USA: Stort stöd för Donald Trump

2022 05 03

Det har gått ett och ett halvt år sedan Donald Trump efter stor dramatik lämnade presidentposten i USA.

Över ett år senare är stödet för Trump hos republikanska väljare fortfarande högt.

Det visar en enkätundersökning som ABC News och Washington Post har gjort.

Majoritet vill ha Trump

Sex av tio republikaner vill se Donald Trump som ledare för partiet, rapporterar ABC News.

Det är en något större andel än de demokrater som ställer sig bakom president Joe Biden. Drygt 53-58 procent av demokraterna ställer sig bakom den sittande presidenten.

– Det är ett tecken på Trumps bestående styrka inom partiet inför mellanårsvalet 2022, konstaterar ABC News.

De vänder sig emot Trump

Trumps inflytande är omfattande, men inte monumentalt – 34 procent av de republikanska väljarna föredrar en ny riktning för partiet.

Stödet för Trump har till i stort sett inte förändrats sedan valförlusten mot 2020. De 60 procent som stöttar hans ledarskap är i stort sett samma andel som stöttade honom i mediernas senaste undersökning från april 2021.

Ökat förtroende efter stormningen

Hela 57 procent av republikanernas väljarkår stöttade honom strax efter upploppen mot Kapitolium i Washington DC den 6 januari 2020. Noterbart är att stödet för Trump har ökat med tre procentenheter, ett och ett halv år senare.

Men Trumps stöd inom partiet har sjunkit i jämförelse med hans toppnoteringar under hans tid som president. I februari 2018 svarade 76 procent av republikanerna att de stöttade Trump när samma fråga ställdes, rapporterar ABC News.

Mellanårsvalet 2022

  • Mellanårsvalet i USA planeras att genomföras tisdagen den 8 november 2022.
  • 434 platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten ska tillsättas.
  • Den här veckan inleds republikanernas primärval inför det stundande mellanårsvalet.
  • Först ut är Ohio där den Trump-stöttade kandidaten JD Vance ska kandidera. Kommande veckorna väntar även primärval i Nebraska, Pennsylvania och North Carolina.
  • Trump har i princip endast valt att stötta kandidater som ställer sig bakom hans påstående om valfusk 2022. Ett påstående som han inte har några bevis för.

Foto: Donald Trump

Text: Redaktionen


8 jun 26

Mastercard försvinner som betalkort

2026 06 09

Det populära betalkortet är på väg bort.

Mastercard planerar en ny digital betalningsrevolution.

Kortjätten meddelar att de kommer ersätta dagens kortsystem för betalning.

Vill ersätta kort

Betalkorten som idag finns i nästan varje plånbok är på väg att försvinna.

Mastercard arbetar enligt uppgifter med ett nytt system som ska ersätta både kredit- och betalkort helt.

Målet är att gå från fysiska kort till helt digitala betalningar där användaren i stället identifieras med teknik som inte kräver plastkort.

LÄS MER: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Får unika koder

Kärnan i förändringen är så kallade tokens – unika engångskoder som skapas för varje enskild betalning.

I stället för att ett kortnummer används flera gånger ska det ersättas av en tillfällig kod som bara gäller för ett köp.

Det gör att känsliga kortuppgifter inte behöver delas mellan butik och bank på samma sätt som idag.

– Tillsammans påskyndar dessa funktioner övergången till en tokeniserad och autentiserad betalningsupplevelse i kassan över olika enheter och plattformar, och lägger grunden för smidiga och pålitliga betalningar, uppger bolaget om utvecklingen.

För kunder innebär det i praktiken att kortuppgifter inte längre lagras och sprids i samma omfattning, vilket minskar risken för bedrägerier.

Ska godkännas med fingeravtryck

Samtidigt som tokenlösningarna utvecklas satsar Mastercard på biometrisk identifiering.

I stället för att använda ett kort och slå en PIN-kod ska betalningar även kunna godkännas med fingeravtryck, handflata eller ansiktsigenkänning.

I praktiken innebär det att kunder inte längre kommer behöva ta fram ett kort eller slå en PIN-kod i butik.

Tekniken testas redan tillsammans med banker och handelsaktörer för att bygga upp ett nytt betalningssystem inför framtiden.

Vill skrota kort före 2030

Målet är att de nya systemen ska vara fullt utbredda inom fyra år.

– Mastercard driver på utvecklingen av hur vi betalar online i Europa och närmar sig sitt mål för 2030 att ta bort manuell kortinmatning och minska beroendet av fasta kortuppgifter, uppger Mastercard i ett uttalande.

Utvecklingen sker samtidigt som kontanter redan minskar kraftigt i flera länder, vilket driver på övergången till digitala betalningar.

LÄS MER: Rysslands luftsköld spricker – panik i Moskva

Foto: Akuptsova

Text: Redaktionen


08 jun 26

Höjning med 101 procent – smäll för svenska tv-tittare

2026 06 09

Svenska tv-operatörer har höjt sina kampanjpriser markant under våren.

Det visar en kartläggning från jämförelsesajten Tvabonnemanget.se.

– Vi ser en tydlig trend där operatörerna minskar rabatterna snarare än att höja ordinarie priser. Det innebär att det blir dyrare att teckna ett abonnemang, även om listpriset ser oförändrat ut, säger sajtens grundare Fredrik Falkengren. 

”101 procent”

Enligt sammanställningen har 15 av 27 jämförbara paket fått höjt kampanjpris.

Stora aktörer som Telia, Tele2, Telenor, Boxer, Allente och Sappa har bland annat granskats.

I flera fall har kampanjpriserna höjts med över 100 procent jämfört med prisnivåerna i februari. Nedan listas några exempel:

- Allente Stream Basic har gått från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad under kampanjperioden (+101 procent)

- Boxer TV Bas har höjts från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Tele2 TV Bas har fördubblats från 99 kr i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Telenor TV Stor-paket har höjts från 249 kronor i månaden till 299 kronor per månad (+20 procent)

Kopplas till fotbollsfesten

Prisökningarna äger rum strax innan årets stora sportevenemang – fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko.  

Enligt sajten finns det en potentiell koppling mellan sommarens fotbollsfest och tv-operatörernas plötsliga höjningar av kampanjpriserna.

– Vi bedömer att det här delvis drivs av stora sportevenemang som fotbolls-VM. Operatörerna vet att efterfrågan ökar och att fler är beredda att teckna abonnemang även utan lika kraftiga rabatter, säger Fredrik Falkengren.

LÄS MER: Dystert besked för svenska tv-tittare – ras med 30 procent 

FAKTA: Tvabbonemanget.se

- Tvabonnemanget.se är en oberoende jämförelsetjänst som hjälper konsumenter att jämföra tv-abonnemang och streamingtjänster i Sverige.

Källa: Tvabbonemanget.se

LÄS OCKSÅ: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen