USA bekräftar: Har gjort upptäckt om ufo

2023 11 03

– Vi har avslöjat några saker.

Det säger Sean Kirkpatrick, chef för Pentagon-avdelningen AARO som studerar oidentifierade flygande objekt, till The Guardian.

Nya tider           

USA har under lång tid lagt locket på vad gäller allt som har med “ufon” att göra.

Det har förändrats den senaste tiden.            

Numera kallas de okända farkosterna för “UAP” – unidentified anomalous phenomenon – eller “oidentifierade anomala fenomen” på svenska.

Aldrig tidigare sett material          

Enligt Sean Kirkpatrick är USA redo att offentliggöra material som aldrig tidigare har lämnat den amerikanska regeringen.   

Och nu sitter ufo-fantaster världen över som på nålar för att få höra vad USA har dolt i alla år.   

– Vi har ett paket med mycket nytt material som vi är redo att släppa, säger Pentagonchefen.   

Han tillägger:        

– Vi har avslöjat några saker som vi tagit bort hemlighetsstämpeln på. Inte bara operativa videor, utan historiska dokument.

Sean Kirkpatrick vill inte ge fler detaljer än så.   

Han understryker dock att det är material som “kommer att hjälpa allmänheten”.     

"Främmande liv"

Att det gentemot allmänheten råder en ny inställning till ufo bland USA:s myndigheter finns det ingen tvekan om.

Den bilden stärks nu av att Pentagon dessutom kommer att lansera en ny tjänst som möjliggör för allmänheten att lämna in vittnesmål direkt till departementet.

– Det innebär att regeringen sakta närmar sig att uppfylla sitt löfte om fullständig öppenhet om vad den vet, eller inte vet, om allt från konstiga blixtar på himlen till möjligheten av främmande liv och iakttagelser av ovanliga flygande farkoster, framhåller Richard Luscombe, reporter på The Guardian, i sin artikel.

Otaliga spekulationer

Under flera decenniers tid har det spekulerats om amerikansk statlig inblandning i ufofenomen.

På 1980-talet hävdade fysikern Bob Lazar att han arbetat på militärbasen Area 51 i Nevada med att försöka rekonstruera utomjordiska farkoster som han påstod fanns i USA:s besittning. 

Lazars uppgifter har inte styrkts med några andra bevis förutom hans egen utsaga.

Så sent som i somras hävdade dock David Grusch, en före detta underrättelseofficer i flygvapnet, att han har andrahandsuppgifter på att USA beslagtagit hemliga rymdskepp och döda utomjordiska kroppar.

Sean Kirkpatrick förkastar båda uppgifterna.

– Jag har för närvarande inga bevis för att något program någonsin har funnits för att göra någon form av omvänd ingenjörskonst av någon form av utomjordiskt UAP-program, säger han. 

Foto: CoolCatGameStudio (bilden är ett montage)

Text: Redaktionen


Julklapp till Putin – världens största gasanläggning brinner

2025 12 26

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har skickat en julhälsning till den ryska regimen i Moskva.

I ett inlägg på Telegram uppger SBU att man tillsammans med landets militär har attackerat en stor gasanläggning i Orenburg i södra Ryssland.

Anläggningen är världens största för separering av gas, vilket Reuters tidigare har rapporterat om.

En SBU-källa bekräftar uppgifterna.

– Gasanläggningen i Orenburg är världens största gaskemiska komplex och bearbetar 37,5 miljarder kubikmeter gas årligen, säger källan till Kyiv Independent.

Står i brand

Nu står den jättelika anläggningen i brand. Det visar satellitbilder från Nasas verktyg FIRMS, som övervakar och registrerar bränder i realtid.

– Attacken utlöste också en brand i rörledningen till 3U-70-enheten, som renar rågas från vätesulfid och koldioxid. Till följd av detta avbröts anläggningens drift delvis, säger SBU-källan till Kyiv Independent.

Gasanläggningen i Orenburg är belägen över 1 000 kilometer från den ukrainska gränsen. Trots avståndet är anläggningen av stor betydelse för både den ryska militären och landets ekonomi. Den har därför varit en regelbunden måltavla för ukrainska långdistansdrönare under kriget. 

Storm Shadow-robotar har slagit ner

Ukrainska styrkor har även attackerat ett oljeraffinaderi i Novosjakhtinsk i sydvästra Ryssland.

Enligt den ukrainska armén utlöste attacken explosioner vid raffinaderiet.

– Målet träffades, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Vidare uppger den ukrainska militären att brittiska Storm Shadow-robotar användes i attacken mot oljeanläggningen.

LÄS MER: Nytt Gripen-besked från Ukraina 

Marknad attackerad

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera civila mål i Ukraina.

Under juldagen besköts en marknad i Cherson och ett bostadsområde i Tjernihiv. Minst två personer dödades och nio skadades, uppger Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Massivt rökmoln – Ryssland under attack

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jättesmäll i Sverige – hundratusentals jobb i fara

2025 12 26

Elprisklyftorna fortsätter att öka.

Under årets första elva månader har de genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

I det sydligaste elområdet E4 ligger snittspotpriset på 67,43 öre per kilowattimme. Det kan jämföras med 17,25 respektive 17,02 öre per kilowattimme i de norra elområdena E1 och E2.

Prisskillnaderna har ökat kraftigt under 2025.

– De senaste åren har vi haft ungefär dubbelt så höga priser i södra Sverige som i norra och det är det vi ser framför oss också. Men i år ser det ut att bli ännu större skillnader, säger Christian Holtz, elmarknadsanalytikern vid analysfirman Merlin & Metis, till tv-kanalen.

Larmet: Hundratusentals jobb i fara

Johan Eklund, vd för Sydsvenska handelskammaren, varnar för att de höga elpriserna kan få ödesdigra konsekvenser för företag i södra Sverige.

I ett värsta scenario kan hundratusentals jobb gå förlorade, varnar Eklund.

– Om vi inte löser situationen så kommer vi att tappa, i värsta fall, 200 000 sysselsättningstillfällen i elprisområde 3 och 4 på grund av höga och volatila elpriser, säger han till SVT.

"Väldigt skadligt"

Redan i dag syns konsekvenserna av de stora elprisskillnaderna. Många företag i södra Sverige väljer att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, har Johan Eklund berättat för Affärsvärlden.  

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, påpekar att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Dessutom slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden, enligt Bergström. 

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, har han sagt till Affärsvärlden.

LÄS MER: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

FAKTA: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin 

Foto: Arniii

Text: Redaktionen