Utländsk jättesatsning i Sverige – behöver 350 000 kvadratmeter

2025 06 04

Det kanadensiska bolaget Brookfield Asset avser att miljardsatsa på Sverige.

Hela 95 miljarder kronor.

Så mycket vill kanadensarna pumpa in i ett investeringsprogram för att främja utvecklingen av infrastruktur för artificiell intelligens, AI, i Sverige.

Fabriken, det så kallade AI-centret, kan komma att hamna i Strängnäs.

Det är en fantastisk möjlighet och vi har jobbat för den här typen av etablering länge. Vi är glada och ödmjuka inför de möjligheter den kan föra med sig, säger Jacob Högfeldt (M) kommunstyrelsens ordförande i Strängnäs, i en kommentar.

"Har alla förutsättningar"

Redan idag äger Brookfield en fastighet på Gorsingeberget. Men för den nya satsningen behövs mer mark. Och Strängnäs kommun är villiga att sälja ytterligare 350 000 kvadratmeter till priset av 525 miljoner kronor för att ro projektet i hamn.

Det är om förutsättningarna finns. Annars går marken tillbaka till kommunen.

– Strängnäs har alla förutsättningar för att bli platsen för norra Europas första AI-centrum. Vi kan erbjuda ett utmärkt geografiskt läge, vi har hög utbildningsnivå och ett gott samarbete med kommunerna i Mälardalen, säger Jacob Högfeldt.

3 000 nya jobb

Enligt kommunen kommer ett så kallat markanvisningsavtal att tecknas med Brookfield. Det innebär att bolaget får ensamrätt i två år att planera för bygget av deras AI-center på Gorsingeberget.

Totalt kan satsningen innebära 3 000 nya jobb, inräknat byggprocessen som spås löpa under 10-15 år. Av dessa kan en tredjedel bli permanenta arbetstillfällen.

Till exempel skulle många ingenjörer kunna få jobb i det nya centret.

– Det känns väldigt spännande om vi som kommun får vara med och bidra till något så viktigt som att både Sverige och norra Europa kan bli självförsörjande när det gäller AI-infrastruktur, säger Jacob Högfeldt.

LÄS MER: Arbetsförmedlingen häver 94 avtal

Vill bli ledande i Europa

Det är just tillgången till arbetskraft som fått Brookfield att välja Strängnäs. Närheten till Stockholm och universitetsstäder som Eskilstuna, Västerås, Linköping och Uppsala nämns också som attraktiva faktorer.

Vi är glada över att utöka vårt partnerskap med Sverige och stödja Sveriges ambitioner att bli en ledande AI-hub i Europa. För att vara konkurrenskraftig inom AI-utveckling och förverkliga dess ekonomiska produktivitet är det viktigt att investera i stor skala i den infrastruktur som ligger till grund för denna teknik, säger Sikander Rashid, Brookfields Europachef, i ett uttalande till Strängnäs kommun.

LÄS MER: Ny fabrik i Sverige – blir världens största i branschen

Foto: M. Strandvall

Text: Redaktionen


JUST NU: Kriminalvårdare död – tände eld på sig själv

2025 07 22

En man har dött efter att ha tänt eld på sig själv.

Tidigt på tisdagskvällen kommer uppgifterna från anstalten Tidaholm.

En kriminalvårdare har dött efter att ha tänt eld på sig själv utanför anstalten, rapporterar Expressen.

Kriminalvårdare död

Mannen i fråga har nyligen varit föremål för internutredning på sin arbetsplats.

Det var på måndagen som SOS Alarm larmades om en incident utanför Tidaholmsanstalten.

Mannen hade tänt eld på sig själv, och på tisdagen har han avlidit av sina skador.

– Vi kan tyvärr bekräfta att vid 13-tiden i dag avled vår kollega på universitetssjukhuset i Linköping till följd av sina allvarliga skador, säger ställföreträdande kriminalvårdschef Björn Wäring.

– Vi är ledsna och chockade över vad som har hänt.

Anhöriga underrättade

Mannens anhöriga har underrättats om dödsfallet.

Det råder oklarheter kring dödsfallet – men polisen utreder inte händelsen utan hänvisar till sjukvården.

– Vi har ett suicidärende i Tidaholm, måndag 18.53. Polisen hanterar inte detta, det är inget brott, säger polisens presstalesperson Fredrik Svedemyr.

1177s lista

1177 har en lista över vilka som kan kontaktas om man har självmordstankar.

- Bris – Barnens rätt i samhället. Du kan ringa eller sms:a till nummer 116 111. Du kan också mejla eller chatta.

- Hjälplinjen på telefon 90390. Du som är över 18 år kan ringa eller skriva. 

- Jourhavande medmänniska på telefon 08-702 16 80.

- Jourhavande präst nås via telefonnummer 112. Du kan också mejla eller chatta.

- Mind Självmordslinjen, chatt via mind.se eller på telefon 90101.

Hjälp behövs

Om du har självmordstankar ska du inte hålla det för dig själv, utan då behöver du söka hjälp direkt.

– Prata med någon du har förtroende för, kontakta en stödlinje eller sök hjälp i vården, understryker 1177.

– Det är vanligt att tänka på självmord som en utväg, men de flesta agerar inte på sina tankar. Självmordstankar ska alltid tas på allvar, oavsett vad som orsakar dem.

Foto:

Text: Redaktionen


”Migrationsvapen” kan utlösas mot Europa

2025 07 22

EU:s migrationskommissionär varnar för rysk hybridkrigföring med migration som vapen.

Varningen kommer efter att både Italien och Grekland har slagit larm om det ökande antalet asylsökande som anländer med båt från Libyen.

– EU måste förbli redo att förhandla med den Rysslandsallierade libyske Khalifa Haftar för att förhindra att Vladimir Putin ytterligare använder migrationen som vapen, säger EU:s migrationskommissionär Magnus Brunner, rapporterar Politico.

Förhandlingar

Brunner besökte för några veckor sedan Libyen och staden Benghazi med en förhoppning om att stoppa flödet av migranter som kommer in i Europa från Nordafrika.

Mötet avbröts av den libyska militärledaren Khalifa Haftar och Brunner fick lämna landet utan resultat.

– Det faktum att Ryssland ökar sitt inflytande i Libyen är just vårt bekymmer, och det är därför vi också måste engagera oss i Libyen", säger Brunner.

– Det finns verkligen en risk att Ryssland kommer att använda migranter och migrationsfrågan som ett vapen mot Europa.

Nya försök

Brunners kommentarer tyder på att EU har för avsikt att återuppta samtalen med Haftar.

Haftar kontrollerar den libyska armén och styr östra Libyen som en militärdiktatur och har ett växande samarbete med Vladimir Putin, rapporterar tidningen.

– I Benghazi visste vi inte vilka som satt mittemot oss, säger Brunner.

– Men vi är naturligtvis beredda att fortsätta dessa samtal när som helst. Enligt min mening är detta absolut nödvändigt.

Växande rädsla

Den växande oron från EU kommer efter att flera av de europeiska medelhavsländerna larmat om ett ökat antal migranter från Nordafrika och Libyen.

EU är rädda för att Putin kommer att göra med Libyen vad han redan har försökt i delar av Östeuropa, där han har utkämpat vad EU-tjänstemän säger är ett hybridkrig som inkluderar att använda migration som vapen, uppger Politico.

EU har sedan tidigare bidragit med medel till den libyska kustbevakningen för att hindra migranter från att nå kontinenten.

Över 600 000 människor på flykt bor i det nordafrikanska landet, enligt FN.

Foto: E. Masur

Text: Redaktionen