Upptäckte larv i Max-burgare – “Såg något som rörde sig”

2024 08 04

En kund har gjort en obehaglig upptäckt i en Max-hamburgare.

Max är en av de stora aktörerna vad gäller hamburgare i Sverige och många håller kedjan som sin favorit.

De utgör tillsammans med McDonalds och Burger King en tydlig trio som dominerar marknaden.

En som blev mindre nöjd med sitt köp är en 20-årig Växjöbo som Expressen har pratat med.

Hon upptäckte nämligen en larv i sin hamburgare.

“Såg något som rörde sig”

20-åringen hade stannat vid Max för att köpa kvällsmat, och var mitt i måltiden när hon gjorde upptäckten.

– Jag hade ätit halva burgaren. Då såg jag att något rörde sig i salladen. Jag bara slängde den på bordet av reflex, säger hon till Expressen.

Ber om ursäkt

Max har sedermera bett om ursäkt, och förklarar att de undersöker saken.

Kunden har fått ersättning och hamburgerkedjan meddelar att man arbetar vidare med saken.

– Vi beklagar det inträffade och har följt upp ärendet med vår leverantör av sallad, framhåller Max.

Från Sverige och Europa

Max förklarar att de använder grönsaker från Europa och Sverige och att de genomför noggranna undersökningar för att säkerställa produkternas kvalitet.

– Vi använder grönsaker från Sverige och Europa efter säsong. Här har vi kontrakterade odlare, som vi vet jobbar noga med miljö, kvalitet och fräschhet, meddelar kedjan om hur de tar in sina grönsaker.

– Vattnet är kontrollerat och odlarna använder inte färsk naturgödsel. Dessutom genomför vi regelbundet egna kontroller av grönsakerna i form av mikrobiologiska analyser.

Slog rekord

Tidigare år rapporterade Max att de hade slagit ett anmärkningsvärt rekord under 2023.

– Trots några månader kvar innan bokslutet är helt klart avslöjar nu MAX Burgers att de slagit omsättningsrekord 2023. 

– För första gången någonsin passerar den svenska hamburgerkedjan 5 miljarder i omsättning och når en omsättning på 5,4 miljarder SEK för samtliga marknader. 

– Detta trots tuffa utmaningar som ökade råvarukostnader och lågkonjunktur. Vinsten ser ut att landa i nivå med 2022.

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 09

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen