapporterats över hela landet, bland annat i de norra distrikten Bogra, Pabna och Rangpur.

– Hela staden har förvandlats till ett slagfält, säger en polis till AFP.

Studenter i spetsen

Studenter i landet leder protesterna med anledning av regeringens kvotsystem, som reserverar mer än hälften av tjänsterna inom den offentliga förvaltningen för vissa grupper.

– De reserverade rollerna är kopplade till anställningstrygghet och högre lön, och demonstranterna menar att kvotsystemet är diskriminerande och gynnar anhängare till Hasinas regeringsparti Awami League. De kräver rekrytering baserad på meriter, rapporterar CNN.

Då eskalerade det

Det var i mitten av juli som protesterna eskalerade.

– Demonstrationerna blev våldsamma den 15 juli när medlemmar av Bangladesh Chatra League - studentföreningen inom regeringspartiet Awami League - enligt uppgift attackerade studentdemonstranter inne på Dhakas universitetsområde.

– Sedan dess har sammandrabbningar mellan säkerhetsstyrkor, demonstranter och regeringsanhängare eskalerat, och Bangladesh har satt in sin paramilitära Rapid Action Battalion, som sanktionerades av USA 2021 efter "omfattande anklagelser om allvarliga kränkningar av de mänskliga rättigheterna".

Foto: M. Samir

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 30

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen