USA: 2-åring död i mycket ovanlig tragedi

2023 07 23

Ett litet barn har förlorat livet i samband med ett bad i varma källor.

De tragiska uppgifterna kommer från den amerikanska delstaten Nevada som ligger i de västra delarna av landet.

Där har en 2-årig pojke förlorat livet efter att ha badat i varma källor med sin familj.

Han blev infekterad av Naegleria fowleri, också känt som hjärnätande amöba, rapporterar CNN.

– Naegleria fowleri är en mikroskopisk encellig levande amöba som förekommer naturligt i miljön. Denna amöba kan orsaka en mycket allvarlig sällsynt infektion i hjärnan och är nästan alltid dödlig, framhåller Nevadas hälsomyndighet.

Badat i varma källor

Utredare tror att pojken smittats vid de varma källorna Ash Springs belägna i Lincoln County.

Pojkens familj har fått stort stöd av samhället, och mamman har uttryckt sin tacksamhet.

– Så mycket som det krossar mitt hjärta att se hans bild överallt, är jag ödmjuk över att så många har stöttat honom som sin egen.

Förorenat vatten

Naegleriasläktet är en frilevande amöba som finns i vatten och fuktig jord.

Det har påvisats i alla världsdelar, men infektion är extremt ovanligt.

– Människan smittas av naegleria via förorenat vatten, företrädesvis i anslutning till bad i sötvatten. Varmt stillastående insjövatten utgör störst risk, men sjukdomsfall har även uppträtt efter bad i varma källor, spa eller i dåligt skötta swimmingpooler, framhåller Folkhälsomyndigheten.

Svårbehandlat tillstånd

Naegleria kan via näsan och luktnerven nå hjärnan vilket kan leda till hjärnhinneinflammation.

Det är ett mycket svårbehandlat tillstånd, och de flesta som smittas dör inom 10 dagar.

– En god hygien i anslutning till bassänger och spa-anläggningar förebygger smitta. Något vaccin finns ej mot sjukdomen, fortsätter FHM.

Kan bli vanligare

Amerikanska folkhälsomyndigheten CDC framhåller att förekomsten av Naegleria fowleri kan bli vanligare i takt med klimatförändringarna.

– Det är möjligt att Naegleria fowleri-infektioner kommer att bli vanligare på grund av klimatförändringen. Denna värmeälskande amöba trivs i varmt sötvatten som sjöar, floder och varma källor.

Rekommendationer

CDC går ut med följande rekommendationer för att minska risken att smittas:

- Undvik att hoppa eller dyka ner i varma sötvattenskällor

- Undvik att ha huvudet under vattnet i heta källor

- Undvik att röra runt i bottenslammet i grunda och varma sötvattenkällor

Foto: L. Badzgaradze

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Tacka nej direkt – skarp uppmaning till Ulf Kristersson

2026 09 29

Magdalena Andersson (S) lämnade under gårdagen tillbaka sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén.

På onsdag ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.   

Magdalena Andersson har uppmanat honom att lämna över uppdraget till M eller V efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Norlén i måndagens talmansomröstning.

Eftersom Norlén nominerades av Moderaterna anser Andersson att det bildats en ”ny konstellation” i riksdagen bestående av M och V.  

– Jag tar naturligtvis Vänsterpartiets besked seriöst. Jag kan utifrån det och de samtal som jag har fört sammantaget konstatera att det inte i nuläget finns någon möjlighet för mig att bilda en regering, sade hon på en pressträff under gårdagen.

Uppmanar Kristersson

Nu uppmanas M-ledaren Ulf Kristersson att tacka nej om han erbjuds sonderingsuppdraget. Flera M-källor anser att det vore oklokt att acceptera uppdraget just nu, rapporterar TV4.

– Det skulle bara hjälpa S, genom att ta fokus från deras problem att samla stöd. Jag vet inte vad strategin är, men jag hoppas att Ulf tackar nej snabbt om frågan kommer, säger en M-ledamot till kanalen.

På sikt bedömer dock flera moderater att Kristersson kan lyckas locka över Centerpartiet och på så vis bilda regering.

– Men jag tror det är för tidigt nu. Vi måste ha ett par misslyckade statsministeromröstningar först, säger en annan M-ledamot till TV4.

Läs mer: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet 

Ebba Busch hoppfull

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch utrycker förhoppning inför Ulf Kristersson potentiella sonderingsuppdrag.  

– Jag ser att det finns en bred politisk majoritet för en borgerlig ekonomisk politik i Sveriges riksdag. Det tror jag skulle tjäna Sverige väl, säger hon till SVT.

Läs också: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen