Utmanar Biltema – finsk kedja vill ta över Sverige

2024 09 18

En ny aktör kan vara på väg att ta marknadsandelar från Biltema.

Det handlar om den finska kedjan Motonet.

Kedjan, som har en stark position hemma i Finland, har öppnat ett första varuhus i Sverige och ämnar öppna många fler.

Motonet vill ta marknadsandelar så fort som möjligt och ser storsatsningar i Sverige framför sig.

Det rapporterar sajten E-handel.

“Vi är lite bättre”

Motonet erbjuder, likt Biltema, reservdelar och tillbehör för mängder av olika fordon såväl som produkter inom bland annat trädgård, jakt och fiske.

Sverige är för kedjan en het marknad där man ser stor potential.

– Det är en marknad lik Finland där vi ser utrymme för vårt koncept och en möjlighet att ta marknadsandelar. Vi är övertygade om att vi är lite bättre än våra konkurrenter och genom att överträffa kundens förväntningar kommer vi lyckas, säger Johan Ljung, vd för Motonet i Sverige, till E-handel.

“Kunder kommer veta”

Ljung menar att konkurrensen inom branschen är stark och att det finns flera “mäktiga” varumärken.

Samtidigt ser han att det finns utrymme för Motonet att växa ordentligt.

– Om fem år är vi inte ”den finska kedjan som kommer till Sverige”. Då vet kunden över hela vårt avlånga land vilka vi är och vad vi erbjuder.

Finns i Sundsvall

Motonet öppnade i fjol det första varuhuset i Sverige, som hamnade i Sundsvall.

Samtidigt har företaget ögonen på flera svenska städer.

– I Finland har Motonet 40 varuhus och startskottet för etableringen på den svenska marknaden blir öppnandet av ett varuhus i Sundsvall hösten 2023 och lanseringen av en onlinebutik där du kan handla dygnet runt och få dina varor levererade till dig oavsett var i Sverige du bor, framhåller Motonet via sin webbsida.

Inte bara bilar

Samtidigt understryker kedjan att det inte bara är bilar och andra fordon de sysslar med.

– Förutom att locka bilister, motorcyklister och båtentusiaster attraherar varuhusen ett brett spektrum av kunder, från fiskare och jägare till hemmafixare, fortsätter Motonet.

Foto: Försvarsministeriet Finland resp T. Mossholder

Text: Redaktionen


Jätteökning mellan Sverige och USA

2026 06 17

Sveriges export till USA har minskat efter president Trumps kraftiga tullhöjningar.

Förra året minskade exporten med 9,2 procent, rapporterar analysföretaget Dun & Bradstreet.

Samtidigt noteras en kraftig ökning mellan Sverige och USA inom ett annat område. 

Den svenska importen från USA ökade med hela 20,3 procent.

Den uppseendeväckande ökningen kopplas också till Donald Trumps handelstullar.

– Vi ser i datan att många bolag agerade proaktivt genom att tidigarelägga sina inköp från USA och bygga upp lager innan tullar och osäkerhet slog igenom, säger Theodora Papadimitropoulou, expert på globala leveranskedjor, Dun & Bradstreet.

Papadimitropoulou bedömer att det rör sig om en tillfällig ökning.

– Efter den initiala uppgången minskade importandelen från USA, vilket tyder på att företag successivt började se sig om efter alternativa leverantörer, säger hon.

Andra marknader

Samtidigt som Sveriges export till USA minskar ökar den till andra länder. Bland annat noteras uppgångar till Danmark (2,3 procent) och Polen (5,2 procent).

Sveriges totala export ökade med 0,8 procent under fjolåret, trots nedgången på den amerikanska marknaden.

– Det här är en tydlig omfördelning av handeln. Exporten till USA minskade, samtidigt som exporten till andra marknader ökade – vilket tyder på att svenska företag i viss utsträckning behöll sina volymer men lyckades styra om sin försäljning, kommenterar Theodora Papadimitropoulou.

– Europa blev ett naturligt alternativ när osäkerheten ökade, men det innebär också att fler företag nu konkurrera på samma marknader, vilket på sikt kan pressa marginalerna.

ANDRA LÄSER: Viktig uppmaning till bilister – gäller nu på torsdag

Ädelmetaller och flygdelar  

Under 2025 ökade den svenska exporten av produkter med ett högt ekonomiskt värde – så kallade högvärdiga varor.

Exempelvis ökade exporten av ädelmetaller och flygkomponenter med 49,7 respektive 38,5 procent.

Samtidigt minskade exporten av många cykliska industrivaror som är beroende av det allmänna ekonomiska läget. Nedgångar noteras bland annat för fordon (−10,3 procent) och mineralbränslen (−15,6 procent).

–  Svenska företag befann sig i ett dubbelt läge. De var fortsatt beroende av amerikanska insatsvaror, särskilt inom avancerad teknik, samtidigt som de minskade sin försäljning till USA. Det visar hur svårt det är att snabbt ersätta vissa leverantörskedjor, säger Theodora Papadimitropoulou.

– Samtidigt ser vi att bolag justerar både vad de säljer och var de säljer det – mot mer högvärdiga produkter och mer stabila marknader. De företag som lyckas framåt är de som klarar att både minska sin risk och behålla sin flexibilitet.

LÄS OCKSÅ: Nytt krav för körkort – ska testas på elbilar

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan har kraschat

2026 06 17

Ukraina har förlorat ett bombplan.

På onsdagsförmiddagen kommer uppgifter om att ett ukrainskt stridsflygplan av typen Su-24 har kraschat.

Det rör sig om ett bombplan som av oklar anledning har störtat i Khmelnytskyi oblast i de västra delarna av Ukraina.

Både piloten och navigatören dog i kraschen, rapporterar Kyiv Independent.

Har kraschat

Kraschen inträffade i samband med att flygplanet utförde ett uppdrag i Khmelnytskyj oblast, enligt det ukrainska flygvapnet. 

I Khmelnytskyj oblast ligger flygbasen Starokostjantyniv, där 7:e taktiska flygbrigaden är stationerad. 

Flygvapnet bekräftar

Det är i nuläget oklart varför planet kraschade.

En utredning har inletts för att ta reda på omständigheterna.

Räddningsteam och blåljuspersonal har tagit sig till platsen, men det finns inga uppgifter om civila dödsfall.

Flygvapnet har identifierat piloterna som dödades i kraschen som major Bohdan Hryhorovych Zaharulko och löjtnant Bohdan Oleksandrovych Babenko. 

– Vi beklagar djupt sorgen och framför våra uppriktiga kondoleanser till familjerna till Zaharulko och Babenko, som försvarade vårt land till sina sista andetag, framhåller det ukrainska flygvapnet.

Läs mer: Ryssarna inför nytt förbud på Krym

Ryskt plan kraschade

På måndagen kraschade ett ryskt strategiskt bombplan av typen Tupolev Tu-22M3. 

Kraschen ska ha inträffat i samband med ett övningsuppdrag i Irkutsk-regionen i Sibirien.

Filmklipp som sprids på sociala medier visar hur bombflygplanet dyker rakt ner i marken, följt av en tjock rökpelare som stiger från nedslagsplatsen, rapporterar Moscow Times.

Sköt ut sig

Vad som fick planet att störta finns det i nuläget inga uppgifter om.

Enligt Rysslands försvarsdepartement sköt piloterna ut sig ur planet innan det kraschade.

– Besättningen sköt ut sig, framhåller departementet.

De menar vidare att piloterna lever och att de inte ska ha ådragit sig några allvarligare skador.

Totalt ska fyra personer ha befunnit sig på planet när det störtade.

Läs mer: Viktig uppmaning till bilister – gäller nu på torsdag

Arkivfoto: Av Ministry of Defense of Ukraine - 13265958_1000579916684556_6485272826634306626_n, CC BY-SA 2.0

Text: Redaktionen