USA:s KRAFTIGA VARNING: Kina har bestämt sig

2022 03 15

Kina har beslutat att ge ekonomiskt stöd till Ryssland under landets pågående anfallskrig mot Ukraina.

Dessutom ska Kina vara beredda att skicka militära förnödenheter till Putins soldater, till exempel beväpnade drönare, allt enligt uppgifter från flera amerikanska tjänstemän, rapporterar The Guardian.

Amerikanska diplomater har även skickat ett meddelande  i telegram till allierade länder där det framgår att Ryssland önskar militärt stöd från Kina, uppger Financial Times. Det ska främst handla om fem saker: luftvärnsrobotar, drönare, underrättelseutrustning, pansarfordon och fordon för logistik och understöd.

Uppgifterna kommer efter måndagens besked om att Ryssland har bett Kina om militärt stöd, inklusive drönare, samt ekonomiskt stöd för sitt anfallskrig mot Ukraina, som flera medier, bland annat CNN rapporterade om.

Vi har meddelat Peking att vi inte kommer att stå vid sidan och tillåta vilket land som helst att kompensera Ryssland för sina förluster från de ekonomiska sanktionerna, sade  USA:s nationella säkerhetsrådgivare Jake Sullivan till CNN i måndags.

Sju timmar långt samtal

I måndags redogjorde Jake Sullivan för hur USA ser på Rysslands anfallskrig mot Ukraina, när han träffade sin kinesiske motsvarighet Yang Jiechi i Rom. Samtalet pågick i sju timmar. Sullivan framhävde att Moskva låtsades vara intresserade av diplomati inför invasionen och att den ryska militären visar tydliga tecken på svaghet, vilket kan förklara Rysslands påstådda begäran om hjälp från Kina.

Har meddelat allierade

USA har berättat för sina allierade att Kina ”svarade positivt” på Rysslands begäran om militär utrustning, enligt The Guardian.

Peking har förnekat påståendet.

– Jag har aldrig hört talas om det, sade Liu Pengyu, talesperson för den kinesiska ambassaden i USA, till CNN i måndags.

Ber om mat

I begäran, som Moskva skickat till Peking, ska den ryska armén bland annat framhävt ett stort behov av mat. Ryssland har frågat Kina om landet kan skicka färdigpackade militära matpaket, rapporterar CNN.

Sådana matlådor är vanliga inom den amerikanska militären där de har benämningen ”meal, ready-to-eat”.

Understryker svårigheterna

Begäran om mat från Kina understryker att den ryska militären upplever stora svårigheter i sitt anfallskrig i Ukraina, framhäver flera militäranalytiker, enligt CNN.

Flera källor inifrån Ukraina har rapporterat om att ryska soldater har länsat livsmedelsbutiker på varor i takt med att den ryska invasionen fortskridit. Behovet av mat verkar således vara stort.

Kina uppges vara villiga att sända mat till de ryska soldaterna, enligt en källa till CNN.  

Foto: President of Russia

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 19

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen