3 feb 2026

Utländsk flygjätte planerar storsatsning i Sverige

2024 08 21

Ett stort utländskt flygbolag kan tänka sig att göra en rejäl satsning på flygtrafiken i Sverige, men riktar en uppmaning till Sveriges regering.

Det handlar om den irländska flygjätte Ryanair.

Bolaget är redo att dubbla trafiken i Sverige, rapporterar DN.

De menar att det finns en stor lucka att fylla – Sverige har idag bara 80 procent av den flygtrafik man hade 2019, enligt Swadavia.

Men om Ryanair ska kunna satsa i Sverige så krävs det att regeringen genomför en stor förändring, menar bolagets VD.

Vill dubbla sin flotta

Ryanairs VD Eddie Wilson säger att bolaget skulle kunna dubbla sin flygplansflotta i Sverige, från sex till tolv plan.

Därmed skulle bolaget kunna fylla igen den lucka som har uppstått på marknaden efter pandemin och inflationen.

– Vi har 50 nya plan som levereras nästa år, det är egentligen bara att ta sex av dem och ställa i Sverige så kan vi öka antalet passagerare från 4,5 miljoner till 9–10 miljoner och fylla luckan, säger han till tidningen.

Men då måste regeringen göra något åt flygskatten – och det räcker inte att halvera den, anser Eddie Wilson.

Riktar uppmaning till regeringen

Den svenska regeringen har föreslagit att flygskatten ska halveras.

För detta har man fått kritik, eftersom det kan leda till ökade utsläpp.

Men Ryanair menar att sänkningen inte är tillräcklig. Bolaget har nyligen lagt ned inrikeslinjer i Sverige, och ska man återuppta dem så måste kostnaderna sjunka ännu mer.

– Om kostnaderna sänktes mer och vi kunde ha fler plan här skulle vi överväga att återuppta inrikes också, säger Eddie Wilson.

Trögt för flygbranschen

I juli rapporterade MarcusOscarsson.se att Ryanairs vinster minskade med ungefär 46 procent i bolagets senaste kvartalsrapport.

Många flygbolag har noterat att resenärer inte tolererar höga priser just nu, och Ryanair meddelade att priserna väntas sjunka ytterligare de kommande månaderna.

Därför har flygbranschen haft det trögt trots ett stort sug efter att resa under sommaren.

Foto: J. Rosolino

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Raseri i Italien – blir förbjudet att ta med till stranden

2026 06 11

Är du mellan 10 och 65 år?

Då kan du glömma att ta med ett parasoll till stranden om du besöker den italienska paradisön Sardinien. 

Lokala myndigheter har nämligen förbjudit föremålet vid turistpärlan Punta Molentis i Villasimìus – om du inte är under 10 år eller äldre än 65.

Åtgärden har orsakat ramaskri bland italienarna, rapporterar The Guardian.

– Måste jag hyra ett barn för att sätta upp ett parasoll? frågar sig en person som kommenterat beskedet på Villasimìus Facebooksida.

– Så för att besöka stranden med ett parasoll ska jag antingen ta med min farfar eller så måste jag skaffa ett barn? skriver en annan.

Uppmanar till bojkott

Reaktionerna på förbudet har varit starka.

Många uppmanar till och med att bojkotta Punta Molentis, skriver den brittiska tidningen. Flera uppger att de kommer att besöka andra stränder framöver.

Bakgrunden till beslutet är den skogsbrand, anlagd av mordbrännare, som förra året tvingade stranden att hålla stängt. När den nu öppnar igen har myndigheterna infört stränga regler för att bevara naturen i området.

– Av denna anledning är det nödvändigt att begränsa [den mänskliga] påverkan och säkerställa skyddet av detta arv för kommande generationer, framhåller Villasimìus kommun.

LÄS OCKSÅ: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Överfulla

Utöver att parasoll och paraplyer förbjuds kommer det inte heller att vara tillåtet att sätta upp exempelvis tält för att skydda sig från solen.

Liknande regler har införts på Jesolostranden nära Venedig, där antalet platser för solstolar och parasoller minskat med 20 000 för att skapa mer utrymme mellan besökarna.

– Italiens offentliga stränder blir ofta överfulla, särskilt på grund av de stigande kostnaderna för att hyra solstolar på privata strandklubbar, förklarar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder - pekar ut Sverige

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


Varning för jordgubbsförsäljare

2026 06 10

Att sälja jordgubbar är ett av Sveriges populäraste sommarjobb för ungdomar.

Men det finns en mörk baksida.

Polisen varnar för att det förekommer svartjobb, penningtvätt och dåliga arbetsvillkor inom jordgubbsbranschen. Unga riskerar därför att bli lurade eller utnyttjade.

I Helsingborg uppmanas ungdomar att vara vaksamma och endast söka sig till seriösa aktörer.

Tillsammans har polisen och Helsingborgs stad gått ut med ett inlägg på sociala medier.

– Det här är ett bra exempel på hur polisen och kommunerna kan arbeta tillsammans mot kriminalitet. För många ungdomar är sommarjobbet det första steget ut i arbetslivet och då ska man inte behöva hamna i tråkigheter som kan ställa till det i framtiden, säger polischef Karim Ottosson i Helsingborg.

Extra kontroller

Polisen i Helsingborg kommer att genomföra kontroller av jordgubbsförsäljare i kommunen.

Syftet är att bidra till sund konkurrens, goda arbetsvillkor och korrekt information om jordgubbarna som säljs.

– Genom att göra kontroller och berätta om dem vill vi uppmärksamma allmänheten på problemen som kommer med oseriösa bärförsäljare. Vi ska alla använda vår konsumentmakt till att gynna försäljare som följer reglerna. Vi vill inte ha kriminell verksamhet på våra gator som utnyttjar ungdomar att jobba under dåliga förhållanden, säger Jonas Berg, säkerhetschef på Helsingborgs stad.

ANDRA LÄSER: Bärjätte i konkurs – veckan före midsommar

Då ska du inte köpa

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Jordbruksverket uppmanar kunder att vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

- Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.

- Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

LÄS OCKSÅ: Kraftig åtgärd vid Putins hem

Foto: jhenning

Text: Redaktionen