Uppmaning till alla bankkunder med bolån – från Finansinspektionen

2024 05 07

Det är viktigt att påminna sig själv om att ta ett samtal med sin bank.

Det menar Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Hon uppmanar alla bankkunder med bolån att schemalägga ett samtal med banken åtminstone en gång om året.

Annars kan man behöva betala en onödigt hög boränta.

Det rapporterar Svenska Dagbladet.

“Bör ske löpande”

Hos flera storbanker finns just nu en del ränterabatter för rörliga bolån.

Många kunder kan dock ha en för låg ränterabatt om de inte kontinuerligt har förhandlat med banken.

– Som bolånekund behöver man ta det där samtalet med sin bank och man behöver göra det löpande, i alla fall någon gång per år, säger Finansinspektionens Moa Langemark till SvD.

Får bättre villkor

Langemark menar även att det märks av i statistiken vilka som förhåller sig bättre till sina bolån.

– Jag kan också bekräfta att vi ser i statistiken att aktiva kunder får bättre villkor. När man tar ett bolån behöver man också förstå att man ska vara beredd att ta den där diskussionen med sin bank varje år.

Stort besked

Bolånekunder i hela Sverige väntar med spänning och viss förhoppning på morgondagens räntebesked.

Efter ränteläget som har varit är det många som har hoppats på att den första sänkningen på mycket länge kan komma under onsdagsmorgonen.

Däremot finns det vissa saker som talar emot att Riksbanken skulle sänka räntan.

Valutan problematisk

Inflationen i Sverige har kommit ner till lugnare nivåer efter att ha ställt till med stora problem för hushållen under de senaste åren.

Det vet Riksbanken om, men samtidigt håller myndigheten koll på den svenska kronan som har försvagats kraftigt gentemot både euron och dollarn.

Det aktualiserats ytterligare på grund av att den amerikanska inflationen inte tycks falla lika snabbt som den svenska, vilket gör att räntesänkningar på andra sidan Atlanten lär dröja tills åtminstone efter sommaren.

Det kan vara en faktor som gör att man i  Sverige väljer att behålla styrräntan på dagens fyra procent, om än de flesta bedömare förbereder sig på en sänkning om 25 punkter.

Foto: A. Wischnewsky

Text: Redaktionen


JUST NU: Oväntat mardrömsbesked för Trump

2025 10 04

Donald Trump nås av oroväckande rapporter.

President Donald Trump har väckt starka reaktioner, både för och emot, under sin tid som president.

Men nu kommer rapporter om att även Trumps egna väljare – och i synnerhet de som avgjorde valet till hans fördel – har börjat vända sig emot honom.

Dystert besked för Trump

Donald Trump tappar stöd bland grupper som var helt avgörande för hans seger i presidentvalet 2024, rapporterar Newsweek.

En ny opinionsmätning från Marist visar en kraftig nedgång i stödet för Trump bland grupper som gav ett överraskande stort stöd till honom i valet.

Trump vann valet 2024 bland annat för att han lyckades locka grupper som i tidigare val hade lutat starkt åt den demokratiska sidan.

Det handlar bland annat om unga (Generation Z), latinamerikaner och svarta väljare.

2020 vann demokraterna dessa väljare med god marginal, men 2024 lyckades Trump vinna valet genom att kraftigt reducera Demokraternas marginaler när det gäller just yngre och icke-vita väljare, enligt tidningen.

Men nu visar både Marist och andra undersökningar att Trump är på väg att förlora dessa väljargrupper igen.

LÄS OCKSÅ: Natoland går till attack - "dags för plan B"

Frågor stöter bort väljare

Stödet bland Generation Z har rasat från -22 i juni till -38, bland svarta väljare har det sjunkit från -42 till -53, och bland latinamerikaner har det minskat från -5 till -16.

Trump kan alltså vara på väg att förlora ett av sina viktigaste framgångsrecept – att vinna väljare inom grupper som traditionellt ofta har röstat på Demokraterna.

Det tros finnas flera anledningar till att dessa grupper vänder Trump ryggen igen.

När det gäller unga väljare, Generation Z, visar undersökningar att många vänder sig emot Trumps klimatpolitik. Trump har bland annat beskrivit klimatförändringarna som ”det största bedrägeri som någonsin begåtts i världen", enligt tidningen.

När det gäller svarta och latinamerikanska väljare, tros många stötas bort av Trumps retorik. Presidenten har nyligen bland annat publicerat en video som har anklagats för att vara rasistisk.

Även de många räderna mot migranter har gjort många svarta och latinamerikanska väljare ”nervösa”, menar Peter Loge, professor i politisk kommunikation vid George Washington University.

Dessutom är det många som oroar sig över det ekonomiska läget.

– De vill ha en rättvis chans till ett bra jobb, de vill ha råd att gå till doktorn och de vill tro att morgondagen kommer att bli bättre än idag, säger Peter Loge till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Larm till bilägare - misstaget kan kosta tusentals kronor

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Sverige köper fyra världsledande superplan

2025 10 04

Sverige köper fyra flygplan som sägs hålla ”världsklass”.

På måndag kommer Sverige underteckna köpet av fyra superplan.

Det handlar om fyra stycken taktiska transportplan av modellen Embraer C-390.

”Ett av världens mest kapabla”

De nya planen ska ersätta C-130 Hercules, som är det transportplan som Sverige använder idag, rapporterar SVT.

Nu betalar Sverige ett mångmiljardbelopp till Brasilien för de fyra nya planen av märket Embraer C-390, som kommer att levereras till Sverige inom 2-3 år.

Köpet av de fyra planen får emellertid kritik. Vissa menar att affären är ett sätt att förmå Brasilien att köpa nya Gripen-plan. Kritiker har även menat att det inte är särskilt många andra länder som använder Embraer C-390.

Försvarsminister Pål Jonsson (M) avfärdar dock kritiken.

– Det stämmer inte, det här är en mycket modern och kapabel plattform och den har givetvis testats via FMV och Försvarsmakten och den lever upp till de krav som krävs, säger Pål Jonson till kanalen.

Han menar att Sverige gör en mycket bra affär

– Hercules är gamla flygplan och med C-390 får vi en mycket modernare och mer digital lösning. Det här är ett av världens mest kapabla transportflygplan, säger Sveriges försvarsminister.

LÄS OCKSÅ: Natoland går till hård attack - "dags för plan B"

Har fraktat helikoptrar och stridsvagnar

Ett annat land som använder planet är Portugal, som bland annat har fraktat Blackhawk-helikoptrar, Himars-artilleri och stridsfordon i planet, enligt kanalen.

Den svenska regeringen meddelade redan i april att man hade för avsikt att köpa de nya transportplanen från Brasilien.

Beställningen har gjorts gemensamt med Nederländerna och Österrike, som köper plan av samma modell.

– Nya taktiska transportplan ökar den svenska försvarsförmågan. Genom denna gemensamma beställning får nu Sverige pressade priser och en snabbare levereras än om vi hade beställt själva. Detta beslut ger försvaret en taktisk transportflygsförmåga av högsta kvalitet, sade försvarsminister Pål Jonson i ett uttalande i våras.

Och på måndag ska affären alltså bli klar.

LÄS OCKSÅ: Stor förändring för kortköp - gäller hela Sverige

Foto: Matti Blume 

Text: Redaktionen