USA: Storstad rustar för kaos

2024 08 19

En amerikansk storstad rustar för stora protester de kommande dagarna.

Det handlar om Chicago, som står värd för Demokraternas nationella konvent 2024.

Konventet börjar idag och pågår fram till den 22 augusti.

Säkerheten är ett stort orosmoment inför konventet, eftersom tiotusentals människor väntas delta i stora demonstrationer i staden, rapporterar ABC News.

Man fruktar en upprepning av händelserna 1968, då konventet också hölls i Chicago och präglades av våldsamma demonstrationer mot kriget i Vietnam.

Demonstrerar mot Israel

Nu riktas världens blickar återigen mot Chicago.

USA har präglats av politiska spänningar och polarisering de senaste åren, och mordförsöket på Donald Trump visar att spänningarna ibland kan övergå i politiskt våld.

Mer än 50 000 människor kommer att demonstrera i Chicago, enligt stadens uppskattningar, rapporterar kanalen.

Demonstrationerna riktar sig mot Israels krig mot Hamas och det amerikanska stödet till Israel.

– Vår plan är att se till att vi håller alla inom staden säkra. Vi vill att det här ska bli en framgång, säger Larry Snelling från Chicagos polis, enligt kanalen.

Slående likheter med 1968

Chicago säger sig nu vara bättre förberedda än de var 2020, då våldsamma gatuprotester utbröt till följd av mordet på George Floyd i Minneapolis.

Men många har påtalat likheterna mellan Demokraternas konvent 2024 och det som ägde rum i samma stad 1968, då det alltså utbröt stora demonstrationer.

Även det konventet präglades också av att en sittande president – i det fallet Lyndon B. Johnson – hade valt att inte söka en andra mandatperiod.

Dessutom hade kandidaten Robert F. Kennedy blivit mördad två månader tidigare.

”Dåligt track record”

Nu hoppas man att 2024 års konvent inte blir lika starkt präglat av demonstrationer som 1968, men mycket talar för att protesterna kommer att märkas av ordentligt.

– Vi har en stad att beskydda. Chicago Police Department kommer att finnas i varje enskilt kvarter, Larry Snelling.

Bland butiksinnehavare i staden är oron dock stor och många förbereder sig för kaos.

– Den här staden har ett dåligt track record när det handlar om att skydda affärer, säger butiksinnehavaren Scott Shapiro till ABC News.

Foto: Fineas Anton

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen