USA: Stort stöd för Donald Trump

2022 05 03

Det har gått ett och ett halvt år sedan Donald Trump efter stor dramatik lämnade presidentposten i USA.

Över ett år senare är stödet för Trump hos republikanska väljare fortfarande högt.

Det visar en enkätundersökning som ABC News och Washington Post har gjort.

Majoritet vill ha Trump

Sex av tio republikaner vill se Donald Trump som ledare för partiet, rapporterar ABC News.

Det är en något större andel än de demokrater som ställer sig bakom president Joe Biden. Drygt 53-58 procent av demokraterna ställer sig bakom den sittande presidenten.

– Det är ett tecken på Trumps bestående styrka inom partiet inför mellanårsvalet 2022, konstaterar ABC News.

De vänder sig emot Trump

Trumps inflytande är omfattande, men inte monumentalt – 34 procent av de republikanska väljarna föredrar en ny riktning för partiet.

Stödet för Trump har till i stort sett inte förändrats sedan valförlusten mot 2020. De 60 procent som stöttar hans ledarskap är i stort sett samma andel som stöttade honom i mediernas senaste undersökning från april 2021.

Ökat förtroende efter stormningen

Hela 57 procent av republikanernas väljarkår stöttade honom strax efter upploppen mot Kapitolium i Washington DC den 6 januari 2020. Noterbart är att stödet för Trump har ökat med tre procentenheter, ett och ett halv år senare.

Men Trumps stöd inom partiet har sjunkit i jämförelse med hans toppnoteringar under hans tid som president. I februari 2018 svarade 76 procent av republikanerna att de stöttade Trump när samma fråga ställdes, rapporterar ABC News.

Mellanårsvalet 2022

  • Mellanårsvalet i USA planeras att genomföras tisdagen den 8 november 2022.
  • 434 platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten ska tillsättas.
  • Den här veckan inleds republikanernas primärval inför det stundande mellanårsvalet.
  • Först ut är Ohio där den Trump-stöttade kandidaten JD Vance ska kandidera. Kommande veckorna väntar även primärval i Nebraska, Pennsylvania och North Carolina.
  • Trump har i princip endast valt att stötta kandidater som ställer sig bakom hans påstående om valfusk 2022. Ett påstående som han inte har några bevis för.

Foto: Donald Trump

Text: Redaktionen


8 jan 2026

UPPGIFTER: Ryssland bedraget – förlorar 40 miljarder

2026 01 08

Den ryska statskassan kan konstatera mångmiljardförluster.

Under fjolårets första elva månader förlorade Ryssland uppemot 4 miljarder dollar, motsvarande nästan 40 miljarder svenska kronor, till följd av ekonomisk brottslighet. 

Det handlar om allt grövre korruption, bedrägerier, förskingring och annan olaglig finansiell verksamhet, uppger Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst enligt RBC-Ukraine.

– Omkring 70 procent av all ekonomisk brottslighet i Ryssland har klassificerats som allvarlig eller särskilt allvarlig. Detta tyder på att problemet inte är isolerat utan systematiskt till sin natur och är kopplat till stora finansiella flöden som kontrolleras av staten eller enheter i dess närhet, erfar underrättelsetjänsten.

Långt ned på listan

I Transperancy Internationals korruptionsindex ligger Ryssland på 154:e plats i världen, bakom bland annat Iran, Mali, Kina, och Kuba. Bedrägeriet och korruptionen drabbar den ryska statskassan och i förlängningen det ryska folket. 

Enligt samma uppgifter har antalet fall av ekonomisk brottslighet egentligen inte blivit fler, utan det handlar om att varje enskilt brott blivit betydligt dyrare.

De största förlusterna har framförallt uppstått genom stöld av budgetmedel och missbruk inom stora företag.

– Den höga nivån av ekonomisk brottslighet upprätthålls till stor del av korruption inom statliga organ. Det högsta antalet sådana överträdelser registreras inom byggsektorn, bostads- och allmännyttiga sektorer samt det militärindustriella komplexet, skriver RBC-Ukraine med hänvisning till utrikesunderrättelsetjänstens uppgifter.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – slår till mot Ryssland

Djupa problem

Enligt flera ekonomiska experter kan de stigande förlusterna peka på allt djupare problem i den ryska ekonomin.

En betydande del av landets resurser ligger i statens händer, vilket tillsammans med en svag tillsyn och hög grad av korruption anses göra landet mindre attraktivt för investerare.

Ukrainska underrättesleuppgifter erfar att Rysslands anfallskrig mot Ukraina hittills har kostat de ryska skattebetalarna cirka 550 miljarder dollar.

Rysslands militära utgifter har dessutom fyrdubblats sedan 2021.

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst anser att Rysslands finansiella och institutionella system alltmer sjunker ner i ett tillstånd av kontrollerat kaos. Banker döljer ägarstrukturer, tjänstemän är undantagna från kravet på tillgångsdeklarationer och entreprenörer håller knappt sina företag flytande, skriver RBC-Ukraine.

LÄS MER: Rysslands bluff – lurar sin egen befolkning

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 jan 2026

Ung kvinna försvunnen – polisen går ut med bild

2026 01 08

En ung kvinna har anmälts försvunnen.

Kvinnan, som är i 18-årsåldern, sågs senast i centrala Uddevalla i tisdags.

Samma dag inledde polisen en massiv sökinsats med flera resurser. Bland annat används drönare och hundar i insatsen.

– Under onsdagskvällen inkom ny information som gjorde att ett sökområde kunde etableras i terrängen söder om Uddevalla, framhåller polisen i ett uttalande.

Sökinsatsen fortsätter under torsdagen. Det finns i nuläget ingen misstanke om brott.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på kvinnan. Det handlar om följande:

- Kvinnan har långt mellanblont hår

- Hon är cirka 166 centimeter lång

- Vid försvinnandet var hon klädd i jeans och en brun tröja

Polisen har också publicerat en bild på kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Den som sett kvinnan eller har information som kan leda till att hon hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Är läget akut ringer du 112, skriver polisen.

SE BILDEN HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Storbank höjer räntorna

Bekräftat: Nya körkortsregler från 15 januari

Foto: Arkivfoto MarcusOscarsson.se
Text: Redaktionen