11 januari 2026

Utländsk artist gripen i Sverige

2024 09 28

En brittisk artist har gripits i Sverige, och riktar nu anklagelser mot svensk polis.

Artisten uppger själv att han åkt till Sverige för semester och för att spela in en video.

Men i stället har han gripits av svensk polis och suttit inspärrad i Sverige i tre dagar, uppger han på sitt Instagramkonto.

Det handlar om den brittiska rapparen Sneakbo, som egentligen heter Agassi Odusina.

Artisten, som har nästan en halv miljon lyssnare i månaden på Spotify, riktar nu hårda anklagelser mot svensk polis.

– Jag är rappare, inte kriminell, skriver Sneakbo på Instagram.

”Vi kan inte släppa dig”

Den brittiska rapparen ska ha gripits direkt på flygplatsen, rapporterar Expressen.

Han har också publicerat ett bildspel på Instagram som visar när polisen ingriper mot honom.

Sneakbo själv uppger att polisen frågade vad som förde honom till Sverige, och att han då uppgav att han skulle ha semester samt spela in en video.

– De sade att det duger inte, vi kan inte släppa in dig, hävdar artisten på Instagram.

Hölls kvar i tre dagar

Sedan hävdar artisten att han inte blivit frisläppt på tre dagar.

– De höll kvar mig på polisstationer i 32 timmar utan kläder på (ja naken), hävdar Sneakbo.

Sedan ska han enligt egen utsago ha förts till ett migrationscenter, där han blivit kvar i en och en halv dag.

Därefter har han blivit deporterad tillbaka till Storbritannien, menar han.

Sneakbo, eller Agassi Odusina som alltså är hans riktiga namn, riktar nu anklagelser mot svensk polis.

Riktar anklagelser mot svensk polis

Artisten anser att han blivit illa behandlad av svensk polis.

– De lät mig inte ens ringa ett telefonsamtal förrän jag kom till migrationscentret, hävdar han.

Han anklagar också den svenska polisen för att vara rasistisk och våldsam.

– De rasistiska poliserna bröt nästan min axel… min armbåge är svullen, skriver Sneakbo, som också hävdar att han blivit kallad ”UK bastard”.

– Svensk polis är jävligt rasistisk, påstår han än en gång i slutet av sitt inlägg.

Den brittiska artisten säger att han är ”rappare, inte kriminell”.

Agassi ”Sneakbo” Odusina har dock tidigare dömts för flera brott, enligt tidningen.

Han har bland annat dömts till tre månaders fängelse i Storbritannien för grov misshandel.

Foto: Bogomil Mihaylov

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen