USA utfärdar sin “skarpaste varning hittills”

2023 12 06

USA och Israels band är mycket starkt.

– Låt mig vara kristallklar. USA står med Israel, sade den amerikanska presidenten Joe Biden efter Hamas chockattack den 7 oktober som dödade 1 200 personer

– Israel har rätt att försvara sig själv och sitt folk. Punkt.

Biden har flera gånger upprepat samma budskap, men har också pressats hårt av muslimska amerikaner som krävt att presidenten ska vidta åtgärder som säkrar en vapenvila.

"Skarpaste varningen hittills"

Men i veckan har USA höjt tonläget gentemot Israel.

– Alltför många oskyldiga civila har dött i Gaza, säger Vita husets nationella säkerhetsrådgivare Jake Sullivan enligt Sky News.

Tv-kanalen beskriver USA.s uttalande som “den skarpaste varningen till Israel hittills”.

Förväntningar på Israel

Enligt Jake Sullivan för USA dagliga samtal med Israel om att skydda civila i Gaza.

Han understryker att Vita huset förväntar sig att den israeliska militären undgår att attackera områden som landets myndigheter definierat som så kallade “no-strike”-zoner i Gaza – områden som inte får beskjutas.

– I dessa zoner förväntar vi oss att Israel kommer att fortsätta att inte slå till, säger säkerhetsrådgivaren.

"Ingen plats är säker"

I veckan meddelade FN att 80 procent av Gazas befolkning är på flykt – motsvarande 1,9 miljoner människor.

Knappt 16 000 personer har förlorat livet, enligt det Hamaskontrollerade hälsodepartementet.

– Ingen plats är säker, inte där, inte någonstans i Gaza, framhåller FN:s hjälporganisation för Palestinaflyktingar, UNRWA, på sociala medier.

"En apokalyps"

Martin Griffiths, FN:s högsta tjänsteman för nödhjälp, kallar situationen för “apokalyptisk”.

– Varje gång vi tror att saker och ting inte kan bli mer apokalyptiska i Gaza så blir de det. Människor beordras att flytta igen, med lite att överleva på, tvingade att göra det ena omöjliga valet efter det andra. 

– En sådan uppenbar ignorering av grundläggande mänsklighet måste upphöra, säger Martin Griffiths till CNN.

Foto: T. Heftiba

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen