USA rasar mot allierad: ”Tack vare oss ni inte pratar tyska”

2025 03 18

I helgen gick den franske EU-parlamentarikern Raphaël Glucksmann till angrepp mot USA.

Detta efter att flera forskare blivit av med sina jobb i USA.

Glucksmann riktade kritik mot Trumpadministrationen politik, som forskaren anser slår hårt mot den akademiska friheten.  

Politikern, som representerar partiet Place Publique, krävde sedan att USA ska lämna tillbaka Frihetsgudinnan till Frankrike.

Statyn, som blivit en symbol för frihet och demokrati, är en gåva till USA från Frankrike. Frihetsgudinnan tilldelades USA i samband med hundraårsdagen av landets självständighet.

– Vi gav er statyn som en gåva, men ni avskyr den uppenbarligen. Hon kommer ha det mycket bättre hos oss, sade Raphaël Glucksmann under en partikongress.

– Vi kommer uppmana alla amerikaner som har valt att ställa sig på tyrannernas sida och alla amerikaner som avskedat forskare för att de krävde vetenskaplig frihet: "Ge oss tillbaka Frihetsgudinnan”.

Forksare tvingas lämna

Raphaël Glucksmanns ilska tycks riktas mot Trumpadministrationens nedskärningar i statsbudgeten.

Tusentals forskare har tvingats lämna sina jobb efter omfattande budgetnedskärningar, vilket upprör EU-parlamentarikern. 

– Om ni vill avskeda alla de människor som genom sin frihet, innovationsförmåga, forskning och sitt ifrågasättande har gjort ert land till världens ledande makt – då kommer vi att välkomna dem, sade Glucksmann i sitt anförande.

USA ryter ifrån

Nu svarar USA på den franske politikerns förslag.

 Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt kallar utspelet för ”lågt” och utesluter  att USA kommer lämna tillbaka Frihetsgudinnan.

– Absolut inte. Och jag uppmanar den icke namngivne och lågt ansedda franske politikern att påminna sitt folk om att det bara är på grund av USA som fransmännen inte talar tyska just nu, säger hon på en pressträff enligt Reuters.

– De borde vara mycket tacksamma mot vårt land, fortsätter Leavitt med hänvisning till USA:s insatser i Europa under andra världskriget.

Foto;

Text: Redaktionen


2,6 miljoner svenskar får pengar på kontot

2025 05 14

Senast till sommaren kommer 2,6 miljoner svenska kunder att få pengar tillbaka.

Det handlar om en återbäring, men inte den som Skatteverket betalar ut i form av skatteåterbäring och som många anställda fick ut i april.

Istället är det 500 miljoner kronor som ska delas ut till folk som är kunder i försäkringsbolaget Folksam.

Jens Wikström, chef Affärsområde Sak på bolaget, är nöjd över att kunna dela med sig av de glada nyheterna.

− Folksam är ett kundägt bolag och att vi nu kan ge drygt 2,6 miljoner kunder en återbäring på över 500 miljoner kronor att dela på känns väldigt bra och brukar vara ett välkommet tillskott hos våra kunder, säger han i ett uttalande.

Då kommer pengarna

Utbetalningarna kommer att inledas under maj månad. Redan då kan kunder med autogiro förvänta sig pengar. Övriga får återbäringen från och med juni.

Hur mycket det handlar om beror på den inbetalda premien samt Folksams överskott under 2024.

Det är de som är så kallad sakförsäkringskunder som får del av återbäringen, det vill säga de som har en fordons-, boende-, barn-, olycksfalls-, djur- eller tilläggsförsäkring.

Redan förra månaden skickade Folksam ut återbäringsbesked till kunder med 100 kronor eller mer i intjänad återbäring. 

Den som har ett lägre belopp än så får sin återbäring nästa år.

LÄS MER: En av fem gör samma miss med banken

En av landets största

Folksam är en av Sveriges största kapitalförvaltare och erbjuder förutom försäkringar även pensionssparande.

Nästan varannan svensk är försäkrad i bolaget.

– Visionen är att våra kunder ska känna sig trygga i en hållbar värld, förklarar Folksam.

Försäkringsbolaget figurerade även nyligen i medierna efter att en skadereglerare på Folksams kontor i Helsingborg lurat företaget på 2,8 miljoner kronor.

Den anställda hade betalat ut ersättning för påhittade skador till totalt 77 personer under en period på fyra och en halv månad, rapporterade HD förra året.

Personen dömdes av Helsingborgs tingsrätt men ärendet togs tidigare i maj månad upp igen i hovrätten där skaderegleraren dömdes på nytt. Domen landade på fängelse i två år och åtta månader.

Foto: A. Poacquadio

Text: Redaktionen


SMHI:s besked inför sommaren – har inte hänt på 100 år

2025 05 14

Årets sommar föregås av omständigheter som inte har synts på över 100 år.

Inledningen på 2025 har varit torr.

Ovanligt torr.

I Skåne har nederbörden hittills varit historiskt låg, enligt statistik från SMHI som SR tagit del av.

Siffran för april är den lägsta på över 100 år.

– Av de här fyra månaderna sticker april ut mest, där ligger vi på ungefär tio procent av det som är normalt, säger klimatologen och meteorologen Magnus Joelsson från SMHI till kanalen.

Låga grundvattennivåer

Det har varit ovanligt torrt även i större delen av landet.

SMHI flaggar för att sommarens inledning som en konsekvens kan präglas av låga vattenflöden och låga grundvattennivåer.

– Det krävs enligt våra beräkningar en ovanligt nederbördsrik vår för att det ska bli normala flöden under sommaren, säger Hanna Pierrau, hydrolog på SMHI, i ett uttalande.

Kan bli värre än 2018

Nyligen varnade europeiska forskare för att torkan under våren liknar den som föregick extremsommaren 2018 då bland annat en del lantbrukare tvingades nödslakta boskap för att djuren inte skulle svälta ihjäl.

– De kommande veckorna kommer att bli kritiska. Om det inte regnar under de kommande veckorna ser vi framför oss allvarliga effekter på jordbruket, till exempel, sade Andrea Toreti, ledande forskare vid European Drought Observatory, till Politico i april.

Oro inför sommaren

Vädertrenden under 2025 skapar oro inför sommaren, framhåller SR.

Sett över de fyra första månaderna i år har det varit den lägsta sammanlagda nederbördsmängden på 30 år (95,3 millimeter). I Lund har den lägsta snö- och regnmängden i april på nästan 200 år noterats.

Magnus Joelsson beskriver det som anmärkningsvärt.

– Det är osedvanligt lite. Om man jämför med normalvärdet så är det ungefär halva nederbördssumman av det vi förväntade oss, så det är väldigt lite.

LÄS MER: Extremsommar befaras i år – kan bli värre än 2018

Långt under det normala

Den torra vintern och våren beror på ett högtrycksbetonat väder. I södra halvan av Sverige varnas det redan för grundvattennivåerna.

I Götaland, större delen av Svealand och Gästrikland samt delar av Norrlandskusten är nivåerna mycket under de normala för årstiden, förklarar myndigheten Sveriges geologiska undersökning.

Foto: T. Sergej resp SGU

Text: Redaktionen