Uppmärksammat fenomen utgör risk för Sverige

2023 03 30

Forskare menar att utvecklingen inom AI går för snabbt för Sverige.

AI, eller Artificiell Intelligens, har fått stor uppmärksamhet under den senaste tiden.

Utvecklingen inom fenomenet har gått mycket snabbt och väntas förändra mängder av jobb framöver.

Här i Norden bedöms dock inte politiken hänga med, och nu finns risken att Sverige hamnar efter.

– Jag har svårt att se att vi skulle kunna få ett svenskt eller europeiskt Open AI idag. Jag tror det finns en stor risk att Sverige och Europa hamnar efter. Att man inte tar tillvara möjligheterna i samma omfattning som andra, säger AI-forskaren Fredrik Heintz till SVT.

“Utmaning med självbilden”

När chattroboten GPT släpptes i höstas fick den virtuella assistenten stor uppmärksamhet.

Mängder av företag funderar på hur man bäst kan använda sig av den artificiella intelligensen för att förbättra verksamheten.

Trots att Sverige varit ledande inom den tidiga digitaliseringen menar nu forskare att mer måste göras för att främja den inhemska utvecklingen.

– Där tror jag det finns en utmaning med självbilden, anser Heintz.

Miljardär varnar

En av de som varnar för AI-utvecklingen är techmiljardären Elon Musk.

Musk är en av flera ledare, professorer och forskare som skrivit under ett varningsbrev från institutet Future of Life.

– Avancerad AI kan representera en djupgående förändring i livets historia på jorden och bör planeras för och hanteras med motsvarande omsorg och resurser, står det i brevet.

Ingen planering

Det menas att ett stopp bör införas för vissa avancerade AI-teknologier.

Detta på grund av otillräckliga åtgärder när det kommer till planeringen gällande teknologin.

– Tyvärr sker inte denna nivå av planering och hantering. Ingen - inte ens deras skapare - kan förstå, förutsäga eller pålitligt kontrollera det, stå det enligt CNN.

Det är AI

Artificiell intelligens, också känt som maskinintelligens är ett relativt nytt teknologiskt fenomen där datorprogram lär sig att efterlikna den intelligens som finns hos människor.

Det uppmärksammade AI-programmet Chat GPT-4, som kom i mars, kunde slå 90 procent av alla människor på det amerikanska högskoleprovet, enligt företaget Open AI.

Foto: A. De Santis

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen