Upprörande uppgifter gällande skolflickor i Iran

2023 04 08

Ett stort antal skolflickor har förgiftats i Iran.

Sedan Mahsa Aminis död har Iran präglats av stora oroligheter, däribland kraftiga protester.

På lördagskvällen kommer upprörande uppgifter om att så många som 60 skolflickor förgiftats på skolor i Iran under dagen, uppger AFP.

Det är inte första gången som just skolflickor förgiftats under den senaste tiden.

– 60 elever förgiftades i en flickskola i staden Haftkel, säger en tjänsteman enligt lokala medier.

Flera symptom

Även i regionerna Ardabil och Urmia har rapporter om flickor som mår dåligt kommit in.

– Det gäller fem skolor i Ardabil i nordväst, där offren visade symtom på ångest, andfåddhet och huvudvärk, säger en läkare på plats.

Politikern Hamidreza Kazemi menar att saken undersöks och att en slutgiltig rapport är färdig inom två veckor.

– Vi har fått rapporter från olika organ och vi undersöker frågan för att lägga fram vår slutsats för parlamentet, säger han.

Inte första gången

Det är inte första gången som skolflickor förgiftats i landet.

Sedan november har flera skolor drabbats av liknande händelser, någonting som skakat Iran.

Enligt en officiell beräkning från i mars har över 5 000 elever påverkats av liknande förgiftningar på fler än 230 platser.

Irans ledare Ali Khamenei menar att “stränga straff” måste bli som påföljd efter de “oförlåtliga brotten”.

Installerar kameror

Det var efter att 22-åriga Mahsa Amini dött i ett ingripande från landets sedlighetspolis som protesterna drog igång ordentligt.

Kvinnor i landet protesterar mot styrets strikta regler när det kommer till kvinnors klädsel.

Nu har iranska myndigheter börjat installera kameror för att kunna identifiera de kvinnor som inte bär slöja, rapporterar BBC.

Skickar meddelanden

De kvinnor som identifieras kommer sedan att få ett meddelande om konsekvenserna av att inte täcka sitt hår med en hijab.

Detta för att “förebygga motstånd mot slöjlagen”.

Kvinnor i landet har enligt lag behövt bära hijab sedan den islamiska revolutionen 1979.

Foto: Seyed Gholamreza Nematpour

Text: Redaktionen


JUST NU: Natostyrkor har bordat fartyg

2025 09 17

Tyska specialstyrkor har genomfört en insats mot ett 75 meter långt lastfartyg.

Fartyget, som seglar under flagg från Saint Vincent och Grenadinerna, bordades när det befann sig i slussen i Kielkanalen. Fartyget har genomsökts och dykare har undersökt båtens skrov, rapporterar Der Spiegel. 

Tysk polis misstänker att fartyget har spionerat på landets kritiska maritima infrastruktur.

I slutet av augusti uppges besättningen ha skickat upp en drönare vars syfte var att ”spionera och ta bilder”.

Rysk besättning

Majoriteten av besättningen består av ryska medborgare och samtliga är gripna. De misstänks för att ha ”förebyggt hot mot Tysklands kritiska maritima infrastruktur” samt för ”spionage i sabotagesyfte och säkerhetshotande avbildning”, uppger Der Spiegel.

På väg mot Finland

Fartyget hade lämnat Rotterdam och var på väg mot Finland, rapporterar Iltalehti.

Fartygets destination ska ha varit hamnen i finska Euraåminne, enligt Marine Traffic, en global underrättelsesajt som spårar fartygsrutter.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Del av skuggflottan?

Det är oklart om fartyget är en del av den ökända ryska skuggflottan.

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

Malte Humpert är grundare av tankesmedjan The Arctic Institute och journalist vid den norska tidskriften High North News. Han berättar att fartygen i skuggflottan ofta är dåligt försäkrade och har vid flera tillfällen stängt av sina transpondrar, vilket innebär att de inte syns för andra fartyg.  

– Det är inte säkert, man måste veta var de befinner sig. Det har förekommit fall där fartyg har kolliderat eftersom de inte synts på andra fartygs radar, säger experten till Dagbladet.

LÄS MER: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


17 september 2025

JUST NU: ”Putin vet inte om det” – ryska armén har stoppats

2025 09 17

Rysslands armé har misslyckats med tre sommaroffensiver.

Det uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Exempelvis har den ryska offensiven mot staden Sumy i östra Ukraina misslyckats fullständigt.  

– De säger att de har kapacitet att erövra städer som Sumy. Men det är lögner och manipulation, framhåller Zelenskyj enligt Kyiv Independent.

Presidenten berättar att den ryska offensiven mot Sumy har "fullständigt fallerat" och ger samma bild av andra ryska offensiver i västlig riktning.

– De har stoppats och lider stora förluster, både av utrustning och manskap. Jag har sagt samma sak till européerna och till Vita huset: ryssarna kommer inte kunna avancera österut.

”Putin vet inte om det”

Enligt Zelenskyj är Rysslands diktator Vladimir Putin omedveten om hans armés misslyckande.

– Ryssarna gör värre ifrån sig än de förväntat sig. De gör mycket värre ifrån sig än de uppgifter som Putin får. Han vet inte om det.

Varnar för två offensiver

Samtidigt förbereder Ryssland två nya offensiver innan vintermånaderna. 

– De förbereder sig för ytterligare två offensiva operationer i höst. De har redan genomfört tre av fem. Nu har vi ytterligare två tunga offensiva kampanjer framför oss, säger Zelenskyj till tidningen.

LÄS MER: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Hävdar: Över en miljon döda ryssar

Under onsdagen har Ukrainas generalstab presenterat siffror över ryska förluster i kriget. Enligt den ukrainska militären har 1 097 450 ryska soldater stupat på slagfältet.

Uppgifterna är inte verifierade.

Nyhetskanalen Mediazona och BBC:s ryska avdelning har tidigare kunnat bekräfta 130 150 ryska dödsfall. Den verkliga siffran tros dock vara betydligt högre. Kreml offentliggör inte antalet förluster, vilket gör det mycket svårt att beräkna en exakt siffra.

LÄS MER: Har pratat med Trump – slår till mot Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen