USA: Oroväckande nyheter för Joe Biden

2022 11 09

Resultaten från mellanårsvalet i USA fortsätter att trilla in. Republikanerna ser ut att få en klar majoritet i representanthuset.

Det är dåliga nyheter för president Joe Biden. Han riskerar att ställas inför riksrätt.

Det säger Dag Blanck, professor i Nordamerikastudier, i en intervju med SR Ekot.

Professorn tror att en republikansk majoritet i representanthuset kommer att inleda en rad processer och utredningar som bland annat kommer att riktas direkt mot den sittande presidenten.

Mycket står på spel.

– De kommer att inleda en rad undersökningar mot den sittande administrationen som syftar att utreda påstådda problem. Det är inte osannolikt att det kommer leda till en riksrättsprocess mot president Biden, säger Dag Blanck till SR

Han tillägger att  6 januarikommittén som utreder stormningen av Kapitolium sannolikt kommer att läggas ner om republikanerna tar makten i representanthuset. 

– Andra kommittéer av samma art, men med andra ämnen kommer att inrättas, säger Dag Blanck till SR.

Går mot seger

Republikanerna har just nu ett tydligt grepp om representanthuset.

I skrivande stund har republikanerna 199 mandat mot demokraternas 172, uppger nyhetsbyrån AP.  218 mandat krävs för att nå majoritet. 

Demokraterna ser dock ut att ha en liten fördel i senatvalet.

Enligt New York Times senaste prognos har Demokraterna samlat 48 mandat mot motståndarsidans 47. Det krävs 51 mandat för att uppnå majoritet.

Om det slutar oavgjort, 50-50, blir den demokratiska vicepresidenten Kamala Harris röst utslagsgivande.

Röster räknas fortfarande i fem delstater – Alaska, Arizona, Georgia, Nevada och Wisconsin. Republikanerna går mot seger i Alaska och Wisconsin, men utgången i de tre andra delstaterna är mycket oviss, rapporterar New York Times.

Arizona, Georgia och Nevada blir därmed helt avgörande för utgången i valet till senaten.

”Divided government”

Just nu tyder prognosen på att Republikanerna vinner representanthuset och att Demokraterna behåller makten i senaten.

Om prognosen stämmer uppstår så kallat ”divided government” i USA. Det innebär att ett parti kontrollerar Vita huset medan ett annat parti kontrollerar en eller båda kamrarna i USA:s lagstiftande gren, kongressen.

– Det kommer att göra det betydligt svårare att få igenom reformer för president Joe Biden, men med tanke på hans dåliga opinionssiffror blev det ingen ”våg” som fullständigt sköljde över partiet i valet, säger Dag Blanck till SvD.

Foto: Joe Biden

Text: Redaktionen


Beskedet i regeringsfrågan – ”dörren är totalstängd”

2026 08 26

Ett parti ger ett skarpt besked i regeringsfrågan.

Flera partier ser en mittenregering som ett tänkbart alternativ efter valet.

Men ett av mittenpartierna meddelar nu att ”dörren är totalstängd”.

”Nyckeln är bortkastad”

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist vill se en mittenregering efter valet.

Även S håller sina dörrar öppna och kan tänka sig olika lösningar i regeringsfrågan.

Men mittenpartiet Liberalerna säger blankt nej till en mittenregering ledd av Magdalena Andersson (S).

Att L skulle stötta eller ingå i en sådan regering är ”helt uteslutet”, säger partiledaren Simona Mohamsson till DN.

– Dörren är totalstängd, låst, nyckeln är bortkastad. Det kommer aldrig att hända, säger L-ledaren, enligt tidningen.

Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist tycks heller inte hoppas på att få med sig L, som har legat under spärren i opinionsmätningar en längre tid.

Thand Ringqvist har istället nämnt Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och eventuellt Miljöpartiet som partier som skulle kunna ingå i en mittenregering, utöver C.

”Vi ökar”

L är alltså tydliga med att partiet vill se en Tidöregering och ingenting annat.

Frågan är dock om Mohamssons parti klarar 4-procentsspärren.

I den senaste mätningen från DN/Ipsos får L förvisso sin högsta siffra sedan partiet meddelade att man öppnar för SD i regeringen: 2,3 procent.

Det är fortfarande långt under riksdagsspärren, men 1 procentenhet mer än i juni.

– Vi ökar, säger Simona Mohamsson i sitt valtal i Stockholm, rapporterar tidningen.

Men det ska mycket till för att partiet ska klara sig, och om L åker ur riksdagen är det också föga troligt att de återstående Tidöpartierna kan bilda regering.

LÄS OCKSÅ: Grannland säger nej - vägrar hjälpa Putin

Busch svar på C-inviten

Även KD-ledaren Ebba Busch har tidigare kommenterat Elisabeth Thand Ringqvists invit om samarbete.

Busch välkomnar att partier vill samarbeta med KD, men ifrågasätter om C är villiga att mötas i sakpolitiken, har Expressen rapporterat.

– Är ni beredda att diskutera och möta oss i frågan om hur vi får ordning på svensk sjukvård? säger Ebba Busch, enligt tidningen.

Busch menar också att C istället borde kliva över blockgränsen och börja samarbeta med Tidöpartierna.

– Jag kan absolut tänka mig Centerpartiet i en någon slags blågul konstellation, säger Ebba Busch, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Putin - Indien stryper importen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Amerikansk matkedja tänker storsatsa i Sverige – flera varuhus

2026 08 27

En av USA:s största matjättar planerar att storsatsa i Sverige.

I hemlandet har kedjan över 600 varuhus.

Hittills finns det “bara” två stycken i Sverige.

Men det ska det bli ändring på. Den amerikanska giganten Costco tänker nämligen aktivera “jätteplaner” för Sverige, rapporterar Market.

Två nya varuhus

Idag finns Costco i Malmö och Stockholm. Nu står det klart att dagligvarujätten även ska etablera sig i Huddinge kommun, enligt källor till tidningen.

Dessutom ska det förberedas för ytterligare i ett varuhus i Sisjön, södra Göteborg, som beskrivs som ett av Sveriges snabbast växande handelsområden.

Redan 2021 framhöll Costco att det fanns stora planer i Sverige.

Efter starten kommer vi att lära oss den svenska marknaden efterhand, se hur utvecklingen blir och om fler orter blir aktuella, sa Costcos dåvarande Sverigechef Louie Silveira till Market vid tillfället.

Måste vara medlem

Våren 2025 öppnade Costco i Burlöv, utanför Malmö. Kedjan har tidigare talat om att man vill “erövra” marknaden i Sverige. 

Costcos koncept har ofta beskrivits som annorlunda jämfört med traditionella svenska matbutiker. Alla kunder måste vara medlemmar, vilket kostar 500 kronor per år. Dessutom behöver man handla i bulk för att tjäna på att välja Costco, och utbudet varierar ganska kraftigt. 

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, har Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet tidigare sagt till DN.

Andra läser: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Enorm bensinstation

I Burlöv har Costco även en bensinmack, ofta med det lägsta literpriset i landet. Idag onsdag ligger kedjans bensinpris på 14,64 kronor litern. Det krävs dock medlemskap även för att tanka.

Sedan tidigare har Costco planerat ytterligare en mack vid varuhuset i Stockholm där så många som 24 bilar ska kunna tanka samtidigt.

Andra läser: Oljepriset faller

Foto: F. Chamaki

Text: Redaktionen