USA: FBI har gjort makaber upptäckt i lägenhet

2023 07 15

Ett häpnadsväckande fynd har gjorts i Kentucky.

Flera FBI-agenter tog sig till en lägenhet i den amerikanska delstaten Kentucky, och när de knackade på dörren och frågade om någon var hemma fick de ett obehagligt svar.

– Bara mina döda vänner, hördes en röst.

Det var James Nott som svarade, och väl inne i lägenheten möttes agenterna av ett mycket obehagligt fynd.

Nott hade inrett sin lägenhet med 40 människoskallar och andra mänskliga kvarlevor, rapporterar CNN.

Del av nätverk

FBI sammankopplar nu mannen med ett kriminellt nätverk.

Nätverket uppges bedriva besvärande verksamhet, nämligen att sälja människordelar på den svarta marknaden.

Vid husrannsakan hittades bland annat även en AK-47.

Flera kroppsdelar

Utöver människoskallarna hittade även FBI-agenterna ryggmärg, lårben och höftben.

Skallarna var utspridda i lägenheten, ett människohuvud hade en sjal runt sig, ett annat hittades på madrassen där Notts sov.

Han har bland annat använt sig av Facebook för att sälja kvarlevorna.

Seriemördare gripen

I USA har även en annan händelse fått stor uppmärksamhet under den senaste tiden.

En arkitekt har gripits misstänkt för att ha mördat 11 personer i New York för ett årtionde sedan.

Polisen ska ha matchat DNA från en pizza som arkitekten ätit med genetiskt material på en av de döda personernas kroppar.

I en domstol

Arkitekten, vid namn Rex Heuermann, greps vid sitt hem i torsdags.

– Rex Heuermann är en demon som vandrar bland oss, ett rovdjur som förstörde familjer, säger polisen Rodney Harrison.

Hans advokat Michael Brown menar att hans klient är “upprörd”.

– Vi ser fram emot att bekämpa detta fall i en domstol, inte i den allmänna opinionen, säger Brown.

Det ska ha funnits likheter gällande sättet som de döda personerna lämnats.

Det menar åklagaren Ray Tierney.

Vid en presskonferens sade han att “var och en av de fyra offren hittades på samma sätt, bundna på liknande sätt av antingen bälten eller tejp, med tre av offren inslagna i ett säckvävsliknande material”, enligt BBC.

Foto: M. Förtsch

Text: Redaktionen


8 maj 2026

Alla svenskar uppmanas – anmäl er till Swedbank

2026 05 08

Nästan alla hushåll i Sverige kommer att få pengar på kontot i juni.

Det stod klart när regeringen tidigare idag bekräftade att elstödet ska betalas ut före midsommar.

Regeringen agerar snabbt för att stötta hushåll i Sverige. Detta innebär att utbetalningarna av elstödet kan starta inom snar framtid och att de flesta hushåll får del av stödet till semestern, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD), tidigare på fredagen.

Anmäl till Swedbank

Det är Försäkringskassan som kommer att sköta själva utbetalningarna.

Och i samma veva går myndigheten ut med en uppmaning till alla som ska ta del av stödet och vill ha det så fort det går.

– För att utbetalningen ska bli så snabb och smidig som möjligt bör man anmäla sitt bankkonto till Swedbanks kontoregister senast den 25 maj, framhåller Försäkringskassan i ett uttalande idag.

Motsvarande uppmaning ges även till befintliga kunder i Swedbanks som bör kontrollera att deras konto finns i kontoregistret.

Sista lösningen: brev hem

Om du glömmer att anmäla kontot till storbanken innan 25 maj är det ingen panik. Försäkringskassan kommer att betala ut elstödet ändå, men det kan ta längre tid.

Den som inte anmäler ett konto till Swedbanks kontoregister behöver inte vara orolig. Om det inte finns något konto hos Swedbank, ser Försäkringskassan om det finns ett bankkonto registrerat hos Försäkringskassan eller Pensionsmyndigheten och betalar elstödet dit. 

Hittas inget konto överhuvudtaget kommer Försäkringskassan istället att skicka ut en utbetalningsavi till brevlådan.

LÄS MER: Svensk biljätte i konkurs efter 71 år

Varnar för bedragare

I samma veva varnar myndigheten för att bedragare kan ta tillfället i akt och försöka lura ellunder att lämna ifrån sig kontouppgifter eller annan information. 

Lägg i sådana fall på luren omedelbart. Varken Försäkringskassan eller din bank kommer att ringa dig och be om sådana uppgifter.

Den som blir kontaktad av någon som utger sig för att vara Försäkringskassan är utsatt för ett bedrägeriförsök. Sådana kontakter bör avslutas direkt och anmälas till polisen. 

Villaägare beräknas få mellan 1 000 och 1 850 kronor i elstöd, medan lägenhetsägare cirka 105-217 kronor.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: 

Text: Redaktionen


9 maj 2026

Enormt oljefynd upptäckt

2026 05 09

Ett land i Mellanöstern har gjort en stor upptäckt.

Irak bekräftar att ett massivt nytt oljefält i södra delen av landet har hittats.

Ett fynd som på sikt kan bidra till att stabilisera oljeutbudet i regionen.

Gigantiskt fynd

Det nya oljefältet har upptäckts i provinsen Najaf i södra Irak.

Enligt uppgifter sträcker sig området över mer än 8 700 kvadratkilometer.

– Upptäckten betraktas som en av de viktigaste inom Iraks energisektor under de senaste åren, uppger Euronews.

Tillkännagivandet gjordes under ett officiellt möte mellan Iraks oljeminister Hayan Abdul Ghani och representanter för det kinesiska företaget ZhenHua Oil.

– Preliminära uppskattningar visar att ett av prospekteringsområdena innehåller reserver som överstiger 8,8 miljarder fat råolja, fortsätter tidningen.

Detta förstärker Iraks redan stora roll i världens energiförsörjning, där landet innehar några av de största kända oljereserverna globalt.

LÄS MER: Världen håller andan – Rubio: Besked kommer idag

Kinesiskt samarbete

Utvecklingen av fyndet leds i stor utsträckning tillsammans med kinesiska aktörer.

Det kinesiska energibolaget ZhenHua Oil, genom sitt dotterbolag Qurnain Petroleum Limited, ansvarar för seismiska undersökningar och planering av utvinningen.

Iraks oljeminister Hayan Abdul Ghani har även haft möten med kinesiska representanter där fokus legat på att accelerera projektet och maximera effektiviteten i utvinningen.

Hormuzkris pressar oljeexporten

Det nya fyndet kommer i ett läge där Iraks oljeexport är hårt pressad av regional instabilitet och störningar i transportleder, särskilt genom Hormuzsundet.

Tidigare producerade Irak omkring 4,5 miljoner fat olja per dag och var den tredje största producenten inom OPEC.

Men situationen har försämrats kraftigt i takt med konflikter och logistiska hinder.

Enligt uppgifter från oljehandeln har effekterna varit dramatiska.

I mars sjönk exporten till 18,6 miljoner fat, vilket bara gav intäkter på 1,96 miljarder dollar – en minskning med hela 71 procent jämfört med februari.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Foto: D.Sanchez

Text: Redaktionen