USA: FBI:s allvarliga varning efter tillslaget mot Trump

2022 08 16

Tjänstemän i USA har utfärdat en varning efter FBI:s husrannsakan i expresidentens bostad i Florida.

Sedan FBI genomsökte Donald Trumps bostad i Mar-a-Lago förra veckan har de brottsbekämpande myndigheterna i landet konfronterats med en ny utmaning.

Det handlar om våldsamma hot riktade mot federala tjänstemän som jobbar med att just bekämpa brott.

Ökade våldshot

Både FBI och Department of Homeland Security varnar nu för en ökning av obehagliga hot.

Ett meddelande till brottsbekämpande myndigheter i hela landet har gått, rapporterar BBC.

– FBI och DHS vill säkerställa att brottsbekämpande, domstols- och regeringspersonal är medvetna om mängden hot och kriminella våldsamma incidenter, står det att läsa i meddelandet.

Sköt ihjäl beväpnad man

Flera av hoten man hänvisar till är direkt kopplade till den domare som godkände att FBI fick genomföra en husrannsakan hemma hos Trump.

Man tar i meddelandet även upp incidenten då en beväpnad man försökte bryta sig in på FBI:s fältkontor i Cincinnati, Ohio.

Polisen tvingades vid det tillfället skjuta ihjäl personen i fråga.

Hotade att döda agenter

Bara några timmar tidigare hade mannen skrivit på Truth Social, den sociala medieplattform som skapats av Trump, om hur han avsåg att ta livet av flera FBI-agenter.

– Du tittar alltid över axeln, säger före detta FBI-agenten Jeffrey Ringel till BBC, och tillägger:

– Ett hot i sig gör att du slutar med det du gör för att du är rädd för vad som kan hända. Du tänker: “tänk om?”.

Nej till att släppa sekretess

När det gäller offentliggörandet av FBI:s begäran om den razzia som utfördes av Trump har USA:s justitiedepartement i natt sagt nej till att släppa den till allmänheten, rapporterar The Guardian.

Myndigheten menar att det inte kan göras med anledning av att den pågående brottsutredningen måste skyddas.

En utredning som enligt departementet handlar om nationell säkerhet.

Trump riskerar fängelse

Av den information som dock har offentliggjorts från FBI:s tillslag framgår att myndigheten utreder brott mot bland annat spionlagen.

Ett brott som i teorin skulle kunna försätta USA:s förre president bakom lås och bom om han åtalas och sedermera också döms.

LÄS MER: Trump misstänks för brott mot spionlagen – kan ge fängelse

Foto: S. Weeks

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

UPPGIFTER: Tungt besked för Sveriges nästa regering

2026 09 30

– It's the economy, stupid.

Det berömda uttrycket förknippas med den politiske strategen James Carville och Bill Clintons framgångsrika presidentvalskampanj 1992. Uttrycket syftar på att väljare i slutändan bryr sig mest om sin egen plånbok och det ekonomiska läget när de går till valurnorna.

Nu kommer ett tungt besked för Sveriges nästa regering. Under nästa mandatperiod väntas en kraftig inbromsning i hushållens ekonomi, samtidigt som regeringens reformutrymme blir begränsat.

Det visare en färsk prognos från Länsförsäkringar.

– Vi ser en kraftig inbromsning. 2026 års tusenlappar kan bli hundralappar nästa år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Nästa budget kan förändra den här bilden. Samtidigt pekar bedömningarna av de offentliga finanserna på ett begränsat utrymme för nya ofinansierade reformer under nästa mandatperiod. Det ökar betydelsen av träffsäkerhet utifrån hushållens olika behov och ekonomiska marginaler, fortsätter han.

”Betydligt långsammare”

Enligt Länsförsäkringars sammanställning väntas en betydande ekonomisk inbromsning för villaägare och barnfamiljer nästa år. Deras marginaler beräknas dock fortfarande växa, men betydligt långsammare än under 2026.

– Det är en följd av stigande bolåneräntor och högre bensinpris samtidigt som vissa finanspolitiska åtgärder fasas ut. Under 2026 beräknas tillskottet bli omkring 2 900 kronor per månad, där politiska åtgärder står för 2 100 kronor, framhåller bolaget.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

För flera andra hushåll är det ekonomiska utgångsläget ännu tuffare.

För en person som med garantipension beräknas pensionen efter skatt öka med omkring 70 kronor, samtidigt som enbart hyran väntas stiga med cirka 260 kronor. Tillsammans med ökade vardagsrutiner innebär det enligt beräkningen att garantipensionären får 472 kronor mindre kvar i plånboken varje månad.

Tuffast ekonomiskt utgångsläge har den arbetslöse.

– För den arbetslöse försvinner hela marginalen i kalkylen. Ersättningen från a-kassan står stilla samtidigt som hyran och andra vardagsutgifter stiger. Det gör att budgeten går från plus till minus, säger Stefan Westerberg.

Läs också: USA tvärvänder – säger nej till Kina 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen