USA: Pekades felaktigt ut som skolskytten

2022 05 26

Sam, en 20-årig transkvinna, pekades felaktigt ut som personen som sköt ihjäl 21 personer på en skola i Texas.

På tisdagskvällen började hennes telefon vibrera.

Flera användare började kommentera en bild som hon lagt ut för tre månader sedan på sociala medier.

De skrev att hon pekats ut som skytten som dödade 19 barn och två vuxna på grundskolan Robb Elementary School i staden Uvalde.

I själva verket hade skolskytten, identifierad som 18-årige Salvador Ramos, dödats på plats av polisen.

Trakasserier

– Det är inte första gången jag har blivit trakasserad, men det är första gången som jag anklagats för mord, säger Sam, som inte vill uppge sitt efternamn, till NBC News.

Hon berättar att bilden togs från hennes sida på Instagram. Den spreds sedan på sajten 4chan där användare skrev att hon var ansvarig för skolmassakern. I ett inlägg länkade även en användare till hennes konto på plattformen Reddit och skrev: 

– Här är skolskyttens konto på Reddit. 

En av bilderna på Sam delades av gruppen Young Conservatives of Southern Indiana. De har över 4 000 följare på Facebook.

Ville sprida teori

Sam var inte den enda som drabbades. Bilder på två andra transpersoner användes även för att sprida en grundlös teori om att gärningsmannen var en transperson, rapporterar NBC News.

Republikanen Paul Gosar hoppade på spekulationerna.

– Det är en transsexuell vänsterorienterad illegal utlänning som heter Salvatore Ramos, skrev Arizona-politikern på Twitter. 

Inlägget är numera raderat. 

Stor konspirationsteoretiker deltog

Alex Jones, en av USA:s största konspirationsteoretiker påstod först att masskjutningen var en bluff.

Han hävdade att inga barn fanns på skolan och att föräldrarna var ”krisskådespelare”, uppger Neewsweek. Konspirationsteoretikern har stämts för ärekränkning efter sitt påstående.

Jones upprepade också den felaktiga informationen om att en transperson låg bakom dådet, uppger NBC News. 

Fick lägga upp bild

För att avfärda ryktena publicerade Sam en bild på sig själv där hon står framför en pride-flagga på tisdagskvällen.

– Det är inte jag. Jag bor inte ens i Texas, skrev hon i bildtexten.

Hon publicerade även en bild på sig själv där hon höll i ett papper som visade tisdagens datum och det dåvarande klockslaget. 

– Transfober finns och människor är snabba på att hitta någon att skylla på när något hemskt har inträffat. Istället för att faktiskt ta reda på vad som har hänt, säger Sam till NBC News.

Foto: A.Burden resp Privat

Text: Redaktionen


Hundratals från Bandidos på väg till Sverige – Danmark slår larm

2025 01 24

Flera hundra medlemmar från den ökända MC-klubben Bandidos väntas komma till Sverige på lördag.

Alldeles nyligen pekades Bandidos ut som den mest brottsaktiva MC-klubben i landet, enligt Acta Publica.

– Narkotikan är en stor del av klubbens verksamhet, konstaterar researchgruppen i en rapport och tillägger:

– De grova brott som personer i Bandidosmiljön dömts eller åtalats för under många år och även under 2024 visar att dessa brott tolereras.

Kommer från hela världen

På lördag firar Bandidos i Helsingborg 30 år.

Hundratals medlemmar från hela Europa samt USA och Asien kommer att ansluta till evenemanget och festen som ska hållas i Hasslarp, strax utanför Helsingborg.

Det sker samtidigt som det i Danmark inletts en historisk rättsprocess om att förbjuda MC-klubben.

I grannlandet beskrivs Bandidos som den mest våldsamma gänggruppen och den största gruppen organiserade kriminella i landet.

– Det betyder att det enligt vår uppfattning är så att det som en vanlig del av Bandidos MC:s verksamhet i Danmark har begåtts och begås omfattande och allvarlig brottslighet till skada för det danska samhället, säger Halit Sert, en av åklagarna i ärendet, till TV2.

Även Finland vill förbjuda klubben.

Flera är dömda

Rättegången sker i Helsingör – bara några kilometer över sundet från Helsingborg.

I den skånska staden finns det runt 20 medlemmar i Bandidos, enligt en granskning av Helsingborgs Dagblad.

De flesta av dem förekommer i brottsregistret, framför allt för olika former av narkotikabrott. I två fall finns domar för synnerligen grovt narkotikabrott respektive grovt vapenbrott. En är dömd för mord, ett brott som dock begicks före medlemskapet.

Bandidos själva vill inte kommentera granskningen, men har vid upprepade tillfällen hävdat att brotten begås av enskilda individer och inte MC-klubben.

Ola Fredriksson, researcher på Acta, håller inte helt med.

– Det är både och, säger han till HD.

LÄS MER: Hells Angels och Bandidos i gemensam aktion

Finns på nio orter

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Den svenska regeringen och SD arbetar med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram under året, men kan bli verklighet först efter riksdagsvalet 2026.

Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, erfar Acta Publica.

Foto: Joe Mabel

Text: Redaktionen


Stort larm om vanlig router – många svenskar har den

2025 01 24

En av de mest populära routrarna på marknaden är föremål för stor oro.

Det är routrarna av märket TP-Link som under vintern dragit uppmärksamheten till sig.

Nyligen gick myndigheter i USA ut med att man överväger ett totalförbud mot produkterna, som även finns i mängder av svenskars hem.

Routrarna kallas till och med för ett “nationellt säkerhetsproblem” på grund av upprepade kopplingar till kinesiska cyberattacker, rapporterar ansedda Wall Street Journal.

Skäl till oro i Sverige

Specifikt befarar dessutom USA att TP-Link-routrarna – som är den mest sålda routern på Amazon – kommer att användas mot västerländska mål.

Av den anledningen finns det skäl till oro även här i Sverige och Europa och alla andra västländer där de populära produkterna säljs.

Det konstaterar säkerhetsföretaget CSIS medgrundare och it-säkerhetsexperten Peter Kruse från Danmark, där problemet också uppmärksammats de senaste veckorna.

– Med många produkter i den låga prisklassen är säkerheten inte särskilt högt prioriterad. Kort sagt, du får vad du betalar för, säger han till TV2.

Microsoft bekräftar

Techjätten Microsoft har redan bekräftat att en kinesisk hackerenhet har lanserat “separata cyberattacker” via tusentals routrar från TP-Link.

Viktigt i sammanhanget är dock att det kinesiska företaget inte själva anklagas för att hota cybersäkerheten – kritiken går ut på att de inte gör tillräckligt för att förebygga att andra hotar det.

– Det har konstaterats över tid att TP-Link är en produkt som innehåller många sårbarheter jämfört med andra produkter, och det finns en oro för att det kan resultera i en supply chain-attack, säger Peter Kruse och syftar på it-attacker mot organisationers eller företags leveranskedjor.

Uppmaningen till vanligt folk

Enligt experten finns det sannolikt en rädsla att den kinesiska regeringen ska kräva eller redan har krävt tillgång till TP-Links routrar.

Liknande oro låg bakom att flera länder 2019 började betrakta den kinesiska mobiljätten Huawei som ett säkerhetshot.

Larmet innebär dock inte att du per automatik behöver oroa dig för att bankuppgifter eller liknande ska hackas om du har en TP-Link-router i bostaden.

Däremot ska man fundera på vilken router man köper – för att undvika att bidra till exempelvis en större cyberattack mot kritisk infrastruktur.

Uppmaningen gäller även andra lågprisroutrar.

Vi ska vara försiktiga så att vi inte stirrar oss blinda på en produkt. Det finns många produkter i denna prisklass där säkerheten är dålig, säger Peter Kruse till TV2.

Foto: Pixabay

Text: Redaktionen