Utdöd bjässe ska väckas till liv – forskare bekräftar enorm framgång

2025 03 05

Forskare har i ett laboratorium lyckats skapa ett “nytt” livs levande däggdjur.

De första ullhåriga mössen har sett dagens ljus.

Gnagarna, med det ljusa och vågiga håret, är ett stort steg på vägen mot målet att väcka den 15 ton tunga ullhåriga mammuten till liv igen.

Colossal Biosciences, det till synes Jurassic Park-inspirerade amerikanska företaget bakom satsningen, är lyriska över framgången.

Siktet är nu inställt på att den första mammuten ska vandra på jorden igen lagom till 2028 – efter att ha dött ut för ungefär 4 000 år sedan.

– Det accelererar inte processen men det är en enorm bekräftelse, säger Ben Lamm, medgrundare och vd för Colossal Biosciences, till The Guardian.

Aktiverade mammutgener

De ullhåriga mössens päls är tre gånger längre än den hos en genomsnittlig labbmus.

Djuren skapades genom att forskarna aktiverade mammutgener i mössen – vilket förenklat resulterade i de ullhåriga små gnagarna.

Totalt modifierades sju gener, varav några av dem återfinns hos mammutar, som påverkade pälsens egenskaper.

När det är dags för mammuten är tanken att dess gener ska aktiveras hos elefanter, vilket kommer att skapa en hybridart med mammutlika egenskaper.

– Jag tror att förmågan att modifiera flera gener samtidigt i möss, och att göra det och få det ulliga utseendet vi förväntade oss, är ett mycket viktigt steg.

Det säger svensken Love Dalén, professor i evolutionär genomik vid Stockholms universitet och rådgivare till Colossal, till CNN.

– Det är ett bevis på principen att Colossal har kunskapen att göra den här typen av genmodifiering, inklusive att infoga mammutgenvarianter i en annan art.

Många är kritiska

Colossal planerar även att återskapa dronten och den tasmanska tigern, båda två numera utrotade. Den ullhåriga mammuten bedöms dock befinna sig främst i kön.

Alla är dock inte lika exalterade.

Sedan 2021 har det amerikanska bolaget investerat 435 miljoner dollar i satsningen och kritiker menar att de enorma summorna istället hade gjort bättre nytta för djur som fortfarande existerar.

– Vi vet mycket om mössens genetik, men vi vet mycket mindre om mammutar och elefanter. Det är ännu inte känt vilka delar av genomet som är avgörande för att uppnå de egenskaper som behövs för att göra en elefant lämplig för ett liv på polcirkeln, säger Tori Herridge, universitetslektor vid School of Biosciences, University of Sheffield.

Mössens förmåga att stå emot kyla med den ullhåriga pälsen testades inte i experimentet.

Modell av ullhårig mammut vid Royal Victoria Museum i Kanada. Foto: Thomas Quine.

Foto: C. Stark

Text: Redaktionen


Okänd fågelinfluensa dödar människa – första fallet någonsin

2025 11 22

Ett första dödsfall har inträffat hos en människa av en ny typ av fågelinfluensa.

En person i delstaten Washington har avlidit efter att ha smittats av en fågelinfluensastam som aldrig tidigare rapporterats hos människor, rapporterar CNN.

Historiskt fall i USA

Enligt Washington State Department of Health rör det sig om en äldre patient med underliggande sjukdomar som vårdats på sjukhus för infektion med H5N5, en fågelinfluensastam som aldrig tidigare setts hos människor.

– Provtagning från DOH identifierade fågelinfluensavirus i flockens miljö, vilket gör exponering för tamfjäderfän, deras miljö eller vilda fåglar, till den mest sannolika exponeringskällan för denna patient, säger myndigheten i ett uttalande.

Detta är det första rapporterade dödsfallet av denna stam, och det andra dödsfallet totalt från någon sort av fågelinfluensa i landet.

Centers for Disease Control and Prevention, CDC uppger dock att risken för allmänheten är låg.

LÄS MER: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Trolig smittspridning

Patienten hade direkt kontakt med fåglar, vilket tros vara den mest troliga smittkällan.

CDC har inte funnit några bevis för människa-till-människa-spridning och övervakar fortfarande personer som varit i nära kontakt med den avlidne.

– Personen hade en flock blandade tama fåglar i trädgården, uppger Washingtons hälsodepartement.

Tidigare fall

Fågelinfluensa har funnits hos vilda fåglar världen över i flera decennier, men det senaste utbrottet i USA som började i januari 2022 har spridit sig mer än tidigare bland däggdjur.

Totalt 70 mänskliga fall av någon typ av fågelinfluensa har rapporterats i USA.

De flesta har varit milda och bland människor som arbetar nära djur, såsom boskaps- och fågeluppfödare.

CDC rekommenderar att alla som arbetar nära djur använder lämplig skyddsutrustning och är försiktiga kring djuravföring.

Myndigheterna uppmanar även till försiktighet vid rengöring av fågelmatare eller andra platser som kan ha kommit i kontakt med fågelavföring, samt att undvika kontakt med sjuka eller döda vilda djur.

Myndigheten uppmanar även till vaccination mot vanlig influensa för att minska risken att viruset muterar om någon samtidigt skulle drabbas av båda influensastammarna.

LÄS MER: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: S Andrews

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland förbereder oväntad vapeninsats

2025 11 22

Rysslands centralbank ska börja rusta personal med vapen.

Rysslands centralbank planerar enligt en offentlig upphandling att låta vissa anställda genomgå automatvapenträning, en ovanlig säkerhetsåtgärd för en finansiell institution, rapporterar Moscow Times.

Vapenträning för bankanställda

Enligt The Moscow Times visar upphandlingsdokument att centralbanken har annonserat skjutlektioner med automatvapen på licensierade skjutbanor i eller nära Moskva.

 Systemet är omfattande där arrangören ska tillhandahålla vapen, ammunition, certifierade instruktörer och skyttebanor.

Upphandlingsdokumenten anger att all information kring kontraktet även ska förstöras när träningen är genomförd.

Banken har inte sagt vilka anställda som ska delta eller när kursen ska börja.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Tidigare vapenkontroverser

Detta är inte första gången som Rysslands centralbank kopplas till vapenfrågor.

I februari gav Savelovsky-domstolen i Moskva den ryska centralbanken böter för att ha brutit mot reglerna för förvaring av skjutvapen.

Vid en inspektion upptäckte ryska nationalgardet (Rosgvardiya) flera pistoler, däribland två Makarov-pistoler, som tillhörde Sberbanks säkerhetstjänst och det privata säkerhetsföretaget “Region Profi”.

Inspektörerna konstaterade att Centralbanken förvarade vapen som banken inte ägde, och överträdelserna identifierades både i november 2023 och april 2024.

Ansökt om tillstånd

Centralbanken har inte erkänt överträdelsen och betonade under tillfället att man hade ett tillstånd utfärdat av Rosgvardiya för vapenförvaring.

– Enligt lag får Centralbanken äga vapen för att skydda pengar, ädelmetaller, interna värdepapper, valuta, värdeföremål, korrespondens och föremål med statliga hemligheter under transport, samt för att säkra bankens egna objekt där sådant gods förvaras, står det enligt artikel 12 i lagen om vapen.

Rysslands centralbank har sedan förra året försökt stärka sin säkerhet och ansökte då om tillstånd för viceguvernörer och högt uppsatta tjänstemän att bära vapen, inklusive Makarov-pistoler och kulsprutepistoler.

– Vapenrelaterade åtgärder syftar till att skydda bankpersonal och tillgångar i ockuperade Ukraina, sade en talesperson för banken vid tillfället.

LÄS MER: Rykten exploderar – USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: Alex343

Text: Redaktionen