USA: Pekar ut landet som är världens största säkerhetshot

2022 07 06

Världens största hot mot såväl säkerheten som ekonomin är inte Ryssland – utan Kina.

Det klargjorde amerikanska FBI-chefen vid ett gemensamt och unikt framträdande med chefen för Storbritanniens underrättelsetjänst MI5 idag onsdag.

Sju gånger så många fall på 4 år

– Det största långsiktiga hotet mot vår ekonomi och säkerhet.

Så beskriver FBI-chefen Christopher Wray den kinesiska diktaturen och framhöll att Kina även försökt påverka de senaste allmänna valen i USA.

Samtidigt berättade MI5-chefen Ken McCallum att Storbritanniens underrättelsetjänst utreder sju gånger så många fall mot Kinas kommunistparti idag 2022 jämfört med för bara fyra år sedan, 2018.

USA och Storbritannien enade

USA varnar för ytterst allvarliga konsekvenser om Kina invaderar Taiwan.

– Det skulle utgöra en av de mest fruktansvärda affärsstörningarna världen någonsin har sett, säger FBI-chefen enligt BBC.

Det gemensamma framträdandet mellan FBI och MI5 är det första någonsin och indikerar att USA och Storbritannien står enade i sin syn på att Kina utgör ett mycket allvarligt hot mot såväl världsfreden som världsekonomin.

Häpnadsväckande

MI5-chefen kallade utmaningen från Kinas kommunistparti för "game-changing" samtidigt som FBI-chefen kallade det för ”omedelbart” och ”häpnadsväckande”.

Representanter från affärsvärlden och universitet deltog på mötet som till stor del fokuserade på de handelsrisker Kina utgör.

Grävt upp frön i USA

Bland annat berättade FBI-chefen att personer med koppling till kinesiska företag har varit ute på amerikanska landsbygden och grävt upp genetiskt modifierade frön som hade kostat kineserna flera miljarder dollar och närmare tio års tid att utveckla på egen hand.

– Fusk och stölder av en massiv magnitud, sa FBI-chefen när har klargjorde vad Kina ägnar sig åt.

Kina har dessutom en gigantisk datahacking-verksamhet som är större än alla andra stora länder tillsammans, enligt USA.

MI5-chefen gav flera konkreta exempel från verkligheten där Kina försökt att komma över brittiska affärshemligheter.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen