USA: Jill Biden i blåsväder – jämförde latinamerikaner med tacos

2022 07 12

USA:s First lady har orsakat uppståndelse bland latinamerikaner i USA.

Stödet för Joe Biden sjunker bland den latinamerikanska befolkningen. Därför ryckte presidentens fru Jill Biden ut och och talade till en del av väljargruppen vid ett evenemang i San Antonio, Texas.

Men talet föll inte särskilt väl ut hos den tilltänkta målgruppen efter ett uppmärksammat uttalande om tacos, rapporterar BBC.

Jämförde med tacos

Jill Biden försökte ge publiken en komplimang när hon refererade till den populära maträtten.

– Mångfalden i detta samhälle, lika distinkt som Bronx bodegor, lika vacker som Miamis blommor och lika unik som frukosttacos här i San Antonio, det är er styrka, sade Biden inför åhörarna.

“Vi är inte tacos”

Ett uttalande som inte togs emot särskilt väl bland de latinamerikanska mottagarna. 

– Vi är inte tacos, säger National Association of Hispanic Journalists (NAHJ).

Organisationen tillägger:

– Reducera oss inte till stereotyper.

Uttalade fel

NAHJ kritiserade även Jill Biden för att inte ha tagit sig tid till att förstå latinamerikaner bättre, och menade att hon dessutom uttalade de bodegor som säljer tacos i San Antonio på ett felaktigt sätt. 

– Vårt arv som latinos är format av olika diasporor, kulturer och mattraditioner, säger organisationen enligt BBC.

Rasat stöd bland latinamerikaner

Enligt amerikanska opinionsmätningar stödjer blott 26 procent av latinamerikanerna i USA Joe Biden som president, uppger siffror från Quinnipiac University i maj.

Det är en betydande minskning från 55 procent jämfört med året innan.

Även Trump begick fadäs

Jill Biden är dock inte den enda med historia från Vita huset som trampat i klaveret inför de latinamerikanska väljarna.

År 2016 lade förre presidenten i landet, Donald Trump, ut ett klumpigt inlägg på Twitter där han åt tacos med stor aptit.

– Jag älskar latinamerikaner! framhöll expresidenten i samband med inlägget som väckte stor kritik.

Foto: White House resp The Nix Company

Text: Redaktionen


14 dec 2025

”Ett enda slag från totalt avbrott” – rysk kollaps nära

2025 12 14

Den ryska krigsmakten kämpar med att finansiera sitt krig i Ukraina.

Återkommande rapporterar vittnar om att landet har svårt att upprätthålla många viktiga funktioner i samhället, till stor del på grund av sanktionerna från väst.

Samma läge gäller för Rysslands militär och de system som ska skydda landet från fientliga attacker.

Ny rapport visar

En helt färsk forskningsrapport, publicerad av den Londonbaserade tankesmedjan Royal United Services Institute, visar att Rysslands försvarsförmåga hänger på en skör tråd.

– Tankesmedjan blottlägger de strukturella svagheterna bakom Rysslands flaggskeppssystem S-400 och avslöjar att vapnet som Moskva marknadsför som ett självförsörjande teknologiskt underverk faktiskt är djupt sårbart för störningar – både genom sanktionstillämpning och kinetiska attacker, rapporterar Kyiv Post.

”Ett enda slag från totalt avbrott”

Enligt rapporten är det ryska luftförsvarssystemet väldigt sårbart för västerländska sanktioner och en attack mot systemet skulle kunna stänga ner det viktiga ryska försvarssystemet.

– Moskvas värdefulla missilsköld, som är beroende av utländska delar från Centralasien och USA, är ett enda slag – eller en väl upprätthållen sanktion – från totalt avbrott, framhåller rapporten, rapporterar tidningen.

– Rysslands förmåga att upprätthålla sina mest avancerade luftförsvarssystem vilar på sköra utländska leveranskedjor, icke-sanktionerade produktionsnoder och en tillverkningsbas som alltmer är inom räckhåll för ukrainska långdistansvapen.

LÄS OCKSÅ: Kreml rasar mot EU – ”lämna planeten”

Måste följa sanktionerna

Samtidigt menar rapportens författare att sanktioner står verkningslösa om de inte efterlevs.

– Det finns ett behov av att utöka tillsynen och stärka samarbetet kring tillsyn, säger forskaren Jack Watling till Kyiv Post.

– Det är bra att införa en sanktion, men om vi fortfarande ser ganska uppenbara kringgåendeåtgärder tyder det på att länderna inte är tillräckligt vaksamma för att säkerställa att sanktionerna följs.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin placerar Oreshnik-missiler i Europa

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Explosioner skakar Ryssland – överväger desperat åtgärd

2025 12 14

Explosioner i Ryssland och på Krim skakar Putinregimen.

Ett flertal explosioner i Ryssland och på det ockuperade Krim har rapporterats sent på lördagskvällen.

Nu sägs Ryssland överväga en åtgärd som känns igen från andra världskriget.

Rad av explosioner

Explosioner har bland annat rapporterats vid en oljedepå nära Simferopol på det av Ryssland ockuperade Krim, rapporterar Kyiv Independent. I samband med detta har ryska myndigheter rapporterat 41 drönare över området, enligt pro-ukrainska Crimean Wind.

Även en kemisk fabrik i staden Veliky Novgorod i Ryssland har attackerats, och rök har setts stiga från platsen, enligt uppgifter.

Dessutom uppges en oljedepå nära Uryupinsk i Volgograd-regionen och ett kraftverk i Smolensk ha träffats av ukrainska drönare, enligt tidningen.

Ukrainas militär har ännu inte kommenterat de rapporterade attackerna.

LÄS OCKSÅ: Kalabalik i Ryssland – erkänner stort fiasko

Har träffat flera mål

Ukraina har genomfört en rad attacker mot ryska mål den senaste tiden.

Den 5 december tvingades oljeraffinaderiet i Syzran stoppa verksamheten efter drönarattacker.

Den 12 december träffades ett oljeraffinaderi i Jaroslavl, som beskrivs som ett av Rysslands fem största.

– Detta är ett av de största raffinaderierna för användarna, som kan bearbeta från 15 miljoner ton olja och oljekondensat per år, kommenterade den ukrainska generalstaben i ett inlägg på Telegram, enligt tidningen.

I Ryssland diskuteras nu en desperat åtgärd för att motverka attackerna.

Föreslår åtgärd från andra världskriget

Den ryska före detta befälhavaren Sergej Khatylev föreslår att man ska släcka all belysning i ryska städer på nätterna, rapporterar Moscow Times.

Syftet med detta skulle vara att försvåra de ukrainska drönarattackerna, som har blivit ett allvarligt problem för Putinregimen.

Det är en typ av åtgärd som var mycket vanlig under andra världskriget, då städer ofta släcktes ned för att göra det svårare för fienden att utföra flygattacker.

LÄS OCKSÅ: Kreml bekräftar – ”Bara då kan det bli vapenvila”

Foto: President of Russia Office resp Sociala medier

Text: Redaktionen