USA: FBI:s allvarliga varning efter tillslaget mot Trump

2022 08 16

Tjänstemän i USA har utfärdat en varning efter FBI:s husrannsakan i expresidentens bostad i Florida.

Sedan FBI genomsökte Donald Trumps bostad i Mar-a-Lago förra veckan har de brottsbekämpande myndigheterna i landet konfronterats med en ny utmaning.

Det handlar om våldsamma hot riktade mot federala tjänstemän som jobbar med att just bekämpa brott.

Ökade våldshot

Både FBI och Department of Homeland Security varnar nu för en ökning av obehagliga hot.

Ett meddelande till brottsbekämpande myndigheter i hela landet har gått, rapporterar BBC.

– FBI och DHS vill säkerställa att brottsbekämpande, domstols- och regeringspersonal är medvetna om mängden hot och kriminella våldsamma incidenter, står det att läsa i meddelandet.

Sköt ihjäl beväpnad man

Flera av hoten man hänvisar till är direkt kopplade till den domare som godkände att FBI fick genomföra en husrannsakan hemma hos Trump.

Man tar i meddelandet även upp incidenten då en beväpnad man försökte bryta sig in på FBI:s fältkontor i Cincinnati, Ohio.

Polisen tvingades vid det tillfället skjuta ihjäl personen i fråga.

Hotade att döda agenter

Bara några timmar tidigare hade mannen skrivit på Truth Social, den sociala medieplattform som skapats av Trump, om hur han avsåg att ta livet av flera FBI-agenter.

– Du tittar alltid över axeln, säger före detta FBI-agenten Jeffrey Ringel till BBC, och tillägger:

– Ett hot i sig gör att du slutar med det du gör för att du är rädd för vad som kan hända. Du tänker: “tänk om?”.

Nej till att släppa sekretess

När det gäller offentliggörandet av FBI:s begäran om den razzia som utfördes av Trump har USA:s justitiedepartement i natt sagt nej till att släppa den till allmänheten, rapporterar The Guardian.

Myndigheten menar att det inte kan göras med anledning av att den pågående brottsutredningen måste skyddas.

En utredning som enligt departementet handlar om nationell säkerhet.

Trump riskerar fängelse

Av den information som dock har offentliggjorts från FBI:s tillslag framgår att myndigheten utreder brott mot bland annat spionlagen.

Ett brott som i teorin skulle kunna försätta USA:s förre president bakom lås och bom om han åtalas och sedermera också döms.

LÄS MER: Trump misstänks för brott mot spionlagen – kan ge fängelse

Foto: S. Weeks

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen