Upptäckte larv i Max-burgare – “Såg något som rörde sig”

2024 08 04

En kund har gjort en obehaglig upptäckt i en Max-hamburgare.

Max är en av de stora aktörerna vad gäller hamburgare i Sverige och många håller kedjan som sin favorit.

De utgör tillsammans med McDonalds och Burger King en tydlig trio som dominerar marknaden.

En som blev mindre nöjd med sitt köp är en 20-årig Växjöbo som Expressen har pratat med.

Hon upptäckte nämligen en larv i sin hamburgare.

“Såg något som rörde sig”

20-åringen hade stannat vid Max för att köpa kvällsmat, och var mitt i måltiden när hon gjorde upptäckten.

– Jag hade ätit halva burgaren. Då såg jag att något rörde sig i salladen. Jag bara slängde den på bordet av reflex, säger hon till Expressen.

Ber om ursäkt

Max har sedermera bett om ursäkt, och förklarar att de undersöker saken.

Kunden har fått ersättning och hamburgerkedjan meddelar att man arbetar vidare med saken.

– Vi beklagar det inträffade och har följt upp ärendet med vår leverantör av sallad, framhåller Max.

Från Sverige och Europa

Max förklarar att de använder grönsaker från Europa och Sverige och att de genomför noggranna undersökningar för att säkerställa produkternas kvalitet.

– Vi använder grönsaker från Sverige och Europa efter säsong. Här har vi kontrakterade odlare, som vi vet jobbar noga med miljö, kvalitet och fräschhet, meddelar kedjan om hur de tar in sina grönsaker.

– Vattnet är kontrollerat och odlarna använder inte färsk naturgödsel. Dessutom genomför vi regelbundet egna kontroller av grönsakerna i form av mikrobiologiska analyser.

Slog rekord

Tidigare år rapporterade Max att de hade slagit ett anmärkningsvärt rekord under 2023.

– Trots några månader kvar innan bokslutet är helt klart avslöjar nu MAX Burgers att de slagit omsättningsrekord 2023. 

– För första gången någonsin passerar den svenska hamburgerkedjan 5 miljarder i omsättning och når en omsättning på 5,4 miljarder SEK för samtliga marknader. 

– Detta trots tuffa utmaningar som ökade råvarukostnader och lågkonjunktur. Vinsten ser ut att landa i nivå med 2022.

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 17

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen