USA förutspår skräckscenario – “det kommer bli kaos”

2024 05 13

– Det kommer att bli ett vakuum som fylls av kaos och anarki.

Så säger den amerikanska utrikesministern Antony Blinken i en intervju med CBS i natt.

Ministern går där till kraftigt angrepp mot Israels krigföring i Gaza i vad som beskrivs som den hårdaste kritiken mot den USA-allierade nationen hittills.

Det finns varken en plan för hur man ska skydda civila eller vad som ska hända när kriget väl tar slut, menar Blinken.

Han varnar även för att terrorsekten Hamas kommer att göra comeback.

– Om Israel lämnar Gaza, vilket vi anser att de behöver göra, då kommer ni att få ett vakuum och ett vakuum som sannolikt kommer att fyllas av anarki, och i slutändan av Hamas igen, säger ministern till tv-kanalen.

Uppgifter: stoppat 3 500 bomber

Den kraftiga kritiken är en fortsättning på en allt hårdare amerikansk ton mot Israel, en historiskt nära allierad till USA.

Förra veckan stoppade man för första gången vapenleveranser till Israel med anledning av att regeringen Netanyahu planerade en markoperation i Rafah i södra  Gazah.

Vi har varit väldigt tydliga ända från början med att Israel inte borde inleda en större attack i Rafah utan att ta hänsyn till och skydda de civila som befinner sig i stridsområdet. Efter att ha bedömt situationen, har vi pausat en leverans av tunga vapen, sade försvarsminister Lloyd Austin i senaten i slutet av förra veckan.

Enligt en regeringskälla handlar det om 3 500 bomber, uppger nyhetsbyrån AP.

Saknas plan

Enligt Antony Blinken har man arbetat i flera veckor med att ta fram en trovärdig plan för säkerhet och återuppbyggnad.

Men ingen sådan finns hos Israel, säger han.

– Vi har inte sett det komma från Israel, vi har arbetat med arabländer och andra med den planen.

– Vi har samma mål som Israel. Vi vill se till att Hamas inte kan styra Gaza igen. Vi vill se till att de demilitariseras. 

"Fruktansvärd skada"

Enligt Blinken skulle en militär operation i Rafah ha “viss initial framgång”.

Men det skulle ske till “fruktansvärd skada” för civilbefolkningen utan att lösa det övergripande målet.

– Vilket är att se till att Hamas inte kan styra Gaza igen.

Enligt Israel befinner sig fyra bataljoner med Hamas-krigare i Rafah. 

Mer än en miljoner palestinier har flytt till regionen efter att Israel bedrivit sin offensiv i Gaza.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag på gång

2026 06 04

En så kallad skattefälla för hundratusentals svenskar är på väg att tas bort.

Det var förra veckan som regeringen gick ut med att en ny lagändring är på gång.

Så som inkomstskattelagen ser ut idag ska folk som stadigvarande vistas på svensk mark också betala skatt i Sverige för sina inkomster.

Men det finns idag ingen exakt definition av begreppet "stadigvarande vistelse”. Det ställer till det för arbetsgivare, domstolar och de cirka 700 000 svenskar som bor utomlands, enligt regeringen.

"Kommer underlätta"

Den nya definitionen av stadigvarande vistelse föreslås omfatta minst 160 vistelsedagar på ett kalenderår – eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal. Enbart dagar då personen haft sin dygnsvila i Sverige räknas som vistelsedagar.

Det här kommer underlätta livet för många utlandssvenskar, inte minst pensionärer som bosatt sig utomlands men kommer till Sverige och träffar barnbarnen då och då. Det ska vara lätt att göra rätt när man betalar skatt, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Förslag från Skatteverket

Göran Andersson, vd för rådgivningsbolaget Sparsam Skatt, välkomnar beskedet.

Han menar att de nya reglerna kommer att göra det tydligare hur ofta man som utlandssvensk kommer kunna resa “hem” för att besöka släkt och vänner utan att bli skyldig att betala skatt i Sverige.

Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Ska gälla från januari

Dagens regelverk har en gräns vid sex månaders vsistelse. Skatterättsnämnden har dock gjort flera undantag, exempelvis är hembesöken spridits över samtliga månader.

Den nya lagen föreslås träda i kraft från och med nästa år.

Skönt att oklarheter kring repetitiva besök, periodicitet och den svenska vistelsens längd i förhållandet till vistelse utomlands före och efter Sverigevistelsen blir ett minne blott om den nya lagen implementeras 1 januari 2027, konstaterar Göran Andersson.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen