UPPTÄCKT: Så kan man bromsa åldrandet och leva längre

2023 06 17

Det finns ett sätt att både hålla sig friskare och att leva längre.

Så lyder resultatet av en ny banbrytande studie som presenteras i den anrika vetenskapliga tidskriften Science.

Människans största utmaning

Studien bygger på forskning som utförts på möss och apor och det är mycket möjligt att resultatet även kommer att visa sig att gälla för människor.

– Åldrande är kopplat till fysiska förändringar avseende allt från celldelar till organens system, konstaterar forskarna i studien.

Att förstå hur människan åldras är en nyckel för att kunna hejda åldrandet – en av människans största gåtor och utmaningar genom årtusendena.

Bromsar åldrandet

Och nu har forskarna tagit ett viktigt steg i den riktningen.

Det handlar om aminosyran taurin som finns i små mängder i människokroppen.

– Mängden taurin minskar med åldern, framhåller forskarna i Science.

Och det är den upptäckten som är grunden till de nya rönen.

Tillskott av taurin har bromsat åldrandet och förlängt livsspannet för möss och hälsoutvecklingen för apor, enligt forskarna.

Kraftig ökad livslängd

De möss som erhållit taurintillskott som föda ökade sin median-livslängd med 10 till 12 procent jämfört med de möss som inte fick taurin.

Den förväntade livslängden vid 28 månaders ålder ökade med 18 till 25 procent.

– En meningsfull anti-åldrandeterapi torde inte bara öka livslängden utan även hälsospannet, uppger forskarna.

– Det vill säga den period av livet som man mår bra.

Många positiva effekter

De möss som ätit taurintillskott fick en mängd positiva effekter.

– Förbättrad funktion av benstrukturen, muskler, bukspottkörteln, hjärnan, fettet, magen och immunsystemet.

Det framhåller forskarna som funnit samma resultat hos andra djur som fått taurintillskott.

– Vi observerade liknande effekter hos apor.

Kopplingar till människan

Studier kopplade till människor har visat att minskad taurinnivå hos människor leder till hälsoproblem som bukfetma, inflammationer och vissa typer av diabetes.

Forskarna kommer nu att utöka studierna av taurin kopplat till människor. Det finns redan en hel del kunskap.

– Vi har funnit att motion ökade koncentrationen av taurin-metaboliter i blodet, poängterar forskarna.

Det skulle delvis kunna kopplas till antiåldrandeeffekterna av motion.

– För att testa om underskott av taurin driver även människans åldrade krävs långsiktiga och välkontrollerade undersökningar som mäter hälsa och livslängd, förklarar forskarna.

Foto. J. Koblitz

Text: Redaktionen


14 april 2026

Chefer ska börja rapportera anställda – gäller hela landet

2026 04 14

Fuskandet bland anställda behöver få ett slut.

Arbetsgivare ska framöver kunna rapportera sina arbetstagares frånvaro direkt till Försäkringskassan.

Det framhåller myndigheten i en hemställan till regeringen.

Syftet är att förhindra felaktiga utbetalningar som uppstår till följd av att folk begär ersättning för vab, vård av barn, samtidigt som man får lön från arbetsgivaren.

Omläggningen ska ses som ett första steg mot att förvalta socialförsäkringen på ett sätt som gör att våra utbetalningar blir korrekta från början istället för att som idag försöka upptäcka felaktigheter när pengarna redan betalats ut, säger Nils Öberg, generaldirektör, Försäkringskassan, i ett uttalande.

En gång i månaden

Redan för knappt två år sedan påtalade regeringen att bidragsfusket måste upphöra. Därför gick man fram med förslaget om att chefen en gång i månaden skulle lämna in uppgifter till Skatteverket om vem som varit borta från jobbet på grund av vab eller föräldraledighet.

Nu ska uppgifterna istället gå direkt till Försäkringskassan, enligt myndighetens hemställan. En förändring som skulle kunna förhindra att minst 900 miljoner kronor betalas ut felaktigt varje år.

– Vi behöver gå från miljoner till miljarder när det gäller att förhindra bidragsbrott och felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen. Att som idag göra omfattande efterhandskontroller och ställa återkrav när pengarna redan betalats ut felaktigt är både ineffektivt och dyrt, säger Nils Öberg.

– Med denna förändring kommer kostnaderna för föräldraförsäkringen att minska väsentligt och vi kommer att kunna lägga mer kraft på vår försäkringsverksamhet. Dessutom kommer färre föräldrar att fastna i skulder när de blir återbetalningsskyldiga, vare sig det beror på medvetna fel, misstag eller rent slarv.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket

Försäkringskassan kan få stort ansvar

För föräldrar kommer den föreslagna förändringen att innebära att ersättningen betalas ut i anslutning till att arbetsgivaren gör avdrag på lönen för frånvaro. Idag kan ersättningen komma långt innan lönen.

Försäkringskassans hemställan kommer en dryg månad efter att en utredning som tillsatts av regeringen föreslog att myndigheten ska få stärkta befogenheter i att bekämpa bidragsbrott.

Mellan 15 och 20 miljarder kronor uppskattas betalas ut felaktigt från statens välfärdssystem varje år. I vissa fall hamnar pengarna hos kriminella.

Där det finns pengar finns kriminalitet. Vår gemensamma välfärd ska gå till personer som har rätt till den, inte till kriminella. Det är välkommet att regeringen nu fått fler konkreta förslag på hur Försäkringskassan skulle kunna utreda, förebygga, förhindra och upptäcka bidragsbrott, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto: Magnet Me

Text: Redaktionen


13 april 2026

Zelenskyj lyrisk – ”första gången i Ukrainakrigets historia”

2026 04 14

Zelenskyj berättar om en unik händelse i Ukrainakriget.

Ukraina har erövrat ännu en fiendeposition, vilket i sig inte är något ovanligt i kriget.

Det unika är att det har skett på ett mycket ovanligt sätt.

Ryska ockupanter kapitulerade – utan att några ukrainska soldater behövde sättas in.

Hände för första gången

De ukrainska styrkorna har lyckats ta kontroll över en fiendeposition med hjälp av enbart drönare och markrobotsystem.

Det berättar president Volodymyr Zelenskyj, rapporterar RBC-Ukraine.

Zelenskyj är mycket nöjd med utvecklingen och säger att ”framtiden redan är på frontlinjen” och att det är Ukraina som formar den.

– För första gången i detta krigs historia togs en fiendeposition uteslutande av obemannade plattformar – marksystem och drönare, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Ukraina kunde alltså ta över positionen utan att behöva använda sig av egna soldater.

– Ockupanterna kapitulerade och operationen genomfördes utan infanteri och utan förluster på vår sida, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Dubbelsmäll på gång för Ryssland - efter Orbáns förlust

”Räddade liv – 22 000 gånger”

Ukrainas utveckling av tekniskt avancerade hjälpmedel i kriget går i en rasande fart.

Zelenskyj uppger att de ukrainska robotsystemen Ratel, TerMIT, Ardal, Rys, Zmiy, Protector, Volia med flera har genomfört över 22 000 uppdrag de senaste tre månaderna, enligt tidningen.

– Med andra ord räddades liv mer än 22 000 gånger när en robot gick in i de farligaste områdena istället för en krigare, säger Zelenskyj.

– Det handlar om högteknologi som skyddar det högsta värdet – människoliv, tillägger han.

Ukraina har bland annat lyckats rädda fångar med hjälp av drönare, rapporterar tidningen.

En video som Ukraina har släppt uppges visa hur två krigsfångar räddas från de ryska trupperna i slutet av mars.

I mars månad utförde robotsystemen 50 proceent fler uppgifter jämfört med februari, vilket visar hur snabbt utvecklingen går.

LÄS OCKSÅ: Grönt ljus från Ungern - glädjebesked för Ukraina

Foto: President of UA office

Text: Redaktionen