USA: Då attackerar vi Mellanöstern

2023 10 25

USA:s president Joe Biden har varit mycket tydlig med sitt orubbliga stöd för Israel.

– Vi står bakom Israel, sade Biden i sitt första uttalande efter Hamas chockattack den 7 oktober.

Presidenten tillade:

– Till alla er som funderar på att dra fördel av situationen har jag ett ord: gör inte det.

Varningen var tydligt riktad mot Iran och dess allierade.

Expert: första steget mot krig

Kriget mellan Israel och Hamas kommer att eskalera och så småningom involvera Iran.

Det uppgav USA:s utrikesminister Antony Blinken tillsammans med försvarsministern Lloyd Austin häromdagen, enligt AP.

Spekulationerna om USA är beredda att själva ge sig in militärt i konflikten har varit många.

Flera experter pekar på att de första stegen mot ett sådant faktum har tagits genom att sätta in amerikanska hangarfartyg i regionen.

– Du drar inte den typen av vapen om du inte är villig att använda det, säger exempelvis Michael Oren, en tidigare amerikansk israelisk ambassadör i USA, till BBC.

Då attackerar USA

USA:s regering har bekräftat att det finns ett scenario som kommer att innebära ett amerikanskt militärt ingripande.

Och det är om landets egen personal eller väpnade styrkor blir måltavla för “fientligheter”.

– Det här är inte vad vi vill, inte vad vi letar efter. Vi vill inte ha eskalering. Vi vill inte se våra styrkor eller vår personal bli beskjutna. Men om det händer är vi redo för det, säger Blinken enligt AP.

"Kommer inte tveka"

Lloyd Austin håller med sin kollega i regeringen.

Försvarsministern tillägger även att man just nu ser en “betydande upptrappning av attacker mot våra trupper och vårt folk i hela regionen”.

– Vi kommer inte att tveka att vidta lämpliga åtgärder, säger Lloyd Austin enligt nyhetsbyrån.

Biden varnar Israel

I motsats till sitt första uttalande har Joe Biden därefter insinuerat att hans stöd till Israel är villkorat.

Han har direkt varnat för en ockupation av Gazaremsan och kallat ett sådant scenario för ett “stort misstag”.

Enligt Yaacov Katz, militäranalytiker och krönikör på Jerusalem Post, kan det amerikanska stödet komma att utebli när markinvasionen inleds och de civila dödsfallen ökar.

– Jag ser inte att Israel får mer spelrum från USA eller världen för en långvarig markoffensiv, säger han till BBC.

LÄS MER: Expert slår larm – "USA farligt nära krig"

LÄS MER: USA har attackerats i två länder

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen