Uppmaning till svenska folket – så sparar du pengar 2024

2024 01 07

En privatekonom går ut med flera viktiga saker att tänka på vad gäller sparandet i år.

Förra året var ett mycket tufft ekonomiskt sådant.

Från inflation och höjda räntor till svag svensk valuta och konkurser är det många som har påverkats av det ekonomiska läget.

Vissa bedömare menar att 2024 ser något ljusare ut, en bild som även delas av många svenskar.

Nu kommer flera tips om hur man ska spara pengar under året, rapporterar Sveriges Radio.

“Laga storkok”

Ett sätt att spara pengar kan handla om att inte äta ute, och istället planera maten i förväg.

Det förklarar privatekonomen Anna Nordén.

– Laga lite storkok, frys in, ta med matlådor. Man kan koka kaffe på morgonen och ta med i en termos, säger hon till SR.

Cykla eller gå

En annan betydande utgift för många är bilen.

Här menar Nordén att om man har möjlighet så kan det vara en bra idé att färdas på annat sätt.

– Jag tror att många tar bilen fast man skulle kunna cykla eller gå. 

Ett annat tips som kan spara pengar handlar om att säga upp olika slags prenumerationer och abonnemang som man kanske inte använder, eller ens vet om att man har.

Nordén lyfter även fram att det kan vara en bra idé att köpa kläder på Second Hand, istället för att lägga fullt pris.

Ännu fler tips

Även den digitala banken Nordnet har flera tips på hur man kan spara pengar under året.

En av sakerna som lyfts fram handlar om att inte köpa saker på impuls, utan att istället planera saker i förväg.

– Vänta med dina ”vill-ha” inköp. Minst en månad för varje-dag saker, över ett år när det gäller ny bil. Då sker inga inköp på impuls, meddelar Nordnet.

Är inte medvetna

Nordnet lyfter även fram att många av de utgifter vi har är vi kanske inte ens medvetna om.

– Budgetera, en bra budget gör att risken för snedsteg blir mindre, framhåller Nordnet.

– Spara alla kvitton och lägg in kostnaderna i ett excel-ark, ibland springer det iväg mycket pengar på poster vi inte ens är medvetna om.

Ett annat tips är att aldrig handla hungrig, då man ofta köper på sig onödiga saker som man egentligen inte behöver.

Foto: P. Czerwinski

Text: Redaktionen


16 september 2025

Prata inte om glass och hamburgare – diktator inför förbud

2025 09 16

Nordkoreas diktator Kim Jong-un går fram med flera udda förbud.

Diktatorn har beslutat sig att förbjuda flera ord som upplevs som ”västerländska”. Bland annat förbjuds samtal om hamburgare, glass och karaoke, rapporterar nyhetsbyrån Daily NK.

Nordkoreanska reseguider har fått tydliga instruktioner om att orden numera är förbjudna.

– Målet är att lära ut det nordkoreanska ordförrådet samtidigt som man uppmanas undvika sydkoreanska uttryck och utländska lånord, rapporterar nyhetsbyrån.

I stället för hamburgare instrueras guiderna att säga ”dajin-gogi gyeopppang” som kan översättas till ”dubbelt bröd med nötfärs”.

Frustrerade reseguider

Regimen i Pyongyang vill premiera nordkoreanska uttryck för att förhindra att västerländsk ideologi och kultur får fäste i landet, uppger en källa för Daily NK.

Reseguider utrycker frustration över förbuden.

– Vi skulle förmodligen behöva använda främmande ord för att utländska turister ska förstå oss, säger en guide till nyhetsbyrån.

Samma guide befarar att han kommer bli av med jobbet vid minsta felsägning.

– Om man säger fel blir man utsparkad direkt.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Enormt hårda lagar

Nordkorea har redan implementerat mycket stränga lagar mot utländskt inflytande.  

Det är sedan tidigare förbjudet att titta på utländska filmer och lyssna på musik från väst. Den som bryter mot förbuden riskerar dödstraff.  

Ingen frihet

Nordkorea är världens mest slutna land. Invånarna är strängt övervakade och saknar all form av frihet.

– Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar, skriver Utrikespolitiska institutet om diktaturen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Nordkorea lovar att stödja nytt storkrig

Foto: I. Dooley resp D. Foodphototasty

Text: Redaktionen


JUST NU: Vladimir Putin förnedrar Dmitrij Medvedev

2025 09 16

Rysslands ledare Vladimir Putin har förnedrat landets ex-president Dmitrij Medvedev.

Det uppger Alexandr Nevzorov, tidigare rysk parlamentsledamot och numera en av flera ryska journalister som lever i exil.

Förödmjukelse inträffade i helgen när Medvedev firade sin 60-årsdag. Den tidigare presidenten, numera vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, hade förväntat sig att Putin skulle hedra honom med Rysslands mest prestigefyllda utmärkelse – Sankt Andreasorden.

Putin har tidigare gett utmärkelsen till Kinas diktator Xi Jinping, Indiens premiärminister Narendra Modi och Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

Dmitrij Medvedev fick dock nöja sig med lägsta möjliga utmärkelse, den så kallade IV-ordern för att ”förtjänstfullt ha tjänat fosterlandet”.

En total förnedring, enligt Alexandr Nevzorov.

– Denna lilla prydnadssak brukar ges till alla småaktiga politiker, skriver han på Telegram.

– Om någon hade spottat snabbnudlar i ansiktet på honom hade det upplevts som mindre kränkande.

”En mardröm”

Nevzorov påpekar att Medvedev tidigare har tilldelats betydligt högre utmärkelser. Att han nu får en orden i den lägsta klassen beskriver journalisten som en ”mardröm” för den ryske ex-presidenten.

– Det är tydligt att ryska säkerhetsrådets vice ordförande har förnedrats.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

Propagandarör

Dmitrij Medvedev var Rysslands president mellan 2008 och 2012.

Efter invasionen av Ukraina har Medvedev tagit rollen som en av Kremls flitigaste propagandister. Han har gjort flera uppmärksammade uttalande. Senast anklagade Mevedev Finland för att planera ett aggressivt krig mot Ryssland

LÄS MER HÄR: Ryssland riktar dramatisk anklagelse mot Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen