Utdöd bjässe ska väckas till liv – forskare bekräftar enorm framgång

2025 03 05

Forskare har i ett laboratorium lyckats skapa ett “nytt” livs levande däggdjur.

De första ullhåriga mössen har sett dagens ljus.

Gnagarna, med det ljusa och vågiga håret, är ett stort steg på vägen mot målet att väcka den 15 ton tunga ullhåriga mammuten till liv igen.

Colossal Biosciences, det till synes Jurassic Park-inspirerade amerikanska företaget bakom satsningen, är lyriska över framgången.

Siktet är nu inställt på att den första mammuten ska vandra på jorden igen lagom till 2028 – efter att ha dött ut för ungefär 4 000 år sedan.

– Det accelererar inte processen men det är en enorm bekräftelse, säger Ben Lamm, medgrundare och vd för Colossal Biosciences, till The Guardian.

Aktiverade mammutgener

De ullhåriga mössens päls är tre gånger längre än den hos en genomsnittlig labbmus.

Djuren skapades genom att forskarna aktiverade mammutgener i mössen – vilket förenklat resulterade i de ullhåriga små gnagarna.

Totalt modifierades sju gener, varav några av dem återfinns hos mammutar, som påverkade pälsens egenskaper.

När det är dags för mammuten är tanken att dess gener ska aktiveras hos elefanter, vilket kommer att skapa en hybridart med mammutlika egenskaper.

– Jag tror att förmågan att modifiera flera gener samtidigt i möss, och att göra det och få det ulliga utseendet vi förväntade oss, är ett mycket viktigt steg.

Det säger svensken Love Dalén, professor i evolutionär genomik vid Stockholms universitet och rådgivare till Colossal, till CNN.

– Det är ett bevis på principen att Colossal har kunskapen att göra den här typen av genmodifiering, inklusive att infoga mammutgenvarianter i en annan art.

Många är kritiska

Colossal planerar även att återskapa dronten och den tasmanska tigern, båda två numera utrotade. Den ullhåriga mammuten bedöms dock befinna sig främst i kön.

Alla är dock inte lika exalterade.

Sedan 2021 har det amerikanska bolaget investerat 435 miljoner dollar i satsningen och kritiker menar att de enorma summorna istället hade gjort bättre nytta för djur som fortfarande existerar.

– Vi vet mycket om mössens genetik, men vi vet mycket mindre om mammutar och elefanter. Det är ännu inte känt vilka delar av genomet som är avgörande för att uppnå de egenskaper som behövs för att göra en elefant lämplig för ett liv på polcirkeln, säger Tori Herridge, universitetslektor vid School of Biosciences, University of Sheffield.

Mössens förmåga att stå emot kyla med den ullhåriga pälsen testades inte i experimentet.

Modell av ullhårig mammut vid Royal Victoria Museum i Kanada. Foto: Thomas Quine.

Foto: C. Stark

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Kan bli allvarligt” – ovanlig vädervarning i Sverige

2025 12 17

Ett oväntat väderfenomen har drabbat Sverige.

Vintern har hittills varit ovanligt mild i stora delar av landet.

I Götaland har temperaturerna klättrat över 10-gradersstrecket vid flera tillfällen i december.  

– Det är ovanligt varmt för den här tiden på året, även i södra Sverige. Det börjar närma sig värmerekord för december, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till DN.

Varningen: ”Kan bli allvarligt”

Schildt kopplar den milda vintern till den globala uppvärmningen.

– Det milda vädret är ett tydligt tecken på klimatförändringar, säger han till tidningen.

Christian Pedersen, seniorforskare vid Norska institutet för bioekonomi (NIBIO), delar slutsatsen och varnar för att ihållande varma vintrar kommer får konsekvenser för ekosystemet över tid.

– Om arter som normalt vandrar söderut väljer att stanna kvar och sedan överraskas av iskyla, då kan det bli allvarligt. Då är det för sent att lämna, och de kan få problem med både temperaturen och att hitta föda i konkurrens med arter som är anpassade till en vanlig vinter, säger han till Dagbladet.

För växter och träd kan situationen bli ännu allvarligare, varnar experten.  Längre perioder av värme kan locka växter ur sin dvala, vilket gör att de börjar växa för tidigt och förbrukar den energi de behöver för våren. 

– Om milt väder följs av plötslig kyla kan cellvävnaden skadas, träd kan utveckla frostsprickor och rötter blir mer exponerade, särskilt när det råder brist på snö, säger Pedersen.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen

”Ringverkningar”

Naturexperten Martin Eggen, verksam vid den ornitologiska föreningen BirdLife, berättar att smådjur kan påverkas extra hårt av instabila vintrar.

– Milt väder följt av kyla och isbildning på marken kan göra det svårt att få tag på föda, både för fåglar och smågnagare, säger han till Dagbladet.

Smådjurens problem kan dessutom ge ringverkningar, varnar experten.

– Smågnagare är en viktig resurs i många ekosystem, och när de har problem påverkar det arter som är beroende av dem, exempelvis ugglor och rovfåglar.

LÄS OCKSÅ: Michelle Obama sätter ned foten: “Till skillnad från vissa andra…” 

Foto: Nordseher

Text: Redaktionen