Utländsk jättekedja storsatsar på Sverige – tänker öppna 80 butiker

2024 05 21

Den allt mer växande kedjan har beskrivits som en av Biltemas största utmanare.

Och nu expanderar danska Thansen ännu mer i Sverige.

Hittills under 2024 har man redan öppnat fem butiker och nu väntar totalt butik nummer 13 – den här gången i Skövde.

– Skövde ligger strategiskt i Västergötland och passar väl in i vår plan på att växa organiskt och etablera oss söderifrån och uppåt, säger Alija Konjaric, kedjechef för Thansen i Sverige, enligt Market.

"Går om Danmark och Norge"

Thansen är en gigant på hemmaplan. I Danmark har man redan över 80 butiker och i Norge har kedjan etablerat sig med 40 stycken.

Nu fortsätter man satsningen som ska ta Sverige med storm. De 13 första butikerna är bara början – inledningsvis pratade man om ett mål på 30 butiker.

Helst ännu fler.

– På sikt går vi kanske om både Danmark och Norge, sade Thansens Sverigechef Kim Clausen till Dagens Handel 2022.

Visionen: 80 butiker

Knappt två år senare har man nästan nått hälften av det inledande målet.

Inom kort öppnar man dessutom i Borlänge och till hösten i Norrköping. I takt med framgångarna har visionen dessutom höjts: nu talar man om att öppna 70-80 butiker i Sverige.

Svenska Handelsfastigheter, som undertecknat flera hyresavtal som ger Thansen rätt till tusentals kvadratmeter, välkomnar expanderingen.

Det gläder oss att stödja Thansen i deras fortsatta svenska expansion. Deras attraktiva erbjudande kommer att berika och diversifiera utbudet vid våra handelsplatser, lyder kommentaren från Cecilia Karlström, uthyrningsansvarig på Svenska Handelsfastigheter, i ett pressmeddelande.

– Thansens etableringar bekräftar att vår nationella närvaro och starka fokus på hållbarhet är lockande för internationella aktörer som söker etablering i Sverige.

Flera orter på listan

Den allra senaste butiken, den i Skövde, har sin stora öppningsdag den 7 juni.

– Ambitionen är att etablera oss i alla större orter i Sverige, framhåller kedjan i en kommentar till Skaraborgs Allehanda.

Förutom Borlänge och Norrköping är öppningar planerade även i Gävle, Vetlanda och Sjöbo. Det första varuhuset i Sverige öppnades i Helsingborg i slutet av 2022.

Thansen säljer bland annat bildelar och biltillbehör, men även exempelvis cyklar och campingutrustning.

Foto: Viktor Forgacs

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Ska skicka hela flottan till Ukraina

2026 06 18

Ukraina kan se fram emot en kraftig förstärkning för militären.

Belgien kommer att skicka sju F-16-flyg till det krigsdrabbade landet, bekräftar landets försvarsminister Theo Francken.

Det är tre fler än vad som tidigare utlovats.

– När det gäller Ukraina ökar vi vår hjälpinsats ännu mer. Vi kommer att hjälpa dem genom att leverera sju F-16-plan i år. Så det kommer att finnas sju F-16-plan i år, fyra för reservdelar och tre för att operera i Ukrainas luftrum för att försvara Ukraina mot rysk aggression, säger Theo Francken enligt ukrainska Pravda.

Ska skicka hela flottan

Den belgiska leveransen är dock bara början.

Natolandet planerar att skicka hela flottan. Alla F-16-plan i Belgien ska till Ukraina, lyder planen.

– Jag kommer att föreslå för regeringen att vi under de kommande åren skickar alla våra F-16-plan till Ukraina. Det förutsätter att F-35-planen har tagits i bruk, eftersom vi naturligtvis måste upprätthålla vår luftförsvarsförmåga. Vi har också vår roll i Natos kärnvapendoktrin, säger den belgiska försvarsministern.

LÄS MER: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Sverige skänker 16 plan

Belgien uppges för närvarande ha över 40 F-16-plan i drift. Tidigare hade landet planerat att leverera fyra stycken mellan 2025 och 2026, ett löfte som först nu blivit verklighet.

Nyligen gav även Sverige besked om att skänka 16 stridsflygplan av typen Jas Gripen till Ukraina. Dessutom ska landet få köpa ytterligare 20 stycken.

Det här är ett historiskt beslut för svensk del, men som också stärker ukrainskt luftförsvar väsentligt, sade statsminister Ulf Kristersson (M) enligt SR efteråt.

Totalt har Sverige skänkt 128 miljarder kronor till Ukraina, uppger statsministern.

Sverige har varit mycket principfast i stödet till Ukraina, och det uppskattas, sade president Volodymyr Zelenskyj enligt Aftonbladet när han var i Sverige för att bekräfta affären.

LÄS MER: Zelenskyj kan bytas ut

Foto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Stor försämring bekräftad – Swedbankkunder förtvivlade

2026 06 18

Det blir allt svårare att traska in på banken för spontana ärenden.

De fysiska bankkontoren försvinner ett efter ett.

Trenden är tydlig. På tre år har hela 30 fysiska bankkontor i Sverige stängt dörrarna för spontanbesökare, enligt siffror från SCB.

En stor försämring, menar många kunder. Mer än varannan svensk, 56 procent, anser att det är det är viktigt med fysiska bankkonor på hemorten, visar en purfärsk undersökning från Verian.

– Resultatet utmanar föreställningen att fysisk närvaro har spelat ut sin roll. Tvärtom ser många ett värde i att banken finns kvar lokalt, säger Björn Elfstrand, VD på Sparbankernas Riksförbund, i en kommentar.

"Många är förtvivlade"

Idag saknas ett bankkontor i mer än var åttonde kommun. 

Swedbank är en av bjässarna som i snabb takt stängt möjligheten för spontanbesök. För ett år sedan hade 23 av 142 av bankens kontor i Sverige genomfört förändringen.

Det har väckt stort missnöje på berörda orter. En av dem är Klippan i Skåne.

– Många är förtvivlade, har en bankkund berättat för Helsingborgs Dagblad.

Även yngre vill ha kvar kontoren

Swedbank förklaring är att två av tre kunder idag kontaktar banken via telefon och att anpassningen är nödvändig. 

Samtidigt vill en majoritet av den yngre befolkningen, som växt upp i ett digitalt samhälle, behålla de fysiska kontoren. Över hälften, 54 procent, i åldern 18-29 år anser att kontoren är viktiga och var tredje, 31 procent, betraktar dem som en trygghet.

Vi ser att även yngre generationer behöver vägledning och många efterfrågar personlig hjälp och vill besöka banken. Det mest intressanta är kanske att så många unga kopplar bankkontoret till trygghet, säger Björn Elfstrand.

LÄS MER: Stor vändning för jobbsökande

Ska bli mer tillgängliga

Tidigare har Swedbank legat i botten när det gäller kundnöjdheten bland privatkunder, enligt Svenskt Kvalitetsindex. Kritiken har främst handlat om att banken upplevs otillgänglig.

Förra året lovade Swedbanks vd Jens Henriksson att kunder max ska behöva vänta tre minuter i telefon för att få hjälp med sina ärenden.

– Där handlar det om att bättre utnyttja de instrument vi har för att bli mer tillgängliga för våra kunder, sade Jens Henriksson till Di förra sommaren.

LÄS MER:

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen