USA: Strul och problem för Trumps stora satsning

2022 02 22

USA:s före detta president är avstängd från Twitter.

Den tidigare flitiga användaren av appen har sökt efter ett alternativ sedan han blev avstängd. I går presenterade han själv ett nytt alternativ.

En testversion av Trumps nya sociala medier-plattform med det blygsamma namnet ”Truth Social” lanserades.

Tekniska problem

Allt var dock inte frid och fröjd när presidentens nya satsning tog fart.

Flera användare rapporterade om tekniska bekymmer, rapporterar The Guardian.

Placerades i väntkö

Personer kunde inte registrera sig på appen och många av de som lyckades med bedriften placerades istället i en väntkö. En strulig start. 

Stora aktörer bakom

Under ledning av den före detta amerikanske kongressledamoten David Nunez, arbetar Trump Media & Technology Group med den nya satsningen.

Företaget befinner sig i en skara av företag som positionerar sig som förkämpar av yttrandefriheten. De vill etablera sig hos användare som känner att deras åsikter är undertryckta och inte accepterade på mer etablerade plattformar.

Först ut på Apple Store

– Den här veckan kommer vi att lansera oss på Apple Store. Det kommer bli fantastiskt, eftersom fler människor kommer att vara på plattformen, sade David Nunez i ett framträdande i Fox News under söndagen.

Donalds Trumps roll

USA:s expresident ser den nya appen som ett sätt att återigen göra ett stort avtryck via sociala medier. Han krönte stora framgångar under valkampanjen 2016 på Twitter, då han på ett enkelt sätt använde plattformen för att nå ut med sin politik och kanske framförallt för att kritisera politiska motståndare.

Trump fick tidigt kritik för att ha gjort flera kontroversiella utspel på Twitter.

Blev avstängd 2021                 

Droppen som fick bägaren att rinna över inträffade i januari 2021 när Kapitolium i Washington DC stormades av ilskna Trumpanhängare. Trump blev avstängd från Twitter, Facebook och Youtube efter anklagelser om att presidenten publicerat meddelanden som uppmanat till våld via sina social medier-plattformar.

Foto: Library of Congress, J. Cameron

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort strul för Telia – anmälningar rasslar in

2025 10 14

Teleoperatören Telia har drabbats av större störningar.

Problemen har pågått under hela natten till tisdagen och fortsätter att störa kunder även under morgonen.

På sajten Downdetector har det vällt in hundratals anmälningar från folk som har problem med att använda telejättens internettjänster.

I synnerhet är det mobilnätet som är drabbat, men en femtedel av anmälningarna uppger att “allt ligger nere”.

"Kan inte surfa"

Telias presstjänst har ännu inte hunnit öppna. Företaget har därför inte kommenterat problemen.

Däremot har flera medier uppmärksammat dem.

Enligt Aftonbladet har folk från flera platser i landet rapporterat in problemen.

– Läsare i olika delar av Sverige har sedan midnatt kontaktat Aftonbladet och påtalat att de inte kan surfa med mobilen, skriver tidningen.

Andra medier rapporterar samma sak och att de jagar Telias presstjänst för att få en förklaring på vad som har hänt och när problemen kan vara åtgärdade.

– Flera läsare har hört av sig till Expressen och menat att deras surf inte fungerar, skriver Expressen i natt.

Hade nyligen stora problem

Nattens strul är andra gången på relativt kort tid som Teliakunder rapporterar om omfattande störningar som påverkar hela landet.

I mitten av september drabbades telekomjätten av liknande problem. Även sms och samtal påverkades av den driftstörningen.

– Det är oklart vad som ligger bakom problemet, sade företagets presschef William Fröding till Expressen då.

LÄS MER: Enorm vindkraftspark stoppas

FAKTA Telia

- Grundades 1853.

- Aktien är noterad på börserna Nasdaq Stockholm och Nasdaq Helsinki.

- Cirka 470 000 aktieägare.

- Finns i följande länder: Danmark , Estland , Finland , Lettland , Litauen , Norge , Sverige.

- Ingår i en av världens kändaste hållbarhetsindex, FTSE4Good , samt oekomPrime.

- 20 000 anställda.

- 18,1 miljoner mobila abonnemang 

- 1,0 miljoner fasta abonnemang 

- 2,9 miljoner bredbandsabonnemang 

- 3,4 miljoner tv-kunder

Källa: Telia 

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Ungern svänger – dundersmäll på väg mot Ryssland

2025 10 14

Ungern och Viktor Orbán viker sig.

Tillsammans med Slovakien är Ungern det land som importerar mest ryskt fossilt bränsle i hela unionen.

Beroendet är bakgrunden till att den ungerske premiärministern Viktor Orbán konsekvent sagt nej till EU:s förslag om ett omfattande förbud mot flytande naturgas från Ryssland.

Men nu svänger Ungern. Landet slutar motsätta sig förslaget, rapporterar Newsweek.

Det innebär att EU:s 19:e sanktionspaket är ett steg närmare att kunna införlivas.

Flera smällar för Ryssland

Det föreslagna sanktionspaketet är av kraftig karaktär. Syftet är att begränsa Rysslands intäkter från Europa som finansierar den ryska krigsmaskinen.

Om sanktionerna införs skulle det innebära följande:

- Stänga kryphålet för rysk LNG (flytande naturgas)

- Sänkt oljepristak på rysk råolja till 47,60 dollar

- Ytterligare 100 fartyg i Rysslands "skuggflotta" sanktioneras

- Fullständigt förbud mot affärer med ryska energijättar som Gazprom och Rosneft

EU: "Dags att stänga kranen"

Under hösten har USA och president Donald Trump satt massiv press på Ungern och Slovakien att sluta handla med Ryssland.

Han har då främst talat om oljeimporten, som inte ska förväxlas med naturgas.

Men även om oljan är en större kassako för Ryssland skulle det 19:e sanktionspaketet innebära en kraftig smäll för Putinregimen, menar Ursula von der Leyen, ordförande för EU-kommissionen.

– Rysslands krigsekonomi upprätthålls av intäkter från fossila bränslen. Vi vill minska dessa intäkter. Därför förbjuder vi import av rysk flytande naturgas till europeiska marknader. Det är dags att stänga av kranen. Vi är förberedda på detta, sade hon förra månaden, enligt Newsweek.

LÄS MER: Förslaget: ska gå långsammare att tanka bilen

Ny leverantör

För att få igenom sanktionerna måste alla 27 medlemmar i EU säga ja. Tidigare har även Slovakien satt sig på tvären med argumentet att deras ekonomi skulle äventyras av ett för snabbt leverantörsbyte.

Ungern undertecknade tidigare i oktober sitt längsta LNG-kontrakt någonsin då man tecknade avtal med fransk Engie som ska leverera 400 miljoner kubikmeter gas per år mellan 2028 och 2038, rapporterar Newsweek med hänvisning till ungersk media.

LÄS MER: Värsta läget sedan 90-talet – rysk bransch i fritt fall

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen