USA: Joe Biden drabbad av fem symtom – Men känner sig nu piggare

2022 07 24

President Joe Biden som nyligen smittades av corona har känt av virussmittan mer än Vita Husets läkare delgav omvärlden.

Nu kommer allt mer om hälsotillståndet för USA:s president fram.

Fler symtom än tidigare känt

I torsdags morse släppte Vita Huset ett pressmeddelande där man berättade att 79-åriga Joe Biden testat positivt för covid-19. Hans läkare gick efter hand ut med information om hur presidenten mådde men nu står det klart att Joe Biden ådragit sig fler symtom än vad doktor Kevin O’Connor först ville delge. 

AP konstaterar att Joe Biden sannolikt smittats med den mycket smittsamma coronavariant BA.5 som nu sprids snabbt över USA.

Fem symtom totalt

Presidenten har haft följande symtom enligt nya uppgifter från hans läkare:

- Värkande kropp

- Ont i halsen

- Rinnande näsa

- Hosta

- Feber

Nya uppgifter

I den senaste hälsorapporten framgår emellertid nya uppgifter som får uppmärksamhet.

– Bidens tidigare symtom, inklusive en rinnande nästa och hosta, har blivit mindre besvärande, uppger hans läkare O’Connor enligt nyhetsbyrån AP.

Men samma läkare, som är presidentens personliga doktor, nämnde ingenting om att Joe Biden hade vare sig rinnande näsa eller hosta vid tidigare pressmeddelanden om Joe Bidens hälsotillstånd till följd av coronasmittan.

Fyra doser

Att regeringschefers och statschefers läkarteam avstår från att delge omvärlden hela bilden kring en toppolitikers hälsostatus vid sjukdomsfall är inte ovanligt.

Joe Biden har förhöjda utsikter att kunna hantera smittan väl då han är fullt vaccinerad med både dos 1 och dos 2 och dessutom har han erhållit även de så kallad boost-doserna i form av dos 3 och dos 4, understryker Vita Huset.

Fyller 80 år

– Bidens vitala värden, så som blodtrycket och andningen i form av antal andetag per minut är bibehållet fullt normal, rapporterar AP.

Presidentens syremättnad; andelens syremättat hemoglobin i förhållande till totala mängden hemoglobin i blodet, beskrivs som excellent.

Presidenten som fyller 80 år i november har inlett behandling med medicinen Paxlovid.

Det är ett antiviralt medel som har potential att bromsa eller hejda virusinfektionen.

Han har även tagit det febernedsättande läkemedlet Tylenol.

Jobbar som vanligt

Vid ett digitalt möte på fredagen uttalade sig Joe Biden om sin smitta.

– Jag känner mig mycket bättre än jag låter, sa den hesa USA-presidenten.

Vita Huset framhåller att Joe Biden håller sig isolerad i Vita Huset och fortsätter att utföra alla sina arbetsuppgifter. Planerade möten kommer att genomföras.

Känner sig nu piggare

Vita Huset har även genomfört smittspårning och kontaktat samtliga personer som Joe Biden träffade mellan den tidsperiod han senast testade negativt fram till då han testade positivt, det vill säga från tisdagen till torsdagen denna vecka.

Senare på lördagen kom ett positivt besked från Vita Huset om att Biden känner sig betydligt piggare.

– Sedan i går kväll känner han sig mycket, mycket bättre, säger Vita Husets corona-koordinator.

Arkivfoto: White House

Text: Redaktionen


Jättesmäll i Sverige – hundratusentals jobb i fara

2025 12 26

Elprisklyftorna fortsätter att öka.

Under årets första elva månader har de genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

I det sydligaste elområdet E4 ligger snittspotpriset på 67,43 öre per kilowattimme. Det kan jämföras med 17,25 respektive 17,02 öre per kilowattimme i de norra elområdena E1 och E2.

Prisskillnaderna har ökat kraftigt under 2025.

– De senaste åren har vi haft ungefär dubbelt så höga priser i södra Sverige som i norra och det är det vi ser framför oss också. Men i år ser det ut att bli ännu större skillnader, säger Christian Holtz, elmarknadsanalytikern vid analysfirman Merlin & Metis, till tv-kanalen.

Larmet: Hundratusentals jobb i fara

Johan Eklund, vd för Sydsvenska handelskammaren, varnar för att de höga elpriserna kan få ödesdigra konsekvenser för företag i södra Sverige.

I ett värsta scenario kan hundratusentals jobb gå förlorade, varnar Eklund.

– Om vi inte löser situationen så kommer vi att tappa, i värsta fall, 200 000 sysselsättningstillfällen i elprisområde 3 och 4 på grund av höga och volatila elpriser, säger han till SVT.

"Väldigt skadligt"

Redan i dag syns konsekvenserna av de stora elprisskillnaderna. Många företag i södra Sverige väljer att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, har Johan Eklund berättat för Affärsvärlden.  

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, påpekar att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Dessutom slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden, enligt Bergström. 

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, har han sagt till Affärsvärlden.

LÄS MER: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

FAKTA: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin 

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


God jul ”avskum” – Trump ser rött på juldagen

2025 12 25

USA:s president Donald Trump går ut med en arg julhälsning.

I ett inlägg på sin sociala medieplattform Truth social önskar presidenten god jul till alla amerikanska medborgare. Samtidigt passar han på att kalla vänsterväljare för ”avskum”.

– God jul till alla, inklusive avskummen i den radikala vänstern som gör allt för att förstöra vårt land, skriver Trump.

Presidenten fortsätter inlägget med att räkna upp saker som hans administration har åstadkommit under 2025.

– Vi har inte längre öppna gränser, män i damidrott, transsexualitet för alla och en svag brottsbekämpning. I stället har vi en rekordstor aktiemarknad och den lägsta brottslighet på årtionden. Vi har ingen inflation och en BNP på 4,3 procentenheter, två procentenheter bättre än väntat.

Faktakollen

USA:s BNP ökade mer än väntat under det tredje kvartalet. Tillväxten med 4,3 procent i årstakt. Siffran var betydligt högre än förhandsprognoserna, men inte två procentenheter bättre än väntat som Trump antyder. Förhandsprognoserna låg på 3,3 procent, rapporterar Reuters.

Inflationstakten sjönk till 2,7 procent i november i USA. En större minskning än väntat. Samtidigt ligger inflationen fortfarande över den amerikanska centralbankens mål på 2 procent.

Brottsligheten i USA har sjunkit i vissa avseenden under Trumpstyret. Bland annat har antalet massmord minskat till den lägsta nivån sedan 2006, uppger Axios.

Samtidigt tampas USA med flera stora problem. Arbetslösheten har stigit till den högsta nivån på flera år och reallöneökningarna har avtagit.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tullfiasko

Dessutom väntas Trumps handelstullar dra in mindre intäkter än väntat. I augusti uppgav finansminister Scott Bessent att intäkterna från tullarna skulle uppgå till omkring 500 miljarder dollar på årsbasis.

Men en färsk sammanställning från Pantheon Macroeconomics – ett oberoende forskningsinstitut specialiserat på makroekonomiska analyser – fastslår att tullarna förväntas generera omkring 400 miljarder dollar i intäkter på årsbasis, det vill säga 100 miljarder dollar mindre än Vita husets prognos.

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen