Uppmaning till alla katt- och hundägare

2023 06 10

Oförutsägbara händelser i livet kan leda till att myndigheterna omhändertar ditt husdjur.

Så kan till exempel bli fallet om du blir akut sjuk.

Vid en sådan situation riskerar din hund, katt eller något annat husdjur att hamna på djurhem – eller till och med säljas.

Men det finns viktiga saker du som djurägare kan göra för att förebygga att det går så långt, rapporterar Sveriges Radio.

Direkt uppmaning

Helt avgörande kan vara att ha ett så kallat informationskort i plånboken.

Det är inte bara en rekommendation – utan en direkt uppmaning från Länsstyrelsen till landets alla djurägare.

– Om man har ett kontaktkort där personalen kan se att det finns djur i hemmet och vem de kan kontakta så ser vi att det skulle gynna både djuren och djurägaren väldigt mycket, säger Cecilia Öhman, verksam vid Länsstyrelsen i Västra Götalands län, till SR.

Djuret kan fara illa

Risken är inte bara att du förlorar rätten till ditt djur om du exempelvis hamnar på sjukhus.

Att djuret i fråga far illa för att ingen vet att det behöver ses efter är också en direkt överhängande fara.

– Det händer oftare än vad vi skulle vilja. Därför vill vi att man tänker efter före så man han har en plan, säger Cecilia Öhman.

Ska skydda djuret

Länsstyrelser i andra län delar samma oro.

Får myndigheterna in anmälningar om att ett djur lämnats utan tillsyn, oavsett anledning, är det alltid prioriterat att reda ut saken med djurägaren.

Men det är som sagt inte alltid det går.

Om det inte finns någon som kan ta hand om djuret kan ett omhändertagande av djuret bli aktuellt, framhåller exempelvis Länsstyrelsen i Örebro på sin webbplats.

– Syftet med ett omhändertagande är att skydda djuret från att lida.

Tre uppmaningar till

Utöver att göra ett kontaktkort uppmanar Länsstyrelsen även tre andra saker du som djurägare bör göra för att försäkra dig om att dina djur inte kommer i kläm om olyckan är framme.

- Prata med personer i din närhet som kan ta hand om ditt djur om du blir sjuk.

- Erbjud dig att ta hand om närstående, vänners eller grannars djur om de blir sjuka.

- Berätta för sjukvårdspersonal att du har djur hemma.

Du kan se ett exempel på hur ett kontaktkort kan se ut genom att klicka här.

Foto: S. Andrew

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 09

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 augusti 2026

UPPGIFTER: Sverige vill göra som Norge – men Norge avråder

2026 08 09

Sverige vill ta efter ett norskt system som Norge själva vill lämna.

Den svenska regeringen vill se ett stort systemskifte inom transportpolitiken.

Med inspiration från Norge har man bland annat öppnat för betalvägar, så kallade bompengar, och att offentlig-privat samverkan (OPS) ska leda till snabbare utbyggnad av infrastrukturen.

Men i Norge, som pekas ut som förebild, är man på väg bort från detta, menar en debattör.

Fungerar dåligt – enligt Norge

Gunnar Lindberg, tidigare direktör Transportekonomiskt Institut Norge, varnar för att Sverige är på väg att upprepa misstag som har begåtts i grannlandet.

Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda lösningar där vägar bland annat finansieras med så kallade bompengar.

Samtidigt har den norska Skattekommissionen dragit slutsatsen att det systemet fungerar dåligt, skriver Lindberg i en debattartikel i DN.

– Kommissionen konstaterar att bompengar som tillfällig finansiering av vägprojekt är ineffektiva och rekommenderar i stället ett nytt system med kilometeravgifter och trängselavgifter, menar Gunnar Linberg i debattartikeln.

Ett problem som lyfts i Norge är också att elektrifieringen av fordonsflottan gör att intäkterna från drivmedelsskatter minskar, medan trafiken ökar, enligt debattören.

– Därför vill Skattekommissionen ersätta dagens bränslebaserade beskattning med avgifter som bättre speglar hur mycket, var och när vägarna används, skriver Gunnar Lindberg.

”Bör inte kopplas till bompengar”

Debattören menar att Sverige bör inspireras av det som fungerar i Norge, inte av det som norrmännen har dömt ut som ineffektivt.

– För det första bör OPS inte kopplas till bompengar. Om Norge själv bedömer att modellen är ineffektiv finns ingen anledning för Sverige att göra den till förebild, menar han.

Sverige bör förbereda ett avgiftssystem som fungerar även när fordonsflottan elektrifieras, enligt Lindberg. Därför är kilometer- och trängselavgifter ett bättre alternativ, anser han.

Dessutom bör regeringen skapa en konkurrent till Trafikverket och införa extern kvalitetssäkring, enligt debattören.

”Stort behov att rusta upp”

Det var tidigare under sommaren som regeringen gick ut och meddelade att man vill öppna för nya sätt att finansiera och utveckla infrastrukturen.

– Sverige har ett stort behov av att rusta upp och utveckla infrastrukturen. Efter decennier av eftersatt underhåll behöver nya arbetssätt som ger mer infrastruktur för skattebetalarnas pengar prövas, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) i ett uttalande.

– Med bättre kostnadskontroll, tydliga prioriteringar och effektivare genomförande kan vi korta ledtiderna och få fler viktiga projekt på plats. Det handlar om att få mer pengar till infrastruktur och också mer infrastruktur för pengarna, tillade Andreas Carlson.

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen