Uppmanar till bojkott av matjättarna – sprids på sociala medier

2025 02 22

Uppmaningar om att bojkotta landets största matkedjor sprids nu.

Under de senaste åren har svenskarna ställts inför stora ekonomiska utmaningar.

Räntehöjningar och hög inflation har urholkat plånböcker landet över och matpriserna - om än nu på lägre nivåer än tidigare - har ställt till med stora problem.

Nu sprids uppmaningar om bojkott av Sveriges stora matkedjor på sociala medier.

Det rapporterar Aftonbladet.

Uppmaning om bojkott

På bland annat Tiktok, Facebook och Instagram sprids uppmaningar om att bojkotta matjättarna under vecka 12.

Aftonbladet har pratat med en 27-årig student vars delade Tiktok-video fått mer än 135 000 visningar.

– Jag såg en annan tjej prata om det på Tiktok, och tänkte att ju fler som gör videor om det desto fler kommer delta, och då kommer det bli mer kraftfullt, säger hon till tidningen.

Det är målet

Det är oklart vem som startat initiativet, men målet är att det ska kunna bidra till lägre matpriser i Sverige - eller åtminstone väcka till liv debatt om ämnet.

Så här lyder ett meddelande på sociala medier:

– Matpriserna i Sverige har skjutit i höjden, och de som drabbas hårdast är de som redan kämpar för att få ekonomin att gå ihop. Det är dags att säga ifrån!

“Är oroväckande”

Enligt Matpriskollens februariuppdatering så tycks matpriserna stiga på nytt.

– Priserna har inte ökat så här mycket en enskild månad sedan i mars 2023. Det är oroväckande, säger vd och grundare Ulf Mazur.

Stor undersökning

Matpriskollens undersökning av nästan 44 000 artiklar i landets dagligvarubutiker visar att priserna ökar med 0,6 procent totalt för dagligvaror och 0,8 procent för matrelaterade produkter

– Många enskilda produkter har ökat med mer än 25 procent. Det är ökningar vi hade för några år sedan, men man hade ju hoppats att det skulle vara slut med det vid det här laget, säger Ulf Mazur.

Inflationsläget är alltjämt på en lägre nivå än tidigare men det råder fortsatt oro för att inflationen kan börja stiga på nytt.

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen


Oväntat besked om bensin och diesel – “fyll tanken”

2025 02 22

Bensin- och dieselpriserna i Sverige befinner sig på oväntade nivåer.

Åtminstone ur ett internationellt perspektiv.

Det konstaterar jämförelseföretaget Enkla Media på fredagen efter en ny kartläggning som jämfört svenska drivmedelspriser med 42 andra europeiska länder.

– Sverige fortsätter att överraska, framhåller Fredrik Falkengren, CEO på Enkla Media, i en kommentar.

Billigast i Västeuropa

Beskedet är ett positivt sådant för alla som ska tanka bilen den närmaste veckan.

Enligt den nya granskningen, som genomförts av sajten Bilresa.se, har Sverige just nu bland de lägsta bensinpriserna i hela Västeuropa.

Av det skälet uppmanas bilister att passa på att fylla tanken.

– Med sportlovet runt hörnet kan det vara klokt att tanka upp bilen innan avresa, särskilt för de som planerar en bilsemester till Alperna, skriver Fredrik Falkengren.

"Fyll tanken"

Enligt färska siffror ligger bensinpriset i Sverige under februari månad på 17,00 kronor per liter.

– Detta innebär att Sverige fortfarande har ett av de mest konkurrenskraftiga bensinpriserna i Västeuropa, vilket gör det ekonomiskt fördelaktigt att fylla tanken innan avresa, betonar Fredrik Falkengren.

Bidragande till lägre bränslepriser är framför allt den senaste tidens förstärkning av den svenska kronan gentemot euron och den amerikanska dollarn.

– Detta gör det ännu mer fördelaktigt att fylla tanken innan avfärd och kan innebära en märkbar besparing för bilresenärer.

Dyrt i Danmark

De svenska priserna på cirka 17 kronor per liter kan jämföras med följande länder som besöks av många svenskar under sportlovet:

  • Danmark: 23,03 kr per liter bensin
  • Frankrike: 20,08 kr per liter bensin
  • Tyskland: 19,93 kr per liter bensin
  • Österrike: 17,92 kr per liter bensin
  • Schweiz: 21,25 kr per liter bensin

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Elon Musk i öppet bråk: “Du är helt psykiskt sjuk”

2025 02 22

Elon Musk har hamnat i ett öppet bråk med den danska astronauten Andreas Mogensen.

Konflikten, som sker inför allmän beskådan på den Musk-ägda sociala medieplattformen X, grundar sig på en intervju som Musk gjorde tillsammans med USA:s president Donald Trump i Fox News nyligen.

Under samtalet berördes de två astronauterna Butch Wilmore och Suni Williams, som fortfarande är kvar på den internationella rymdstationen ISS, trots att de skulle ha kommit hem till jorden i somras.

– De lämnades där uppe av politiska skäl, hävdar Musk i intervjun.

Trump tillägger att det är Bidens fel att astronauterna inte återvänt.

"Vilken lögn"

Uttalandet har fått den danska astronauten Andreas Mogensen att se rött.

– Vilken lögn. Och från någon som klagar på bristen på ärlighet från mainstreammedia, framhäver Mogensen på X.

Elon Musk slog tillbaka blixtsnabbt.

– Du är helt psykiskt sjuk, svarar multimiljardären och fortsätter:

– SpaceX hade kunnat ta hem dem för flera månader sedan. Jag erbjöd detta direkt till Biden-administrationen som vägrade. Återvändandet sköts fram på grund av politiska skäl, uttrycker Musk och avslutar med att kalla dansken “idiot”.

"Har varit planen sedan september"

Butch Wilmore och Suni Williams anlände till ISS i juni för ett åtta dagar långt uppdrag.

Hemresan har dock blivit försenad på grund av att Nasa bedömt transporten som för riskabel efter att rymdfarkosten Boeing Starliner fått problem.

Prognosen är nu att Wilmore och Williams kan få åka hem i mars med rymdfarkosten Crew-9 , vilket varit planen sedan i september då två ytterligare astronauter anslöt till stationen.

– Du vet precis som jag gör att Butch och Suni åker hem med Crew-9, vilket har varit planen sedan september. Inte ens nu skickar du upp en räddningsfarkost för att ta hem dem. De återvänder med Dragon-farkosten som har funnits på ISS sedan september, svarar Andreas Mogensen.

Prestigeförlust

Fel på framdrivningsanordningen och heliumläckor är två anledningar som gjort att Wilmore och Williams blivit kvar på ISS.

I höstas rapporterade Fox News att SpaceX var aktuella för att rädda astronauterna, vilket då ansågs kunna utgöra en prestigeförlust för Boeing Starliner, företaget bakom den farkost som amerikanerna reste till ISS med.

LÄS MER: Astronaut i rymden slår larm till jorden – Nasa har ingen förklaring

Foto: The White House

Text: Redaktionen