11 januari 2026

Utländsk artist gripen i Sverige

2024 09 28

En brittisk artist har gripits i Sverige, och riktar nu anklagelser mot svensk polis.

Artisten uppger själv att han åkt till Sverige för semester och för att spela in en video.

Men i stället har han gripits av svensk polis och suttit inspärrad i Sverige i tre dagar, uppger han på sitt Instagramkonto.

Det handlar om den brittiska rapparen Sneakbo, som egentligen heter Agassi Odusina.

Artisten, som har nästan en halv miljon lyssnare i månaden på Spotify, riktar nu hårda anklagelser mot svensk polis.

– Jag är rappare, inte kriminell, skriver Sneakbo på Instagram.

”Vi kan inte släppa dig”

Den brittiska rapparen ska ha gripits direkt på flygplatsen, rapporterar Expressen.

Han har också publicerat ett bildspel på Instagram som visar när polisen ingriper mot honom.

Sneakbo själv uppger att polisen frågade vad som förde honom till Sverige, och att han då uppgav att han skulle ha semester samt spela in en video.

– De sade att det duger inte, vi kan inte släppa in dig, hävdar artisten på Instagram.

Hölls kvar i tre dagar

Sedan hävdar artisten att han inte blivit frisläppt på tre dagar.

– De höll kvar mig på polisstationer i 32 timmar utan kläder på (ja naken), hävdar Sneakbo.

Sedan ska han enligt egen utsago ha förts till ett migrationscenter, där han blivit kvar i en och en halv dag.

Därefter har han blivit deporterad tillbaka till Storbritannien, menar han.

Sneakbo, eller Agassi Odusina som alltså är hans riktiga namn, riktar nu anklagelser mot svensk polis.

Riktar anklagelser mot svensk polis

Artisten anser att han blivit illa behandlad av svensk polis.

– De lät mig inte ens ringa ett telefonsamtal förrän jag kom till migrationscentret, hävdar han.

Han anklagar också den svenska polisen för att vara rasistisk och våldsam.

– De rasistiska poliserna bröt nästan min axel… min armbåge är svullen, skriver Sneakbo, som också hävdar att han blivit kallad ”UK bastard”.

– Svensk polis är jävligt rasistisk, påstår han än en gång i slutet av sitt inlägg.

Den brittiska artisten säger att han är ”rappare, inte kriminell”.

Agassi ”Sneakbo” Odusina har dock tidigare dömts för flera brott, enligt tidningen.

Han har bland annat dömts till tre månaders fängelse i Storbritannien för grov misshandel.

Foto: Bogomil Mihaylov

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Tropisk natt i sikte – då drar värmen in

2026 07 26

En ny våg av värme är på väg att dra in över Europa.

Kontinenten har drabbats av återkommande värmeböljor under sommarens första del, vilket också Sverige har fått känna på i omgångar.

Nu är ny varmluft på väg in och i veckan väntas den nå Skandinavien och Sverige söderifrån.

– Redan från onsdag kommer mycket varm luft att strömma inåt landet från södra Europa, och på torsdag kan temperaturen nå runt 30 grader på flera ställen, uppger danska TV2.

– Lokalt finns det till och med möjlighet till ännu högre temperaturer.

Drar in över Sverige

I Sverige visar prognosen på samma spår.

– På torsdag strömmar varmare luft in från sydväst och i Götaland och Svealand når temperaturen troligen drygt 25 grader, uppger SMHI:s meteorologer.

Ännu är det dock ovisst hur långt norrut den varma luften når och hur långvarig den blir.

Tropisk natt

Från danskt håll rapporterar man också om en hög sannolikhet för att nätterna före och efter torsdag blir särskilt varma, enligt TV2.

Det är inte omöjligt att det blir en tropisk natt i de östliga delarna av Danmark som också kan spilla över på de sydliga svenska områdena som ligger i närheten.

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader.

LÄS OCKSÅ: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Värmebölja i Europa

Den europeiska värmen drar fram under veckan.

I Storbritannien befarar man en ny värmebölja, rapporterar Sky News. Dessutom menar meteorologer i landet att fler kan vara att vänta framöver.

– Det är väldigt, väldigt ovanligt att en varm och torr period ska vara så här länge, säger meteorologen Marco Petagna till tidningen.

Sverige i veckan

Under dagarna som leder fram till det varmare vädret väntar mer ostadigt sådant.

– På måndag ger kallfronten fortsatt skurar i sydöstra Götaland samt på många håll i Norrland. Under måndagsdygnet kan skurarna också komma att ge större mängder på kort tid, framhåller SMHI.

– I nordvästra Götaland samt Svealand blir det mestadels uppehållsväder i samband med sol och växlande molnighet. I Götaland blir det också blåsigt med frisk till hård västlig vind.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: E. Robetsson

Text: Redaktionen