Uppmaning till mammor med barnvagn – särskilt brottsutsatta

2023 12 08

Mammor med små barn i barnvagn löper extra stor risk att drabbas av kriminella.

Det uppger experter som riktar en varning till mammor som är ute på stan med sina barnvagnar.

Öppen handväska

– Jag hade öppen handväska och var lite ouppmärksam på grund av barnen.

Det säger Åsa Karlsson i Göteborg till P4 Väst.

– Då var det någon som var framme och tog min plånbok. Man måste se sin väska hela tiden, säger småbarnsmamman till radiokanalen.

Ficktjuvar riktar särskilt in sig på föräldrar med barnvagn.

På Ica och Coop

Brottslingarna ser mammor och pappor som särskilt intressanta att ge sig på.

Föräldrarna har ofta ögonen på sina barn och på småbarnen som ligger barnvagnen.

Tjuvarna kan då följa efter barnvagnsekipagen på stan och inne i affärer. När föräldrarna letar efter varor på Ica, Coop eller de andra livsmedelsbutikerna kan ficktjuvarna slå till.

Går på sekunder

När tjuven slår till är det ofta svårt för mamman med sin barnvagn att komma undan.

– Det handlar ju bara om sekunder. Man hinner inte reagera och förstå vad som har hänt förrän det är över.

Det förklarar Lina Nilsson som är rådgivningsexpert på Stöldskyddsföreningen

Det är extra stor risk att drabbas om man har en väska hängandes på barnvagnen berättar hon.

Pensionärer också utsatta

Det finns även fler grupper som är särskilt utsatta för ficktjuvar ute på stan.

Pensionärer som använder rullator och personer med funktionsvariation som använder rullstol är två kategorier som brottslingarna följer efter för att stjäla pengar och värdesaker.

– Det räcker med att man vänder sig bort in i mjölkkylen för att böja sig ner och ta en mjölk, säger rådgivningsexperten.

På bara fem-sex sekunder hinner ficktjuvarna slå till och försvinna vidare bort i butiken.

Foto: M. Tolchinskiy

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 2026

Ovanligt väderfenomen i Sverige – händer vart tionde år

2026 09 30

Enligt kalendern har det blivit höst.

Vi är till och med en tredjedel in i hösten i och med att september tar slut idag.

Men det är alltså enligt kalendern.

Den meteorologiska hösten lyser fortfarande med sin frånvaro i stora delar av Sverige. Under onsdagen och torsdagen väntas uppemot 20 grader i södra halvan av landet.

– Det är varm luft som ligger över Europa och det i kombination med sydliga vindar så blir det varmt även över delar av Sverige, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI, till UNT.

Sker vart tionde år

Att temperaturen ligger så högt så här långt in på hösten är inte särskilt vanligt. Normalt har det som kallas meteorologisk höst, det vill säga att dygnsmedeltemperaturen ska ligga mellan 0 och 10 grader fem dygn i följd, slagit vid det här laget.

I år kommer det alltså inte hända innan månadsskiftet mellan september och oktober.

– Det tillhör inte vanligheterna, men det händer kanske någon gång vart tionde år, säger Maria Svedestig och pekar ut Uppsala som exempel där det ovanliga väderfenomenet råder.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Då kan det bli kallare

Den meteorologiska hösten kom visserligen till fjällkedjan och delar av Norrland tidigare i september, men stora delar av Sverige tycks alltså få vänta. Åtminstone till nästa vecka.

– På fredag rör sig en front in över landet västerifrån. I nuläget är det osäkert hur mycket kraft den har kvar när den rör sig in över Sverige, men troligen berör regn de västra delarna av landet, framhåller SMHI i en färsk prognos på onsdagen.

– I början på nästa vecka råder västliga vindar och milt väder. Från mitten av veckan börjar lite kallare luft tränga ned över Norrland. Sedan är det osäkert om den kallare luften fortsätter ned över södra Sverige eller om mildare luft trycker tillbaka norrut igen, tillägger SMHI.

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Text: Redaktionen