Uppmaning till mammor med barnvagn – särskilt brottsutsatta

2023 12 08

Mammor med små barn i barnvagn löper extra stor risk att drabbas av kriminella.

Det uppger experter som riktar en varning till mammor som är ute på stan med sina barnvagnar.

Öppen handväska

– Jag hade öppen handväska och var lite ouppmärksam på grund av barnen.

Det säger Åsa Karlsson i Göteborg till P4 Väst.

– Då var det någon som var framme och tog min plånbok. Man måste se sin väska hela tiden, säger småbarnsmamman till radiokanalen.

Ficktjuvar riktar särskilt in sig på föräldrar med barnvagn.

På Ica och Coop

Brottslingarna ser mammor och pappor som särskilt intressanta att ge sig på.

Föräldrarna har ofta ögonen på sina barn och på småbarnen som ligger barnvagnen.

Tjuvarna kan då följa efter barnvagnsekipagen på stan och inne i affärer. När föräldrarna letar efter varor på Ica, Coop eller de andra livsmedelsbutikerna kan ficktjuvarna slå till.

Går på sekunder

När tjuven slår till är det ofta svårt för mamman med sin barnvagn att komma undan.

– Det handlar ju bara om sekunder. Man hinner inte reagera och förstå vad som har hänt förrän det är över.

Det förklarar Lina Nilsson som är rådgivningsexpert på Stöldskyddsföreningen

Det är extra stor risk att drabbas om man har en väska hängandes på barnvagnen berättar hon.

Pensionärer också utsatta

Det finns även fler grupper som är särskilt utsatta för ficktjuvar ute på stan.

Pensionärer som använder rullator och personer med funktionsvariation som använder rullstol är två kategorier som brottslingarna följer efter för att stjäla pengar och värdesaker.

– Det räcker med att man vänder sig bort in i mjölkkylen för att böja sig ner och ta en mjölk, säger rådgivningsexperten.

På bara fem-sex sekunder hinner ficktjuvarna slå till och försvinna vidare bort i butiken.

Foto: M. Tolchinskiy

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen