USA varnar för ”katastrofal” attack – ”helt annan nivå”

2023 12 14

USA är extremt sårbart just nu och löper stor risk att drabbas av en “katastrofal” terrorattack.

Det säger Chris Swecker, tidigare biträdande direktör för den amerikanska polismyndigheten FBI, rapporterar Newsweek.

– Jag arbetade mot terrorism på nära håll och jag har aldrig sett det här landet så sårbart för en katastrofal attack, säger Chris Swecker.

"Varningsljus överallt"

Den förre biträdande direktörens kommentar matchar uttalanden från såväl just nu verksamma vid FBI som sådana från Department of Homeland Security, USA:s inrikessäkerhetsdepartement som så sent som häromveckan varnade för samma sak.

– Jag ser blinkande varningslampor vart jag än vänder mig, sade nuvarande FBI-chefen Christopher Wray i ett uttalande nyligen.

Även han underströk att hotet ligger på “en helt annan nivå” sedan Hamas attack mot Israel den 7 oktober.

– Jag har aldrig sett en tid då alla hot, eller så många av hoten, är förhöjda på exakt samma gång.

"Neutraliserar våra försök"

Framför allt bedöms hotet för en islamistisk terrorattack ha ökat avsevärt sedan kriget mellan Israel och Hamas eskalerade för två månader sedan.

Utöver den terrorstämplade gruppen Hamas skapar även Iran-stödda Hizbollah kraftiga spänningar gentemot USA.

– Mycket av detta orsakas av öppna gränser, vilket enligt mig verkar neutralisera alla våra andra försök att bekämpa terrorism, säger Chris Swecken till den amerikanska tidningen.

Samma som i Sverige

I Sverige och Europa har politiker och myndigheter varnat för att julhelgen är särskilt utsatt när det gäller eventuella terrorattacker.

På stan i bland annat Malmö och Helsingborg har det patrullerat poliser beväpnade med automatvapen för att garantera säkerheten.

Liknande hotbild kommande vecka finns i USA, enligt Chris Swecker.

– Nu har vi semester, då gillar terrorister att slå till, säger han och tillägger att USA "projicerar svaghet” utan att utveckla det närmare.

Längs gränsen

Enligt FBI arbetar man för närvarande med att “identifiera och störa potentiella attacker” längs USA:s södra gräns, skriver Newsweek.

– Vår största oro härrör från ensamma förövare som inspirerats av – eller reagerar på – den pågående Isarel/Hamas-konflikten, eftersom de utgör det mest sannolika hotet mot amerikaner, särskilt judiska, muslimska och arabisk-amerikanska samhällen i USA, säger Christopher Wray.

Foto: Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


04 jul 26

Finsk flygtrafik stoppas – jaktplan har skickats upp

2026 07 04

Den finska försvarsmakten har varit aktiv under morgonen.

Flygtrafiken har tillfälligt stoppats i Finland.

Observationer av jaktplan har gjorts under hela morgonen, rapporterar Yle.

Restriktioner i Finska viken

Den finska försvarsmakten meddelar under lördagsmorgonen att flyg- och sjötrafiken begränsas.

Restriktionsområdet för luftfart infördes tidigt på lördagsmorgonen strax efter klockan fem, och begränsningar av havsområdena infördes direkt efteråt.

– Försvarsmakten har tagit i bruk tillfälliga restriktionsområden för luftfart och sjötrafik i den östra Finska viken under lördagsmorgonen. Kontrollera alltid aktuella restriktionsområden innan du ger dig ut på resa, skriver försvarsmakten i ett inlägg på X.

Enligt myndigheten gäller restriktionerna havsområdet utanför Kotka och Fredrikshamn i sydöstra Finland.

Jaktplan har skickats upp

– I Kotka har man gjort observationer av jaktplan under hela lördagsmorgonen. Försvarsmakten uppger att förstärkt flygövervakning pågår i området, skriver Yle.

Maija Tuunila, som rapporterar på plats för Yle, säger att man i Kotkaområdet har hört omkring tio överflygningar på bara en halvtimme.

Molnen gör att flygplanen inte går att se, men ljudet av dem hörs tydligt.

I ett uttalande uppges det att åtgärden är förebyggande.

– Från Försvarsmaktens kommunikation uppges att begränsningen är kopplad till Ukrainas försvarskamp mot Ryssland, men mer detaljer har inte offentliggjorts. Orsaken till begränsningen är Ukrainas drönarattacker, uppger Yle.

Samtidigt betonas att inga drönare har observerats på finskt territorium vid tidpunkten för beslutet.

Kopplas till drönarattacker

Åtgärden kopplas till den ökade aktiviteten i regionen där Ukraina genomför attacker mot mål i Ryssland.

Enligt rapporter från bland annat The Kyiv Independent ska en oljeterminal i Sankt Petersburg ha träffats i en ukrainsk attack under morgonen, vilket också uppges ha orsakat kraftig rökutveckling i området.

Guvernören i Leningradregionen Aleksandr Drozdenko uppger i meddelandetjänsten Telegram att Ryssland har skjutit ner 67 drönare, och att delar av dem har fallit ned i området kring hamnen Vysotsk, det vill säga Uuraas hamn.

Även Moskva och Belgorod-regionen har attackerats under morgonen.

Det är inte första gången som flyg- och sjötrafiken påverkas i området kring östra Finska viken.

Redan tidigare i veckan infördes liknande restriktioner, då som en förebyggande åtgärd ifall drönare skulle avvika in över finskt territorium.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Låt kaffet stå – polisen uppmanar svenska folket

2026 07 04

Många svenskar har inlett sin semester.

För andra väntar den lediga perioden runt hörnet.

Under sommaren är det många som åker bort och lämnar hemmet för kortare eller längre perioder, vilket många stöldligor är väl medvetna om.

När hemmet står tomt är det mindre riskfyllt för inbrottstjuvar att slå till.

Men det finns sätt att minska risken för inbrott när man åker iväg, rapporterar SR.

Polisen uppmanar

Polisen går ut med en uppmaning till svenska folket.

När det är dags att resa bort finns det flera saker att göra för att motverka inbrott. Bland annat att låta kaffekoppen stå.

– Bara se till så att det verkar vara folk i rörelse i huset, tecken på att man är hemma. Ett par stövlar på framsidan, en halvt urdrucken kaffekopp på köksbordet om någon spanar in och så vidare, säger Annelie Svensson, brottsförebyggande samordnare på polisen i Halland, till radion.

Inga bilder

Bilder som tas under resan bör inte läggas ut på sociala medier, uppmanar polisen. Det är ett enkelt sätt för inbrottstjuvar att se om någon inte är på hemorten.

Dessutom kan grannarna vara till stor hjälp, enligt tips från Vattenfall.

– Ni kan också be en granne eller någon annan att tömma din brevlåda då och då, att lägga sopor i din soptunna, klippa gräset och gärna ta en tur runt huset emellanåt, råder Vattenfall sina kunder.

– Om möjligt, låt din bil stå parkerad eller låt grannen parkera sin bil på din garageuppfart.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Grannsamverkan

Polisen tipsar också om grannsamverkan, vilket visat sig vara en effektiv metod för att upptäcka misstänkt aktivitet i området.

– Starta en grannsamverkansförening i området där man bor om det inte redan finns. Det bygger ju på grannar är vaksamma, säger Annelie Svensson, till SR.

 Plocka undan

Även om kaffekoppen kan lämnas framme finns det mycket annat som är bra att plocka undan, framhåller Vattenfall.

Bland annat trädgårdsredskap, cyklas och utemöbler.

– Undvik att värdefulla föremål är synliga genom fönstren, uppmanar energibolaget.

Tjuvar tar sig in och ut genom dörrar och fönster. Se till att ha bra lås och kolla gärna om ditt försäkringsbolag har särskilda krav så att försäkringen gäller om olyckan trots allt är framme.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: Shixugang

Text: Redaktionen