Utfärdar Swish-varning – “Förlorade mycket pengar”

2024 08 29

Ett Swish-bedrägeri cirkulerar på nytt.

Det är Företagarna i Hylte som går ut med varningen.

Det rör sig om en falsk Swish-app som nu cirkulerar.

Appen ska enligt uppgifter i princip vara identisk med den riktiga Swish-appen, rapporterar Sveriges Radio.

Ser ut att skicka pengar

Det ser ut som att pengar har skickats via den falska Swish-appen, när så egentligen inte alls är fallet.

– Appen är så identisk så att man tror att “swishen” har gått igenom, säger Linnea Petersson, ordförande för Företagarna i Hylte, till SR.

– Vi blev av med ganska mycket pengar och uppenbarligen så figurerar det fortfarande på marknaden.

Inte första gången

Det är inte första gången som uppgifter om en falsk Swish-app cirkulerar.

För ett par år sedan drabbades bland andra ICA-Smedby i Norrköping av ett sådant bedrägeri.

– På något sätt har de laddat ner en fejkapp som ser ut som den vanliga Swish-appen, sade butiksägaren Rickard Johnson till SVT då.

Har varnat

Även branschorganisationen Svensk Handel har tidigare varnat för fenomenet.

– Ett flertal handlare har hört av sig till Säkerhetscenter då det blivit lurade av fejkade Swish-betalningar. Anmälningarna kommer från alla delar av landet så företeelsen verkar vara utbredd.

– För att förtydliga handlar det inte om att Swish-appen blivit hackad. Falska Swish-botar finns enkelt att ladda ner på diverse chattforum, och i dessa är det fritt fram att skriva in mottagare och summa.

Viktigt att anmäla

Konsumentverket understryker att det är viktigt att anmäla bedrägerier och bedrägeriförsök.

– När någon tagit ut pengar med ditt kort, betalat med ditt kort eller gjort överföringar från ditt konto utan tillåtelse har du blivit utsatt för ett bedrägeri eller en så kallad obehörig transaktion. 

– När du upptäcker en obehörig transaktion ska du omedelbart ringa banken och få dina konton spärrade.

Bedragare kommer hela tiden på nya metoder för att lura folk på pengar och kapar kända varumärken för att göra det.

Det är viktigt att inte ge ut känsliga detaljer och hålla koll på om man har att göra med seriösa aktörer.

Foto: Swish

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till Swish-användare

2025 05 12

Swish-användare får nya bedrägeri-sms.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

Nu utfärdas en varning till Swish-användare.

Meddelanden dyker upp från en avsändare under namnet “Tryggkund” som uppmanar till att uppdatera Swish genom att klicka på en länk.

Det rör sig dock om bedrägeriförsök – och den som får den här typen av sms bör iaktta stor försiktighet och inte följa några uppmaningar eller klicka på länkar, rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder meddelandet som skickas ut från avsändaren “Tryggkund”:

– Glöm inte att uppdatera din Swish. För att kunna fortsätta använda Swish inom Sverige och Norden, besök (infogad länk).

Länken i fråga leder till “Tryggkunds” sida, där bedragarna sedan försöker komma över det tilltänkta offrets känsliga uppgifter för att lura personen på pengar.

Anmäl, radera

Den som får den här typen av meddelande bör alltså anmäla det direkt.

Om man följt uppmaningar gör man rätt i att direkt ta kontakt med banken och polisen, annars ska meddelandet raderas eller anmälas, och inga uppmaningar ska följas.

Swish varnar

Swish förklarar via sin webbsida att de inte skickar ut några meddelanden av den här sorten.

– Det förekommer bedrägerier i form av mejl och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, förklarar Swish.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon. Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor.

Kan rapporteras

Bedrägerier är alltjämt ett omfattande problem i Sverige.

Swedbank förklarar att det finns ett nummer som falska sms kan anmälas till.

– Visste du att du kan rapportera fejk-sms? Du gör det genom att vidarebefordra dem till 7726 - ett gemensamt nummer för alla svenska telekomoperatörer, meddelar banken.

– Hjälp dem stoppa bedragarna och att sms:et inte sänds till fler personer.

Bedragarna kommer hela tiden på nya metoder – och privatpersoner gör rätt i att iaktta stor försiktighet vad gäller sms, mejl och samtal från okänd eller suspekt avsändare.

Foto: Swish

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen