UPPMANAR ALLMÄNHETEN: Tvätta inte kläderna – gäller hela veckan

2024 08 13

I dag, måndag, markerar slutet på sommarsemestern för många svenskar. 

Ett tufft besked för personer runt om i landet. 

Tillbakagången till arbetet kan resultera i en känsla av nedstämdhet och ibland ren och skär ångest.

”Jobbångest” är ett vanligt förekommande fenomen efter semestern, förklarar Ricardo Correa, psykolog hos Min Doktor.

– Vi kan alla drabbas av jobbångest, och att inte vilja att semesterns härliga, lata dagar ska vara slut behöver inte betyda att du bör säga upp dig. Men om känslan kvarstår eller eskalerar kan det vara värt att fundera över om det är något i din arbetssituation som får dig att må dåligt, säger han i ett uttalande.

Uppmaningen: Tvätta inte

Maja Björkman är psykolog i Urshult i Tingsryds kommun.

Hon anser att det är viktigt att ta jobbångesten på allvar. Psykologen uppmanar dem som drabbas att ta till några enkla knep för att råda bot på ångesten.

Bland annat anser Björkman att det kan vara läge att vända bort blicken från tvättmaskinen den här veckan.

– Dra ner på kraven hemma. Köp hämtmat och låt tvättberget växa den här veckan. Dra inte i gång med träningen precis efter semestern, utan vänta en vecka eller två, säger psykologen till P4 Kronoberg och tillägger:

– Försök vila så mycket som möjligt tills du känner att du vant dig. Lägg märke till att känslorna finns där och låt dem försvinna.

Fem tips för att minska jobbångesten

Vårdsajten Min Doktor rekommenderar följande fem åtgärder för att minska jobbångesten:

- Fundera över vad det är som har fått dig att må bra i sommar
Är det färre måsten, ett lugnare schema, mer tid i naturen eller mer tid med dina vänner? Fundera på om du kan få in mer av detta i din vardag även när du är tillbaka på arbetet.

- Glöm inte goda rutiner
Det är lätt att glömma bort att ta hand om sig själv när vardagen blir mer pressad. Men att äta regelbundet, sova och röra på sig är viktigt för att må bra. Fortsätt med det i den mån det går även när tiden komprimeras.

- För dagbok över det som stressar dig
Försök hitta vilka mönster som får dig att må bra och vilka dåliga mönster som du kan försöka bryta. Kan du göra en förändringsplan för det som fungerar mindre bra på din arbetsplats?

- Fundera över vilka gränser som passar dig
Sätt gränser för dig själv i arbetet. Det kan till exempel vara regler för mellan vilka tider du ska arbeta och att du inte ska jobba på kvällarna, men även vilken belastning och vilka krav som känns rimliga.

- Prata med vänner och anhöriga
Att lätta på hjärtat hjälper. Prata också med din chef om det är någonting på arbetet som inte fungerar. Ta nystarten efter semestern som en chans att rätta till det du kanske inte hade kraft att rätta till före semestern.

Foto: PlanetCare

Text: Redaktionen


5 november 2025

JUST NU: Många kunder drabbade – allvarligt fel hos Klarna

2025 11 05

Ett allvarligt fel hos Klarna drabbar kunder.

Betaljätten Klarna har drabbats av ett allvarligt fel som har lett till att uppgifter om kunder har läckt ut.

Det var en kund som själv slog larm om problemet, som nu bekräftas av Klarna.

Upptäcktes av en kund

Den svenska betaljätten bekräftar att kunddata har läckt ut, rapporterar Forbes.

Felet upptäcktes när en kund skulle göra en betalning i Klarnas onlinekassa i helgen.

Kunden upptäckte att ansökningsformulär som skulle fyllas i redan var ifyllda – med en helt annan användares personuppgifter.

Kunden bestämde sig då för att avbryta betalningen av rädsla för att de egna personuppgifterna skulle bli synliga för andra användare.

Svenska Klarna, som i USA används varje vecka av mer än 150 miljoner kunder till stora amerikanska företag som Walmart, Macy’s och Wayfair, bekräftar problemet – men vill inte avslöja dess omfattning, enligt tidningen.

Enligt Klarna handlar det dock inte om något dataintrång.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna - tar stort kliv

Klarna bekräftar – ”sällsynt scenario”

En talesperson för Klarna kommenterar de läckta uppgifterna.

– Vi har fått kännedom om det här fallet och har utrett det grundligt, säger talespersonen, enligt tidningen.

Företaget menar att det är ett ”sällsynt scenario” som ligger bakom de allvarliga problemen.

– Problemet är kopplat till ett sällsynt scenario som vi aktivt arbetar med, och vi har vidtagit åtgärder för att ytterligare stärka våra skyddsåtgärder. Vi kan bekräfta att detta inte är resultatet av ett systemomfattande problem eller ett kunddataintrång, förklarar talespersonen.

Liknande problem tidigare

Klarna vill dock inte gå in på några tekniska detaljer om orsaken till problemet.

De svarar inte heller på hur många användare som har drabbats, enligt tidningen.

Företaget har haft liknande problem tidigare.

– I en kusligt liknande incident i februari 2020 rapporterade användare att genom att bara ange en e-postadress och ett postnummer fylldes formulär automatiskt i med andra användares data, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser - glatt besked för kunderna

Foto: Klarna

Text: Redaktionen


Trump vägrar toppmöte – kräver att värdlandet kastas ut

2025 11 05

USA:s president Donald Trump vägrar att delta på nästa G20-toppmöte.

Under ett besök hos American Business Forum i Miami meddelar Trump att han tänker nobba mötet, som äger rum i Johannesburg senare i november.

Presidenten riktar hård kritik mot värdlandet Sydafrika, som han anser borde uteslutas från G20.

– Sydafrika borde inte vara med i G20 längre. Det som har hänt där är väldigt dåligt, säger Trump enligt Reuters.

– Jag tänker inte representera vårt land där. De [Sydafrika] borde inte vara där, fortsätter presidenten.

Kalabalik i Vita huset

Trump har upprepade gånger anklagat Sydafrika för att tillåta folkmord på vita medborgare och konfiskering av mark från vita jordbrukare. Han har kallat det för "ett massivt brott mot mänskliga rättigheter".

När Trump tog emot sin sydafrikanske motsvarighet Cyril Ramaphosa i Ovala rummet spelade han upp en video som påstås visa bevis för ett folkmord på vita i Sydafrika. Trump visade också upp tryckta kopior på artiklar, som enligt honom visar vita sydafrikaner som har dödats.

– Död, död och död, sade Trump med hänvisning till bilderna.

Den sydafrikanske presidenten dementerade att det förekommer ett folkmord på vita i landet. Han uppgav att det visserligen förekommer brott i Sydafrika, men att majoriteten av offren är svarta.

LÄS MER: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump 

Omstritt ämne 

Frågan om markägande är en omtvistad fråga i Sydafrika. Majoriteten av jordbruksmarken ägs fortfarande av vita människor, tre decennier efter apartheids slut. Av den inhemska produktionen kommer 95 procent från de storjordbruk som fortfarande oftast ägs av vita.

Efter apartheidtiden (1948–1994) har delar av jordbruksmarknaden, cirka 10 procent, omfördelas från vita till svarta. Den sydafrikanska regeringens mål är att en tredjedel av marken ska byta ägare.

Reformen har kritiserats av både den vita och svarta befolkningen, rapporterar Utrikespolitiska institutet.

– Svarta anser att den går för långsamt och de vita anklagar regeringen för att ge jord till många som inte brukar den. Det radikala vänsterpartiet EFF liksom vänsterkrafter inom regeringspartiet ANC har uppmanat till ockupation av mark ägd av vita, framhåller UI i en analys.

LÄS OCKSÅ: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé 

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen