USA: Jill Biden i blåsväder – jämförde latinamerikaner med tacos

2022 07 12

USA:s First lady har orsakat uppståndelse bland latinamerikaner i USA.

Stödet för Joe Biden sjunker bland den latinamerikanska befolkningen. Därför ryckte presidentens fru Jill Biden ut och och talade till en del av väljargruppen vid ett evenemang i San Antonio, Texas.

Men talet föll inte särskilt väl ut hos den tilltänkta målgruppen efter ett uppmärksammat uttalande om tacos, rapporterar BBC.

Jämförde med tacos

Jill Biden försökte ge publiken en komplimang när hon refererade till den populära maträtten.

– Mångfalden i detta samhälle, lika distinkt som Bronx bodegor, lika vacker som Miamis blommor och lika unik som frukosttacos här i San Antonio, det är er styrka, sade Biden inför åhörarna.

“Vi är inte tacos”

Ett uttalande som inte togs emot särskilt väl bland de latinamerikanska mottagarna. 

– Vi är inte tacos, säger National Association of Hispanic Journalists (NAHJ).

Organisationen tillägger:

– Reducera oss inte till stereotyper.

Uttalade fel

NAHJ kritiserade även Jill Biden för att inte ha tagit sig tid till att förstå latinamerikaner bättre, och menade att hon dessutom uttalade de bodegor som säljer tacos i San Antonio på ett felaktigt sätt. 

– Vårt arv som latinos är format av olika diasporor, kulturer och mattraditioner, säger organisationen enligt BBC.

Rasat stöd bland latinamerikaner

Enligt amerikanska opinionsmätningar stödjer blott 26 procent av latinamerikanerna i USA Joe Biden som president, uppger siffror från Quinnipiac University i maj.

Det är en betydande minskning från 55 procent jämfört med året innan.

Även Trump begick fadäs

Jill Biden är dock inte den enda med historia från Vita huset som trampat i klaveret inför de latinamerikanska väljarna.

År 2016 lade förre presidenten i landet, Donald Trump, ut ett klumpigt inlägg på Twitter där han åt tacos med stor aptit.

– Jag älskar latinamerikaner! framhöll expresidenten i samband med inlägget som väckte stor kritik.

Foto: White House resp The Nix Company

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


18 mars 2026

UPPGIFTER: Putin tvingas gömma sig – paniken stiger i Moskva

2026 03 18

Kreml befarar att “fienden” kan ha möjlighet att hacka Vladimir Putins enorma elektroniska övervakningssystem.

Systemet uppges vara genomsyrat av sårbarheter vilket ger möjlighet att spåra hur diktatorn rör sig.

Det har fått Putin att stänga in sig i Kreml både dag och natt och hålla hemliga möten i sitt gömställe i det ryska högkvarteret, uppger brittiska Daily Express med hänvisning till ryska källor.

– Den ryska presidenten har blockerat mobilt internet i hela Moskva mitt i oron för att hans fiender har hackat hans enorma statliga övervakningsapparat, inklusive CCTV-kameror.

Kaos efter nedstängt internet

Det var ett liknande säkerhetsintrång som ledde till mordet på Irans tidigare högsta ledare Ali Khamenei tidigare i år, konstaterar Daily Express.

– Enligt källor har Putin själv tillbringat mycket mer tid i Kreml, inklusive övernattningar, uppger den ryska Telegramkanalen VChK-OGPU som påstås ha källor inom ryska säkerhetstjänsten.

Den senaste tiden har det dessutom rapporterats att Putinregimen blockerat just appen Telegram på frontlinjen, trots att det används som ett flitigt kommunikationsmedel för de ryska trupperna.

Avstängningen av internet har dessutom orsakat kaotiska scener i Moskva. Folk kan inte betala sina räkningar online, skicka meddelanden eller boka taxi och försäljningen av klassiska 90-talsvaror som papperskartor har skjutit i höjden.

– Detta har varit fallet i regioner över hela Ryssland i flera månader, där Kreml försvarar avstängningarna som nödvändiga för att skydda ryssarna från attacker från ukrainska drönare, som kan använda lokala mobiltelefonmaster för navigering, skriver Daily Express.

Bilder avslöjar

Under den senaste veckan ska bilder ha avslöjat att säkerheten förstärkts kring Kreml. Farhågorna över att övervakningssystemen hackats sägs vara bakgrunden.

I flera dagar har även Moskva återkommande attackerats av drönare, den senaste natten till igår då 40 stycken ska ha varit på väg mot den ryska huvudstaden, enligt Kyiv Independent.

Inga dödsfall eller skador rapporterades efter attacken.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen