USA: ”Kommer med stort tillkännagivande”

2022 11 08

I dag avgörs det amerikanska mellanårsvalet. Parallellt med kampanjandet inför det gör expresident Donald Trump utspel kring om han kommer att ställa upp i presidentvalet 2024.

Parallellt som republikanernas Donald Trump, före detta president i USA, drar sitt strå till sitt parti inför det amerikanska mellanårsvalet i dag så gäckar han landet kring huruvida han ska ställa upp i det ordinarie presidentvalet om två år.

– Jag kommer att göra ett mycket stort tillkännagivande den 15 november på Mar-a-Lago, framhöll hand vid måndagens kampanjtal, enligt flera amerikanska medier, bland andra nyhetssajten The Hill.

Om en vecka

”Det stora tillkännagivandet” ska han alltså göra från sitt så omtalade residens Mar-a-Lago i delstaten Florida, precis en vecka efter tisdagens mellanårsval.

Det framhöll han under det sista kampanjmötet i Dayton, Ohio, där han uttalade sitt stöd för de republikanska representanterna.

Han tillade:

– Vi vill att inget ska distrahera morgondagens (läs dagens) betydelsefulla val.

Å andra sidan hade spekulationer tidigare under måndagen gjort gällande att han skulle tillkännage sin kandidatur under nämnda kampanjmöte, men som det sig bör när den republikanske före detta presidenten gör utspel kringgärdas de av rykten om än det ena, än det andra.

Trump har sina uppenbara sympatisörer, men han har också sina republikanska kolleger som är aningen nervösa inför hans eventuell kandidatur och när den i så fall ska tillkännages.

Låt amerikanerna vila

Däribland guvernören i New Hampshire, Chris Sununu. Han är måttligt imponerad över tiden för Trumps besked, oavsett om det hade kommit före mellanårsvalet eller kort efter det samma.

– Att mellan mellanårsvalet och julen presentera att han ställer upp i presidentvalet skulle vara en fruktansvärt dålig idé, underströk han skrattande i NBC:s program Meet the Press, enligt The Hill.

Guvernören menade att amerikanska väljare behöver en stund för återhämtning innan man börjar fundera på och ta ställning till valet 2024.

Till saken hör att guvernören själv förväntas kandidera till kommande presidentval.

Två avgörande stater

Men innan fler kommentarer kring det kommer ska USA rösta i mellanårsvalet. Det är framför allt två delstater som kommer att få en avgörande betydelse för utgången, vad det verkar. Det är Pennsylvania och Georgia.

Åtskilliga kampanjdollar har satsats från både demokrater och republikaner, allt för att behålla den så åtråvärda majoriteten i senaten.

Foto: S. Weeks

Text: Redaktionen


27 okt 2025

JUST NU: Ryssland har bombat Ryssland

2025 11 18

Ryssland har bombat sig själva.

Det uppger den ukrainska militära underrättelsetjänsten HUR.

Enligt HUR ska Ryssland ha släppt elva bomber över den ryska regionen Belgorod, som gränsar till Ukraina, inom loppet av åtta dagar.

Flera skadade

Uppgifterna, som kommer efter att underrättelsetjänsten avlyssnat samtal, gör gällande att tolv personer ska ha skadats i den egna bombattacken. Dessutom ska två minibussar, två bilar och en hel parkeringsplats ha skadats.

Bombningarna av eget territorium handlar av allt att döma om misstag från den ryska krigsmaskinen.

– På grund av tekniska defekter i rysktillverkade vapen når några av bomberna inte sina mål och faller på ryssar som bor i gränsområdet, framhåller HUR enligt den finländska tidningen Iltalehti.

Sker återkommande

Det är långt ifrån första gången som Ryssland släpper bomber över sitt eget land.

Även tidigare har det varit Belgorod som drabbats.

Enligt en rapport från Washington Post i juli 2024 hade Ryssland bombat regionen nästan 40 gånger på ett år.

Alla bomber detoneras dock inte.

Majoriteten av bomberna upptäcktes av civila – skogsvaktare, bönder eller invånare i byar runt staden. I de flesta fall visste inte försvarsministeriet när bomberna hade avfyrats, vilket tyder på att några av dem kunde ha legat där i flera dagar, rapporterade WP förra året.

LÄS OCKSÅ: Rysk vara väller in i Europa – och det är varken gas eller olja

"Finns ingen förklaring"

Även den oberoende ryska publiceraren Astra har tidigare tagit upp det återkommande fenomenet att Ryssland bombar sig själva.

– Det finns ingen exakt förklaring varför detta fortsätter att ske, uppgav nyhetskanalen i ungefär samma veva som Washington Post kom med sin rapport.

Ett och ett halvt år senare tycks Ryssland alltså inte ha löst problemet.

LÄS MER: ”Vår sista sommar i fred” – Tyskland varnar hela Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 nov 2025

JUST NU: Nytt virusutbrott i Europa – svenskar har insjuknat

2025 11 18

Europeiska smittskyddsmyndigheten, ECDC, varnar för ett nytt virusutbrott i flera länder.

Enligt den EU-baserade myndigheten sker smittspridningen fort i minst fem länder, framför allt Slovakien, Tjeckien, Ungern och Österrike. 

Det handlar om den förrädiska virussjukdomen hepatit A som har fått fart.

Utbrottet har även fått myndigheter i Norden att vara på tårna, bland annat Folkhälsomyndigheten i Sverige.

Svenska fall

Enligt Folkhälsomyndigheten är det två närbesläktade varianter av genotyp IB som sprids.

Det finns även bekräftade fall på att svenskar har insjuknat. Sjukdomsfallen är relaterade till den smittspridning som pågår i Centraleuropa.

– I Sverige är det sex personer som kan kopplas till utbrotten i Europa. Samtliga har smittats på resa till Tjeckien och Ungern. Det senaste fallet insjuknade i oktober, framhåller myndigheten i ett uttalande och tillägger;

– I Tjeckien fortsätter smittspridningen av hepatit A och majoriteten av fallen har rapporterats från Prag och centrala Böhmen.

Utbrott även i Oslo

Även FHI, Norges motsvarighet till Folkhälsomyndigheten, håller löpande koll på utvecklingen efter att en ökning av antalet fall konstaterats.

Bland annat har ett utbrott i Oslo ägt rum, rapporterar Dagbladet.

– Ett ökat antal fall av hepatit A har rapporterats i Slovakien, Tjeckien, Ungern och Österrike, och denna ökning har bland annat setts hos utsatta grupper, säger FHI:s överläkare Silje Bruland Lavoll till den norska tidningen.

– FHI övervakar kontinuerligt information vi får in via ECDC och andra internationella aktörer.

LÄS MER: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Kan ta månader att bli frisk

Hepatit A är en virusinfektion som orsakar akut inflammation i levern. Viruset överförs framför allt via förorenad mat och dryck eller genom dålig handhygien.

De flesta svenskar som smittas gör det efter att ha varit utomlands. Symtomen påminner ofta om influensa och efter ungefär en vecka kan huden bli gulaktig. Vissa får inga symtom alls, medan det för andra kan ta flera månader att återhämta sig.

I drygt 20 procent av fallen finns en riskfaktor som exempelvis hemlöshet eller missbruk. Folkhälsomyndigheten misstänker för närvarande ingen livsmedelsburen smitta.

– Myndigheterna har utökat sina vaccinationsinsatser och infört hygienåtgärder på offentliga platser för att minska smittspridningen, skriver FHM.

Det går att vaccinera sig mot hepatit A.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: CDC/Betty Partin resp Holger Ellgaard

Text: Redaktionen