USA: Joe Biden drabbad av fem symtom – Men känner sig nu piggare

2022 07 24

President Joe Biden som nyligen smittades av corona har känt av virussmittan mer än Vita Husets läkare delgav omvärlden.

Nu kommer allt mer om hälsotillståndet för USA:s president fram.

Fler symtom än tidigare känt

I torsdags morse släppte Vita Huset ett pressmeddelande där man berättade att 79-åriga Joe Biden testat positivt för covid-19. Hans läkare gick efter hand ut med information om hur presidenten mådde men nu står det klart att Joe Biden ådragit sig fler symtom än vad doktor Kevin O’Connor först ville delge. 

AP konstaterar att Joe Biden sannolikt smittats med den mycket smittsamma coronavariant BA.5 som nu sprids snabbt över USA.

Fem symtom totalt

Presidenten har haft följande symtom enligt nya uppgifter från hans läkare:

- Värkande kropp

- Ont i halsen

- Rinnande näsa

- Hosta

- Feber

Nya uppgifter

I den senaste hälsorapporten framgår emellertid nya uppgifter som får uppmärksamhet.

– Bidens tidigare symtom, inklusive en rinnande nästa och hosta, har blivit mindre besvärande, uppger hans läkare O’Connor enligt nyhetsbyrån AP.

Men samma läkare, som är presidentens personliga doktor, nämnde ingenting om att Joe Biden hade vare sig rinnande näsa eller hosta vid tidigare pressmeddelanden om Joe Bidens hälsotillstånd till följd av coronasmittan.

Fyra doser

Att regeringschefers och statschefers läkarteam avstår från att delge omvärlden hela bilden kring en toppolitikers hälsostatus vid sjukdomsfall är inte ovanligt.

Joe Biden har förhöjda utsikter att kunna hantera smittan väl då han är fullt vaccinerad med både dos 1 och dos 2 och dessutom har han erhållit även de så kallad boost-doserna i form av dos 3 och dos 4, understryker Vita Huset.

Fyller 80 år

– Bidens vitala värden, så som blodtrycket och andningen i form av antal andetag per minut är bibehållet fullt normal, rapporterar AP.

Presidentens syremättnad; andelens syremättat hemoglobin i förhållande till totala mängden hemoglobin i blodet, beskrivs som excellent.

Presidenten som fyller 80 år i november har inlett behandling med medicinen Paxlovid.

Det är ett antiviralt medel som har potential att bromsa eller hejda virusinfektionen.

Han har även tagit det febernedsättande läkemedlet Tylenol.

Jobbar som vanligt

Vid ett digitalt möte på fredagen uttalade sig Joe Biden om sin smitta.

– Jag känner mig mycket bättre än jag låter, sa den hesa USA-presidenten.

Vita Huset framhåller att Joe Biden håller sig isolerad i Vita Huset och fortsätter att utföra alla sina arbetsuppgifter. Planerade möten kommer att genomföras.

Känner sig nu piggare

Vita Huset har även genomfört smittspårning och kontaktat samtliga personer som Joe Biden träffade mellan den tidsperiod han senast testade negativt fram till då han testade positivt, det vill säga från tisdagen till torsdagen denna vecka.

Senare på lördagen kom ett positivt besked från Vita Huset om att Biden känner sig betydligt piggare.

– Sedan i går kväll känner han sig mycket, mycket bättre, säger Vita Husets corona-koordinator.

Arkivfoto: White House

Text: Redaktionen


JUST NU: Zelenskyj ger klartecken – beordrar akut insats

2025 11 22

En omfattande utredning har beordrats av Ukrainas president.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har beordrat en omedelbar granskning av statliga försvarsbolag och tillhörande kontrakt efter att den omfattande korruptionsskandalen i landet uppdagats, rapporterar Kyiv Post.

Zelenskyjs beslut

– Ett beslut har också tagits om en fullständig granskning av statliga försvarsbolag och tillhörande kontrakt, säger Zelenskyj i ett inlägg på sociala medier som publicerats under lördagen.

– Alla upptäckta överträdelser kommer att överlämnas till rättsväsendet och anti-korruptionsmyndigheter, fortsätter han.

De två huvudmisstänkta i mutskandalen, Timur Mindich och Oleksandr Tsukerman, har lagts till på Ukrainas efterlysningslista och tros befinna sig på fri fot.

Mindich är delägare i medieföretaget Kvartal 95, som Zelenskyj själv grundade.

LÄS MER: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

100 miljoner dollar borta

Korruptionsutredningen som lett till Zelenskyjs akuta åtgärder började i energisektorn och har avslöjat omfattande förskingring och mutor.

Undersökningen visar att omkring 100 miljoner dollar misstänks ha försvunnit, vilket väckt stark kritik och upprördhet i Ukraina, särskilt eftersom ryska attacker har orsakat omfattande strömavbrott och kraftig belastning på landets elnät.

Utredarna fann att kontrakt som skulle skydda kritisk infrastruktur, inklusive elnätet, hade manipulerats.

Detta innebär att både statliga och privata aktörer kan ha dragit fördel av situationen, samtidigt som Ukrainas energiförsörjning blivit sårbar.

Skandalen har även kopplingar till försvarsindustrin, där kontrakt och leveranser misstänks ha påverkats av korruption, vilket väcker frågor om landets säkerhet under pågående krig.

Möten förbereds i Kyiv

En översyn av styrelserna i försvarsbolagen pågår samtidigt som granskningen av energisektorn fortsätter.

Zelenskyj uppger att Kyiv förbereder möten med internationella finansinstitut för att säkra medel i ljuset av ryska framryckningar.

Skandalen har redan lett till att två ministrar avskedats, och flera europeiska allierade har uppmanat Ukraina att intensifiera kampen mot korruption.

LÄS MER: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: President of Ukraine office

Text: Redaktionen


22 november 2025

Populär smartphone överhettas – användare varnar

2025 11 22

En nyhet inom Android-familjen får stark kritik av användare.

Flera ägare av mobilen OnePlus 15 rapporterar att telefonen snabbt blir glödhet vid tung användning, vilket har lett till att funktioner stängts av automatiskt, rapporterar Android Police.

Extrem värme vid test

Problemet har uppmärksammats efter att teknikkanalen Max Tech utsatt modellen för stresstestet 3DMark Wild Life Extreme.

Temperaturen steg över 50 grader, och appen stoppade testet efter meddelandet på mobilen “Device too hot.”

– Ficklampan och möjligheten att dela internet via hotspot stängdes av tills enheten svalnat, uppger Android Police.

En ökande mängd användare rapporterar att deras smartphone hettar upp så mycket vid hög belastning att vissa funktioner slutar fungera, och ibland kraschar telefonen helt.

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Processorn i fokus

Kärnan i problemet sägs vara den kraftfulla Snapdragon 8 Elite Gen 5-processorn, där OnePlus 15 är den enda mobilen på marknaden som har den.

Enligt tillverkaren ska kylsystemet hålla temperaturen under kontroll.

– Under vardagligt användande oavsett vid multitasking eller tungt spelande – ligger enheterna inom normala temperaturgränser. Vi har inte fått några rapporter om överdriven värme, säger OnePlus till Android Police.

Samtidigt påpekar de att processorn kan nå sin maximala temperaturgräns vid extrem belastning.

Blandade testresultat

Flera tester som gjorts på mobilen har visat olika resultat.

– Jag lyckades få OnePlus 15 att överhettas, men det var under mycket specifika omständigheter efter flera tester och en uppdatering. Detta är inte representativt för alla telefoner, säger en testare från Android Police.

I andra tester, där telefonen dessutom laddades under stresstestet, blev enheten varm men hanterbar.

– OnePlus 15 blir obehagligt varm vid extrema stresstester, men jag har inte upplevt något ovanligt, som att appar kraschar eller att enheten stängs av, säger en annan användare.

Problemen med överhettning är inte enbart obekväma.

Överhettning kan påverka prestanda, batteriets livslängd och säkerheten.

LÄS MER: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Foto: DuoNguyen

Text: Redaktionen