Uppmaning till alla katt- och hundägare

2023 06 10

Oförutsägbara händelser i livet kan leda till att myndigheterna omhändertar ditt husdjur.

Så kan till exempel bli fallet om du blir akut sjuk.

Vid en sådan situation riskerar din hund, katt eller något annat husdjur att hamna på djurhem – eller till och med säljas.

Men det finns viktiga saker du som djurägare kan göra för att förebygga att det går så långt, rapporterar Sveriges Radio.

Direkt uppmaning

Helt avgörande kan vara att ha ett så kallat informationskort i plånboken.

Det är inte bara en rekommendation – utan en direkt uppmaning från Länsstyrelsen till landets alla djurägare.

– Om man har ett kontaktkort där personalen kan se att det finns djur i hemmet och vem de kan kontakta så ser vi att det skulle gynna både djuren och djurägaren väldigt mycket, säger Cecilia Öhman, verksam vid Länsstyrelsen i Västra Götalands län, till SR.

Djuret kan fara illa

Risken är inte bara att du förlorar rätten till ditt djur om du exempelvis hamnar på sjukhus.

Att djuret i fråga far illa för att ingen vet att det behöver ses efter är också en direkt överhängande fara.

– Det händer oftare än vad vi skulle vilja. Därför vill vi att man tänker efter före så man han har en plan, säger Cecilia Öhman.

Ska skydda djuret

Länsstyrelser i andra län delar samma oro.

Får myndigheterna in anmälningar om att ett djur lämnats utan tillsyn, oavsett anledning, är det alltid prioriterat att reda ut saken med djurägaren.

Men det är som sagt inte alltid det går.

Om det inte finns någon som kan ta hand om djuret kan ett omhändertagande av djuret bli aktuellt, framhåller exempelvis Länsstyrelsen i Örebro på sin webbplats.

– Syftet med ett omhändertagande är att skydda djuret från att lida.

Tre uppmaningar till

Utöver att göra ett kontaktkort uppmanar Länsstyrelsen även tre andra saker du som djurägare bör göra för att försäkra dig om att dina djur inte kommer i kläm om olyckan är framme.

- Prata med personer i din närhet som kan ta hand om ditt djur om du blir sjuk.

- Erbjud dig att ta hand om närstående, vänners eller grannars djur om de blir sjuka.

- Berätta för sjukvårdspersonal att du har djur hemma.

Du kan se ett exempel på hur ett kontaktkort kan se ut genom att klicka här.

Foto: S. Andrew

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen