22 februari 2026

USA sänder 84 hypermoderna stridsplan till asiatiskt land

2024 07 05

USA skickar toppmoderna stridsflygplan till ett land i Asien.

USA:s samarbete med Japan är av stor vikt för båda länderna.

Inte minst med tanke på den mycket spända geopolitiska situationen i Östasien.

I regionen finns diktaturer som Kina, Ryssland och Nordkorea, som allvarligt hotar såväl japanska som amerikanska intressen.

Nu stärker USA sin förmåga att försvara regionen – genom att skicka 84 hypermoderna stridsflygplan till Japan, rapporterar CNN.

”Gemensam vision”

Det rör sig om en modernisering som värderas till 10 miljarder dollar, enligt kanalen.

USA kommer att skicka 48 stridsflyg av modellen F-35A till Misawa Air Base i norra Japan, och 36 stridsflyg av modellen F-15EX till Kadena Air Base till ön Okinawa.

Dessa flyg ska ersätta äldre stridsflyg på samma platser, varav många redan har flyttats från flygbaserna.

– Planen att stationera Joint Forces mest avancerade taktiska flygplan i Japan visar på USA:s järnhårda engagemang för försvaret av Japan, och båda ländernas gemensamma vision om en fri och öppen indo-pacifisk region, heter det i ett uttalande från Pentagon.

”Komplex säkerhetsmiljö”

Från japansk sida understryker man betydelsen av att USA moderniserar och stärker sin militära förmåga i den politiskt oroliga regionen.

– Inför den svåraste och mest komplexa säkerhetsmiljön sedan slutet av andra världskriget, och i samband med grannländernas ökade militära aktiviteter, upprätthåller och stärker USA närvaron av amerikanska styrkor i Japan.

– För att ytterligare förbättra avskräcknings- och reaktionsförmågan hos alliansen mellan Japan och USA, säger Japans chefskabinettsekreterare Yoshimasa Hayashi, enligt kanalen.

Spänt läge i regionen

Japan har bland annat territoriella dispyter med Ryssland i norr och med Kina i Östkinesiska havet.

Samtidigt uppträder även Nordkorea hotfullt mot landet, bland annat genom att man har sänt missiler över japanskt territorium de senaste åren.

Kinas hotfulla tonläge mot Taiwan, och den ansträngda relationen mellan USA och Kina, gör också att situationen i regionen är mycket spänd.

Text: Redaktionen

Foto: Lockheed Martin, Andy Wolfe


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


JUST NU: USA vänder – nu kan Ukraina bomba

2026 08 06

Sedan Donald Trumps tillträdde som president har USA skärpt tonen mot Ukraina.

Stormakten har stoppat vapenleveranser och begränsat underrättelseutbytet mellan länderna.

Nu har USA vänt i ett avseende. 

Underrättelseutbytet mellan länderna har återgått till tidigare nivåer, rapporterar Politico med hänvisning till flera källor med insyn.

Ett efterlängtat besked för Ukraina. Amerikanska underrättelser är mycket viktiga för landets krigföring, däribland precisionsattacker mot ryska anläggningar.

Amerikanska satelliter och signalspaning används bland annat för att lokalisera viktiga mål som ledningscentraler, ammunitionslager och logistiska knutpunkter. Det ger även en förvarning om ryska attackplaner och inkommande projektiler.

Den demokratiske senatorn Mark Warner bekräftar uppgifterna.

– Jag vill inte gå in på några detaljer, men det har förbättrats, säger han och hänvisar till Ukrainas senaste attacker mot mål djupt inne på ryskt territorium.

Republikanen John Cornyn, senator från Texas, ger samma bild. Han uppger att underrättelsesamarbetet mellan USA och Ukraina har intensifierats i takt med att Ukrainas militära framgångar har ökat.

– Det verkar verkligen så. Alla älskar en vinnare och det ser ut som att Ukraina har vänt utvecklingen, säger han till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Historisk återbetalning – USA skickar tillbaka 100 miljarder

Jätteanläggning attackerad

Under natten mot torsdagen har Ukraina slagit till mot flera ryska oljeanläggningar. Bland annat har det stora oljeraffinaderiet i staden Jaroslav träffats. Det är ett av Rysslands fem största raffinaderier och producerar bland annat diesel, bensin, flytande gas och flygbränsle.

Filmklipp som cirkulerar på sociala medier visar hur tjock svart rök stiger över staden under torsdagsmorgonen.

LÄS MER: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen